Ev Dekorasyonu

Modern Köy Evi Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Köy evleri, hem doğa ile iç içe olmaları hem de çok daha konforlu bir alan sunmaları ile ön plana çıkmaktadır. Günümüzde pek çok insan da sahip olduğu köy evlerini baştan modern şekilde dekore etmeyi planlamaktadır. Modern köy evi dekorasyonu, genellikle rüstik tarz ile birleştirilmektedir ve bu amaçlanarak eski tarza bağlı kalınarak dekorlarla köy odası modernize edilir. Tarzını doğadan alan rüstik detaylar, hem doğada olduğunuzu hissettirir hem de köy evi mantığından çıkılmamasını sağlar.

Modern köy evi dizayn etmek isteyen kişiler, köy evlerinin boyutlarını ve salon tipini göz önünde bulundurarak pek çok farklı tasarım yapabilmektedir. Bu bağlamda en çok rüstik tasarımlar dikkat çekse de günümüzde modern köy evleri için endüstriyel tasarımlar da sıkça tercih edilmektedir. Eğer siz de modern köy evi tasarlamak istiyorsanız, aşağıdaki başlıklara göz atarak tercih edebileceğiniz dekorasyon fikirlerini öğrenebilirsiniz.

Köy evi dekorasyonu
Köy evi dekorasyonu

İçindekiler

Modern Köy Evi Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Köy evi dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok unsura dikkat edilmesi gerekir. Zira köy evlerinin dekorasyonu doğru yapılmazsa evin görünümü köy havasından çıkabilir. Ki bu durum pek çok kişinin istemeyeceği bir sorun teşkil edecektir. Modern ancak köy havasından kopmayan bir dekorasyon yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Köy evi dekorasyonunda ahşap detaylar kullanılması oldukça önemlidir.
 • Dekorasyonu modern tutabilmek için koltukların modern olmasına dikkat edilmelidir. Bu noktada her zaman mobilya dekorasyonu için modern olduğu kabul edilen beyaz, gri ve siyah renkleri tercih edilebilir.
 • Etnik desenli minderler, duvar halıları, modern görünümlü gaz lambaları, endüstriyel tip metal detaylı avizeler kullanılarak hem köy tarzı hem de modern tarz birleştirilebilir.
 • Sahte post halılar, hayvan temalı büstler, geleneksel tarzda kilim ve döşemeler tercih edilebilir.
 • Soba ya da şömine gibi detaylar ile köy evi tarzını yakalayabilir ve şöminenin yanına koyacağınız kitaplık, dekoratif objeler ve yer minderleri ile keyifli bir alan oluşturabilirsiniz.
 • Modern bir köy evi dekorasyonu yapmak isteyen kişiler ayrıca lambader kullanarak loş sarı bir ışıkla aydınlatma sağlayabilmektedir.

Yukarıdaki listede belirtilen köy evi dekorasyon fikirleri sayesinde hayal ettiğiniz gibi bir köy evi tasarlayabilirsiniz. Bu bağlamda çok modern ya da aşırı köy tarzından kaçınmalı ve iki farklı tarzı da bir araya getirmeye özen göstermelisiniz.

köy evi dekorasyon fikirleri
köy evi dekorasyon fikirleri

Köy Evi Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılabilir?

Nostaljik ev dekorasyonu tarzını köy evi dekorasyonu ile birleştirmek ve modern dokunuşlar ile oldukça şık ve rahat bir ortam yaratmak isteyen kişiler, bu bağlamda pek çok renk tercih edebilmektedir. Ancak modern bir dokunuş yapacak olsanız dahi doğanın renklerinin ön planda tutulması tavsiye edilmektedir.

Nostaljik ev dekorasyonu
Nostaljik ev dekorasyonu

Toprak tonları, mavi tonları ve yeşilin tüm tonları bu bağlamda kullanılabilmektedir. Bahsi geçen tüm bu renkler ve tonları ahşap rengi ile de uyuşmaktadır. Bu sayede köy evlerinde kullanılacak ahşap detaylarını bu renkler ile birlikte tercih etmek mümkündür. Modern köy evi yapmak isteyen kişiler, aşağıdaki listede belirtilen tüm renkleri dekorasyon, tekstil ve mobilyalarında tercih edebilir.

 • Çağla yeşili
 • Lacivert
 • Devetüyü rengi
 • Sütlü kahverengi
 • Beyaz veya kırık beyaz
 • Krem rengi
 • Kum beji
 • Gök mavisi
 • Çakıl taşı rengi
 • Zümrüt yeşili
 • Hardal sarısı

Belirtilen bu renkler günümüzde modern tarzda tasarlanan tüm köy evlerinde sıklıkla görülmektedir. Örnek vermek gerekirse; mobilyaların ahşap olduğu ve koltuk takımlarının beyaz olduğu bir köy evinde çağla yeşili, gök mavisi, lacivert gibi renklerde dekoratif ürünler kullanılabilmektedir. Bu sayede evin çok daha sıcak ve modern bir havası olabilmektedir.

Köy Evi Mutfak Modelleri

Modern bir köy evi tasarımında mutfak dekorasyonu da oldukça önemlidir. Köy evi mutfak modelleri incelendiği zaman Amerikan mutfakların oldukça fazla olduğu görülmektedir. Genellikle yılın belirli zamanlarında gidilen köy evlerinde misafir ağırlamak, daha konforlu yaşamak ve bu gibi nedenlerden dolayı açık mutfaklar tercih edilmektedir. Buna ek olarak mutfaktan direkt olarak salona ve bahçeye açılan kapılar çok daha keyifli bir alan oluşturmaya yardımcı olmaktadır.

modern köy salonu dekorasyonu
modern köy salonu dekorasyonu
modern köy salonu
modern köy salonu
şömineli köy evi dekorasyonu
şömineli köy evi dekorasyonu
köy misafir odası dekorasyonu
köy misafir odası dekorasyonu
köy yatak odası dekorasyonu
köy yatak odası dekorasyonu
modern köy yatak odası
modern köy yatak odası
modern köy avlusu
modern köy avlusu
modern köy avlu dekorasyonu
modern köy avlu dekorasyonu
modern köy balkonu
modern köy balkonu
köy salonu köşe koltuk dekorasyonu
köy salonu köşe koltuk dekorasyonu
nostolji ev dekoru
nostolji ev dekoru

Köy evi mutfak tasarımlarında genellikle ahşap renkler kullanılmaktadır. Bu bağlamda dekorasyonu modernleştirebilmek adına yapay çiçekli saksılar, beyaz ve siyah ağırlıklı eşyalar kullanılabilmektedir. Ayrıca mutfağın içerisine ada tezgah eklenerek çok daha modern görünen bir köy evi mutfağı yapabilmek mümkündür.

Rustik ne demek: Rustik, mimari olarak taşın ilkel durumunu gösterir şekilde örülmüş yapıyı ifade etmektedir. Tiyatro terimi olarak ise köy görünüşü veren dekorları veya köy evini ifade etmektedir. Bu sebeble rustik dekor, köy evi dekorlarını ifade etmektedir.

Kaynak : wikipedia rustik

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu