Yatak Odası Dekorasyonu

Dikdörtgen Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?

Dikdörtgen görünüme sahip olan yatak odaları, dekorasyonun en zor ve titizlikle yapılması gereken alanlardan biridir. Kare ve biçimli yatak odalarına her türlü mobilya rahatlıkla sığabiliyorken, dikdörtgen yatak odalarında hayal ettiğiniz görünümü ortaya çıkarmak için titiz bir çalışma gerekir. Mobilyaların büyüklüğü veya küçüklüğü, halı modeli, duvar dekorasyonu ve odada bulunan aksesuarlar, dikdörtgen yatak odası dekorasyonu konusuna yardımcı olan başlıca detaylardandır.

Yatak Odalarının Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır
Yatak Odalarının Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Dikdörtgen yatak odaları için mobilya seçimi yapılacağı zaman genellikle odaya uygun ölçülerdeki mobilyalar tercih edilir. Bu doğrultuda, odada daha fazla alan sağlanmış olur. Odaya uygun mobilyalar tercih edilmediği zamanlarda ise eşyaların durabileceği en güzel konumu belirlenerek kusursuz bir görüntünün ortaya çıkması sağlanmış olur.

Yatak Odalarının Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yatak odasında kullanılan renk tonları ve birtakım işlemler, odanın ferah ve geniş görünmesinde oldukça etkilidir. Yatak yanlarına konulan komodinler ve şifonyerler, yatak odalarının olmazsa olmazlarındandır. Yatak yanındaki komodinin yatak ile yapışık olması durumunda odanın en geniş alanı yatağın baş kısmına ayrılır. Genellikle şifonyerler yatağın karşısına koyularak ölçünün eşit olması sağlanır.

Dikdörtgen yatak odaları için mobilya seçimi
Dikdörtgen yatak odaları için mobilya seçimi

Dikdörtgen yatak odaların dekorasyonu yapılırken dar ve uzun bir alan dekore edileceği için odayı boğan birtakım unsurlardan kaçınmak şarttır. Dar odalarda tercih edilen dolaplar genellikle yatak başlığının içine geçtiği dolaplardır. Böylece alandan tasarruf edilerek dolabın yerine farklı bir eşya konulabilir.

Dikdörtgen Yatak Odası İçin Aksesuarların Önemi

Fon perde, uzun bir yolluk ve görselliğin ön planda olduğu 3D duvarlar, dikdörtgen odaların şekil almasında oldukça etkilidir. Bireylerin genellikle yatak başları için tercih ettikleri duvar dekorasyonları ile odaya göz alıcı bir görünüm katılabilir. Manzaranın hakim olduğu duvarlar, odanın ferah görünmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra, avize veya lambader gibi küçük dokunuşlar, dikdörtgen yatak odaların dekorasyonu yapılırken ihtiyaç duyulan dekoratif ürünlerdendir.

Odaya konulan ayna ve tablolarla da odanız hak ettiği güzelliğe rahatlıkla kavuşur. Işıklandırma sistemi ve asma tavanlar, dikdörtgen yatak odalarına fazlasıyla yakışan bir diğer unsurdur. Işıklandırma sistemi ile odanın görünmeyen detayları fazlasıyla göze çarpar.

Renk Tonları ve Eşyaların Birbiri ile Uyumu 

Sürekli aynı tonlarda eşyaların tercih edilmesi, sadece dikdörtgen yatak odalarında değil yaşam alanlarının çoğunu etkileyen bir durumdur. İhtiyaç halinde zıt renklerden de destek alınarak dekorasyonun güzelleşmesi sağlanabilir. Koyu renkli eşyaların yanına tercih edilen açık renkli aksesuarlar, ortamın havasını değiştirerek odanın rengini ortaya çıkarır.

Fon perde ve halıdaki uyum, son zamanların en trend yatak odalarında rahatlıkla görülebilmektedir. Yine aynı şekilde yatak üstüne serilen nevresim ve yatak örtüleri ile kombin tamamlanarak renk tonlarının eşitlenmesi sağlanmış olur. Genellikle açık renkli  mobilyalar için koyu, koyu renkli mobilyalar için de açık renkli aksesuar ve objelerden destek alınmaktadır.

Yatak Odalarındaki Sadelik 

Dikdörtgen yatak odaların dekorasyonu yapılırken komodin veya şifonyer üzerine koyulan fazla eşyalar, odanın boğuk görünmesine neden olabilir. Bundan dolayı, fazlalıklar dolap içlerine yerleştirilerek odanın arındırılması sağlanır. Sade mobilya ve tasarımlar, son dönemlerde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Dolapların kapaklı veya sürgülü olması, odada daha fazla alan yaratmak için gereken bir başka detaydır.

Odanın büyüklüğüne göre sürgülü veya 6 veya 4 kapılı dolaplardan tercih edilebilir. Yatak odalarının dekorasyonu normalde de titizlikle yapılması gerekir fakat odanın şekilsiz olması, bireylerin neyi nereye koyacağını bir hayli düşündürebilmektedir. Böyle durumlarda ilk olarak yatak ve yatak başlığını yerleştirmeniz, daha sonra kalan alana diğer eşyaları yerleştirmeniz daha iyi bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olur.

Yorumlarda Esas Home okurlarıyla dikdörtgen yatak odaların dekorasyonu konusunda karşılaştığınız zorlukları ve ulaştığınız sonuçları paylaşabilirsiniz. Farklı yatak odası dekorasyonu tavsiyelerinden yararlanmak için kategorilerimizi okuyarak sosyal medyadan bizleri takipte kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu