Faydalı Bilgiler

100 Metrekareye Kaç Kiremit Gider? Gerçek Hesaplama

100 Metrekareye Kaç Kiremit Gider sorusunu hesaplamak için öncelikle kullanılacak kiremit modelini seçmeliyiz sonrasında seçtiğimiz kiremittin 1 metrekare kaç tane gittiğini bulup bunu 100 m² için 100 ile çarpacağız.

Birbirinden farklı kiremit modelleri vardır ve her birinin kullanım amacı ve alanları farklılık göstermektedir. Bazıları mevsimsel değişikliklere göre bazıları yapılacak olan evin çatı modeline göre bazıları ise maliye göre belirlenmektedir. Bizde sizler için şuan piyasa da en çok kullanılan 5 kiremit modelinin 100 metrekareye kaç kiremit gider onun hesaplamasını yapacağız.

1 Metrekareye Kaç Kiremit Gider
1 Metrekareye Kaç Kiremit Gider

1. Granada kiremit modeli :  Yaklaşık olarak 1 m²’ye 15 – 16 Tane gider. 100m² ise 1500-1600 tane kiremit gider.

Bu model mikrokil teknolojisi kullanılarak üretilmiş olup piyasanın en kaliteli kiremitlerinden birisidir. Konu başında da yazdığımız gibi kiremit seçerken dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Bu modeli için,

  • daha az eğilimli çatılarda kullanılır
  • çok rüzgarlı (örneğin : Çanakkale) şehirlerde önerilmez ama kullanılacaksa kesinlikle çivilenmesi gerekir
  • döşenirken çıtlama sistemin ile döşenmelidir.
  • sıralamasına dikkat edil emlidir.

2. Valensiya kiremit modeli : Yaklaşık olarak 1 m²’ye 14 – 16 Tane gider. 100m² ise 1300-1500 tane kiremit gider.

Hava şartlarının fark oluşturduğu bir kiremit modeli daha inceleyeceğiz. Valensiya kiremit modeli çok yağış alan bölgelerimizde kullanılır (örneğin : Karadeniz). Kiremit su yalıtımı konusunda oldukça başarılı olup aynı zamanda gösterişli bir kiremittir. Pürüzsüz yüzeye sahip olan bu model yanı zamanda farklı eğimlerde de dizilimi kolaydır.

3. Alaturka kiremit modeli : Yaklaşık olarak 1 m²’ye 26 –  28 Tane gider. 100m² ise 2600-2800 tane kiremit gider.

En eski modellerden biri olan alaturka kiremit özellikle eski yapıların restoresinde kullanılır. Uzun ömürlü ve dayanıklı olmasının yanı sıra kenarlarının tasarımı sayesinde kiremitlerin birbirine tutunma ve tam oturma sıkıntısı olmamaktadır. Bu yönüyle de tercih edilmektedir. Ayrıca kullanımı ve dizilimi de kolay bir üründür.

İlgili Makaleler
100 Metrekareye Kaç Kiremit Gider
100 Metrekareye Kaç Kiremit Gider

4. Marsilya kiremit modeli : Yaklaşık olarak 1 m²’ye 12 – 14 Tane gider. 100m² ise 1200-1400 tane kiremit gider.

Bu modelde suya dayanıklı olup bir çok çatıda görebileceğiniz bir modeldir. Ağırlığı yaklaşık 3 kilo olan kiremit yüksek dayanıklılığa sahip olup kil den üretilmektedir. TSE standartlarına uygun olup kenarlarında geçişler sayesinde ekstra sağlamlık sunar. Boyutları ise ortalama 410 x 230’dir.

5. Milano kiremit modeli : Yaklaşık olarak 1 m²’ye 14 – 15 Tane gider. 100m² ise 1400-1500 tane kiremit gider.

Milano kiremit yaklaşık 3.5 kilo ağırlığında olup ortalama boyutları ise 415 x 260’dir. Kenar tasarımları sayesinde alt alta veya üst üste dizilebilmektedir. Yangına dayanıklı bir maddeden üretilen kiremit  aynı zamanda sızdırmazlık konusunda da TSE şartlarını sağlamaktadır. Sağlam ve dayanaklı bir kiremittir.

Merak ettiğiniz başka kiremit modeli varsa yorumlar kısmında sorabilirsiniz.

yorum alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu