Salon Dekorasyonu

Dikdörtgen Oda Nasıl Dekore Edilir?

Salon bir evin dekorasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlarının başında gelmektedir. Dikdörtgen salon dekorasyonu yapılırken oda tipine ve şekline göre yapılmalıdır. Bu nedenle dar salon dekorasyonu yapılması isteniyorsa bu durumda dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Dar salon dekorasyonu yaparken çok yönlü düşünmek gerekiyor. Bu nedenle dikdörtgen oda dekorasyonunda eşyaları seçerken büyük olandan ziyade daha uzun olanlardan yana tercihte bulunmak gerekir.

Dar salonların en büyük sorunu eşyaların konulduktan sonra kalabalık bir görüntü oluşturmasını sağlamasıdır. Bu nedenle yığıntı bir görüntü oluşturmaktan ziyade daha az eşyalarla dekorasyonu tamamlamak gerekir.

Dikdörtgen Oda Dekorasyonu

Dar salonlar genellikle küçük evlerden oluşur. Bu nedenle bu tip evlerin odaları da daha küçüktür. Dikdörtgen şeklinde odaların olduğu dekorasyon yapılırken mutlaka salonun mimari yapısına göre hareket edilmesi gerekir. Oturma gurubu seçilirken duvarın rengine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Boğucu renkler mobilyayı boğacağı gibi oda içinde sıkıcı ve somurtkan bir duruş sergileyecektir.

Dikdörtgen Oda Dekorasyonu
Dikdörtgen Oda Dekorasyonu

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

Küçük bir yaşam alanına sahip olmak demek büyük yaşam alanlarına göre daha sancılıdır. Bunun için birden fazla unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dikdörtgen salon dekorasyonu yapılırken önceliğinizi daha küçük eşyalardan yana tutmak zorundasınız.  Bunun için modüler mobilyalar kolay seçenekler olarak belirlenebilir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu
Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

Günümüzde büyük şehirlerde artık evler yapılırken küçük olmasına özen gösteriliyor, ancak küçük alanlar demek daha dikkatli dekorasyon yapmayı gerektirir. Mobilyalardan başlayarak seçilen eşyalarda renklere de önem vermek gerekir. Açık renkler küçük odaların dekorasyonunun daha fazla dikkat çekmesini sağlarken mekanın olduğundan daha büyük görünmesine de imkan tanımış olacaktır.

Dikdörtgen Oda Dekoru Nasıl Yapılır?

Dikdörtgen odaları dekore ederken renkli salonlarda yapıldığı gibi geometrik şekilleri ortadan kaldırmanız gerekiyor. Şık ve zarif bir oturma odası oluştururken halıdan tutunda avizeye varıncaya kadar dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Dikdörtgen odalarda odanın geniş görünmesi için yan duvarlarda ayna kullanabilirsiniz. Bu sayede odanın olduğundan daha geniş görünmesini sağlamış olursunuz.

Dikdörtgen Oda Dekoru
Dikdörtgen Oda Dekoru

Dikdörtgen salonları dekore ederken tüm küçük alanları da kullanmanız gerekiyor. Çünkü küçük alanlarda yapacağınız ufak dokunuşlar odanın havasının değişmesine neden olacaktır. Duvar rafları ise bu noktada dikkat çekici niş alanlar haline dönüştürülebilir.

dar salon dekorasyonu
dar salon dekorasyonu

Uzun ve dar bir odada insanların zaman geçirmesini sağlamak için rahat geçiş yolları oluşturulması gerekiyor. Bunu geniş bir oda için rahatlıkla yapabilirsiniz, ancak dikdörtgen odalarda ise bunu yapabilmeniz kolay olmayacaktır. Bu nedenle eşyaların karşılıklı olmasından ziyade çapraz yerleştirilmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Çapraz yerleşimde eşyaların birbiriyle uyumuna dikkat edilmesinde fayda vardır. Aksi takdirde dağınık bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

Dikdörtgen Odalarda Aksesuar Seçimi

Dikdörtgen odalarda aksesuar seçimini yaparken de dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü büyük ve geniş aksesuarlar yerine daha minyatür olanları tercih etmenizde fayda vardır.

Dikdörtgen odalarda zikzak hareket etmek odanın dekorasyonunun göze hoş gelmemesine neden olacaktır. Mobilyalarda insanların birbiriyle iletişiminin kopuk olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun için eşyalar kadar eşyaların yerleşimine de dikkat etmek gerekiyor.

Dikdörtgen mobilyaları döşerken genellikle eşyaların duvara yaslanması sağlanır. Ancak bu yapılmış olan önemli hatalardan bir tanesidir. Yaşam alanlarını kalabalık göstermemek için eşyaların duvara yaslanması estetik olarak çirkin bir görüntünün oluşmasına neden olur ve bu da ister istemez istediğiniz dekorasyona ulaşamamanıza imkan sağlamış olacaktır.

İyi bir dekorasyon demek çok para harcamak anlamına gelmeyecektir. Dikdörtgen oda dekorasyonunda az bir maliyetle basit ama gösterişli bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Dikdörtgen Oda Dekorasyonunda Eşya Seçimi

Dikdörtgen odaları dekore ederken eşya seçiminde köşesiz olanları tercih etmeniz gerekir. Bu sayede oda içinde ferah bir görüntü elde etmiş ve yumuşak geçişler yapmış olursunuz. Köşesiz, oval ve yuvarlak eşya modelleri bu tip odalar için oldukça önemlidir.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu