Ev Tekstili

Baza ve Yatak Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Yatak tercihi ve baza tercihi bir yatak odasında belirleyici unsurdur. Yatak odasının ambiyansını belirlemek için uyum halinde seçimler yapılmalıdır. Yatak veya baza ikisinden birisi yanlış tercih edildiği takdirde odanın bütün görünüşü değişmektedir. Çünkü yatak odalarında baza ve yatak birbirini tamamlayıcıdır ve günümüzde avantaj halinde ikili olarak satılmaktadır. Bu ölçülerinin birbirine uyumlu olduğunu ve odayı düzenli göstereceğine işarettir. Konfor olarak tercih edilmek istediğinde ayrı ayrı alınabilmektedir.

İçindekiler

Yatak Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir yatak tercihi yaparken her zaman için kişilerin sağlığı göz önünde bulundurularak orta sertlikte yataklar tercih edilmelidir. Kişilere zarar verecek kadar sert rahatsız edecek kadar da yumuşak olmamalıdır. Bir baza tercihinde ise en önemli etmen bazanın mekanizması ve sağlamlığıdır.

yatak tercihi
yatak tercihi

Bu iki unsurdan sonra uyum halinde olmaları için ölçüler ve renkler değerlendirilerek alışveriş tamamlanmalıdır. Doğru seçimler doğrultusunda yapılan alışverişleri kişiler ömürleri boyunca kullanabilir ve sağlıklı kalabilmektedirler. Yanlış tercihler ise kişilerin sağlığını ve yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

Yatak seçimi konusunda markalarda oldukça etkilidir. Deneme süresi, koşulsuz iade, şikayet oranı az, müşteri memnuniyetine önem veren ve güven sağlayan firmaları tercih etmek genellikle çok iyi referansları yoksa tercih edilmesi gereken yoldur. En iyi yatak markaları konusunu değerlendirdiğimiz içeriği okumak için linkten içeriğe ulaşabilirsiniz.

Yatak Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Yatağın yapısı insan vücudu ile uyumlu olmalıdır. İnsan vücudu ile uyumlu olmayan ve onlar için özel olarak tasarlanmamış yataklar kişilere zarar vermektedir. Kişilere verilen zarar ise sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle yatak yaralarına, sırt, bel ve boyun ağrılarına sebep olabilmektedir.

yatak yapisi
yatak yapisi

İyi bir yatak ise bütün ağrıları dindirerek kişilere konforlu yaşam imkânı sunabilmektedir. Bir yatağın yapısı, kullanıldığı maddeler yatağın ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. Bir yatağın kalitesi ise yatağın kişilere uygun olup olmadığını belli etmektedir.

Bir yatağın kişiyi rahat ettirebilmesi için aynı zamanda kişilere uygun olması gerekmektedir. Ölçülere kişilere uygun olarak yapılandırılmalıdır. Kişi boyundan daha kısa yatakta yatarsa ağrıları artmaktadır. Aynı zamanda rahat edememektedir. Yatak içerisin de ve çevresinde kullanılan tüm malzemeler insan cildine zarar vermeyecek şekilde üretilmiş olmalıdır. Bu şekilde üretilen yataklar hem insan sağlığını olumlu etkilemekte hem de kişilerin hayatları boyunca rahat bir şekilde uyumalarını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bu yatak özelliklerinin tamamını yatak alırken firmalara sorarak öğrenmeli ve bütün ölçüleri kendiniz odanıza göre almalısınız.

Kaliteli Baza Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli baza ilk görüş de anlaşılmamaktadır. Kişinin bu konu hakkında biraz bilgi sahibi olması gereklidir. Kişiler alışverişe çıktıklarında baza almak istediklerinde sadece görünüşlerine bakmaktadırlar. Bir bazanın görüntüsü kalitesini belli etmemektedir. Bir bazanın kalitesini anlamak için bazanın detaylarını incelemek gerekir. Bazanın mekanizması kalitesini anlamak için bir yoludur.

kaliteli baza
kaliteli baza

Plastik gibi çabuk bozulan aynı zamanda kırılabilecek olan bazalar hem kalitesiz hem de uzun ömür gitmemektedir. Fakat sağlam bir mekanizmaya sahip bazalar satın alındığında bir bozulma meydana gelmeden kişiler ömürleri boyunca kullanabilmelidir.

Mekanizma haricinde bazanın yapısı, üretildiği madde gibi unsurlar da sağlamlığını belirlemektedir. Baza üzerine yatak geldiği aynı zamanda kişiler yatak üzerine yattığı için bazanın sağlam olması önemlidir. Kalitesi haricinde kişilerin daha rahat bir kullanım sağlaması için sandıklı bazalar tercih edilmelidir. Bu sayede baza dolap yerine de kullanılabilmektedir. Bir baza sağlam olduğu takdirde ömür boyu kullanılmaktadır. Kaliteli bazalara bir kere harcama yapmak kalitesizlere iki üç ay masraf yapmaktan daha avantajlıdır.

Hangi Yatak Alınmalı?

Yatak seçimi, en özenli ve dikkatli seçilmesi gereken eşyalardan biridir. Her birey günde ortalama sekiz saat uyumaktadır. Bu iyi bir yatakta geçtiğinde kişiler hayatlarını daha iyi yaşamaktadır. Bazı özel rahatsızlığı bulunan yani vücudunun belirli bölgelerinde yara veya ağrı bulunan kişiler bu unsurlara göre tercihlerini yapmalılardır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler de hayatları boyu sağlıklı yaşayabilmeleri için doğru yatağı seçmelilerdir. Kişiler için doğru yatak onları yormayacak, vücutları için uyumlu olan ve rahatsız etmeyecek unsurlara sahip olmalıdır.

yatak secimi
yatak secimi

Bu yatak ortopedik, kişi yattığında vücudunun şeklini alacak, kişi yattığında herhangi bir batma hissi yasamayacak şekilde olmalıdır. Yatak bazı kişiler tarafından çok rahat olursa kişi için sağlıklı olacağını düşünmektedir. Fakat kişinin çok rahat yatakta yatması belirli süre geçtikten sonra kişiye zarar vermektedir. Bu yüzden yataklar ne çok sert ne çok yumuşak olacak şekilde orta sertlikte tercih edilmelidir.

Bu şekilde kişilerin tercih ettiği yataklar kişilerin daha sağlıklı olmasını, ağrılarının giderilmesini ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Esas Home olarak 10 ürüne yer vererek hazırladığımız yatak tavsiyesi içeriğini okuyarak sizlerde önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

Baza ve Yatak Uyumu?

Yatak ve baza birbiri ile orantılı seçilmediği takdirde uyum gerçekleşmemektedir. Uyum için her zaman yatak ve baza ölçüleri birbirini tutmalıdır bu ölçüler bazaya göre belirlenmektedir. Yatak bazadan büyük olduğu takdirde baza daha dışarıda kalacağı için görüntü bozulmaktadır. Aynı durum bazanın büyük olduğu durumda da geçerlidir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ilk olarak yatak alınıyorsa baza yatak ölçüsüne göre tercih edilmelidir. Aynı zamanda yatak bazadan küçük olduğu durumlarda bazanın bir kısmı boş kalacağı için kişilerin düşme, vücudunu çarpma gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Hem odanın daha iyi bir görünüme sahip olması hem de kişilerin daha rahat etmesi açısından baza ve yatak uyumu oldukça önemlidir. Kişiler bu uyumu ayrı ayrı yakalamakta zorlanabilmektedir. Bu yüzden takım dahilinde de baza ve yatak bulunmaktadır. Bu takımlar kişiler yatak odalarının ölçümü dahilinde hem hazır hem de özel üretim olarak kişilere sunulmaktadır. Sizlerde yatak odanızın ölçüsünü alarak uyum sağlayan baza ve yatağı artık kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Doğru Yatak Başlığı Nasıl Seçilir?

Doğru yatak başlığı seçimi oda ve yatağa göre değişiklik göstermektedir. Kişiler düzenleme istediklerinde yatak, baza ve başlık üçlü seti olarak alım yaptıklarında herhangi bir şekilde uyumsuzluk sorunu meydana gelmemektedir. Fakat baza rengi ve yatak başlığı rengi aynı zamanda odanın renginde farklılıklar bulunuyorsa bu durumda kişilerin göz sevklerini oda düzenini etkileyeceğinden uyumada da problemler meydana gelebilmektedir. Yatak başlıklarının renk seçenekleri olduğu gibi deri, kumaş, ahşap gibi malzemelerden üretilmiş olanları da vardır.

Dogru yatak basligi secimi
Dogru yatak basligi secimi

Bu seçenekler arasından kişiler ev dekorasyonuna ve rahatlıklarına uyum sağlayacak şekilde tercih yapmalılardır. Ahşap başlıklar genel olarak her oda ile uyum sağlamaktadır fakat yatakta oturarak kitap okuyan kişiler yaslanma anında rahat edememektedir. Aynı zamanda günümüzde modası geçmiştir. Deri ve kumaştan üretilen bombeli yapıysa sahip yatak başlıkları günümüzde daha modern ve tercih edilen hale gelmiştir. Başlıklar her zaman için baza ile aynı renk olursa bir bütünlük sağlayacağı da unutulmamalıdır. Bu ürünler set veya ayrı olarak satın alınabilmektedir.

Baza ve Yatak Hakkında Merak Edilenler

Yatak ve baza hakkında cevaplar
Yatak ve baza hakkında cevaplar

Yatak Başı Ne İşe Yarar?

Yatak başı genel itibariyle, daha konforlu bir biçimde herhangi bir çarpma sorunu yaşamadan yatakların kullanılabilmesini sağlar. Bunun yanında; dekoratif olarak da yatakların daha estetik bir görünüm kazanabilmesine katkı sağlar.

Deri Başlık Mı, Kumaş Başlık Mı?

Seçilecek olan yatakların ya da yatak odalarının tasarımına uygun olarak deri ya da kumaş başlıklar tercih edilebilir.

Yatak Başlığı Yerine Ne Yapılabilir?

Kumaş duvar askıları başta olmak üzere; yastıklar ya da duvar boyaları gibi çeşitli tasarımlar yatak başlığı kullanmak istemeyenler için alternatif olmaktadır.

Yatak Başlığı Kaç Cm Olmalı?

Yatak başlıkları kullanılan ya da seçilecek olan yataklara uygun nitelik ve ebatlarda seçilmelidir. Tek kişilik ya da çift kişilik yataklar için ayrı yatak başlığı ölçülerinden söz edilebilir.

Çift Kişilik Yatak Ölçüsü Standart Nedir?

160×200 cm çift kişilik standart yatak ölçüsüdür.

Baza Önemli Mi?

Pratik kullanım konforu ve alandan tasarruf sağlaması bakımından baza kullanımları önemli olmaktadır. Özellikle küçük dairelerde yaşamakta olan bireyler, evlerinde depolama alanı yaratabilmek için baza kullanımlarını tercih ederler.

Bazalı Karyola Ne Demek?

Bazalı karyola, işlevsel rahatlık ve kullanışlı dekoratif olanaklar sağlayan ve içerinde baza bulunduran karyola anlamına gelmektedir. Şıklığı ve konforu bir arada yaşamak isteyenlerin tercihi olabilen bazalı karyolalar, modern ve klasik yatak odası tasarımlarının da birleşimi olarak adlandırılabilir.

150×200 Yatak Küçük Mü?

Çift kişilik yataklar için 150×200 minimum standart yatak ölçüsüdür. Küçük olmamakla birlikte, yatak odası ölçüleriyle doğru orantılı ölçüler tercih edilmelidir.

160×200 Yatak Yeterli Mi?

Günümüzde rahat yatmayı seven herkesin tercih ettiği 160×200 yatak ölçüsü ideal genişlik sunar. Özellikle yatarken daha hareketli uyuyan bireyler, bu ölçülerde konforlu kullanım sağlamaktadır.

İdeal Yatak Kalınlığı Kaç Cm Olmalı?

İdeal yatak kalınlığı 20 cm olmalıdır.

İki Kişilik Yatak Ölçüsü Nedir?

İki kişilik yani çift kişilik yatak ölçüsü, standart olarak 160×200 cm olmalıdır.

Baza Altına Ne Konur?

Baza altına genel olarak mevsim dışı, kullanılmayan nevresim, yatak ya da yastıklar konulur. Yer tasarrufu sağlayan bazalar, eşyaların saklanması bakımından kolaylık sağlar ve daha geniş yer tasarrufu için de vakumlu saklama poşetleri yardımıyla baza altları kullanılabir.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu