Yatak Odası Dekorasyonu

Giyinme Odası Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Giyinme odası, evlerin en özel alanlarından biridir. Özellikle yeni inşa edilen evlerin eski evlere göre daha küçük odalara sahip olması, birçok kişinin şikayetçi olduğu konulardan biri. Ancak küçük odaların da avantajları var. Bu durumu iyi yönden değerlendirerek alanları bir amaç doğrultusunda düzenleyebilirsiniz. Eskiden sadece birkaç kişinin evinde bulunan giyinme odalarının artmasının nedenlerinden biri de budur. Peki, düzenli bir giyinme odası nasıl yapılır? İşte size giyinme odası önerileri!

resim 2023 03 12 194329053

Giyinme Odanızı Kurgulamadan Önce İhtiyacınız Olmayan Giysileri Ayırın

Kullanmadığınız, ihtiyacınız olmayan giysileri, belirlediğiniz alanı ya da odayı giyinme odası yapmadan önce ayırmanızı öneririz. Daha az eşya, daha düzenli ve kullanışlı bir alana sahip olmanızı sağlar. Kullanılabilecek durumda olan giysilerinizi ihtiyaç sahiplerine verebilir, belediyelerin atık giysi kumbaralarına atabilir veya mobil uygulamalardan satabilirsiniz.

resim 2023 03 12 194350089

Açık mı, Kapalı mı? Nasıl Bir Giyinme Odası Modeli İstediğinize Karar Verin

Açık giyinme odası, askılıklar ile kurguladığınız bir alan, odaya girdiğiniz anda neyin nerede olduğunu görmenizi sağlar ve size kullanım kolaylığı sunar. Ancak açık bir giyinme alanı oluşturmak, tozlarla daha fazla savaşacağınız anlamına da gelebilir. Açık raflar ve askılardaki kıyafetler daha fazla temizlenmeye ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle evde temizlenemeyen, kuru temizlemede temizlenmesi gereken giysileri elbise torbalarında muhafaza edebilirsiniz.

Eğer kapalı bir alan oluşturmak istiyorsanız, gardırop tercih edebilirsiniz. Rafları tercih etmek istemezseniz kolay buruşabilecek giysileriniz için askılar mükemmel alternatiflerdir.

Mobilyaları İhtiyacınız Doğrultusunda Seçin, Uyumlu Olmalarına Dikkat Edin

Yeterli olmayan depolama alanı, dağınık bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle giysilerinizin yoğunluğu doğrultusunda mobilya seçmelisiniz. Gardırop, askılık, çekmeceler ve raflardan yararlanarak giyinme odanız için yeterli depolama alanına kavuşabilirsiniz. Şık bir alan oluşturmak için dikkat etmeniz gereken nokta ise seçtiğiniz mobilya ya da yardımcı ürünlerin birbirleriyle uyumlu olmasıdır. Farklı dekorasyon stillerine ya da uyumsuz renklere sahip ürünler, alanın şıklığına gölge düşürebilir.

Yeni mobilya almak istemiyor olabilir ve giyinme odasında yer vereceğiniz mobilyaları evinizin farklı odalarından bir araya getirebilirsiniz. Eğer bu mobilyalar birbirleri ile uyum içerisinde değillerse, folyo ile mobilya kaplama ya da mobilya boyama uygulamaları sayesinde hem uyum yakalayabilir hem de ürünlerinizi yenileyebilirsiniz.

Giyinme odası nasıl dekorasyon edilmeli
Giyinme odası nasıl dekorasyon edilmeli

Mobilyaları Farklı Bir Amaçla Kullanmaya Ne Dersiniz?

Tasarruf devrindeyiz! Giyinme odasında yer vereceğiniz mobilyalar konusunda daha geniş düşünebilirsiniz. Örneğin kullanmadığınız bir kitaplığınız ve konsolunuz varsa, bunlara da giyinme odasında yer verebilir ve ayakkabılarınızı buraya yerleştirebilirsiniz. Eğer ayakkabılarınızı daha düzenli yerleştirmek ve yerden tasarruf etmek istiyorsanız, ayakkabı saklama kutularından yararlanabilirsiniz.

Yatak odanızda yeterli alan yoksa ve komodinlerinize de giyinme odanızda yer vermek istiyorsanız, bu mobilyalardan bench olarak yararlanmak da güzel bir fikir olabilir. Birbirine sabitleyeceğiniz iki komodinin üzerine minderler koyabilir ve hem kullanışlı bir mobilya yaratmış hem de alanın dekorasyonuna katkı sağlamış olabilirsiniz.

Giyinme Odası Dekorasyonu İçin Yararlı Tavsiyeler

Giyinme odası, evinizi şık ve düzenli tutmanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, şık bir giyinme odası tasarımı için yapabilecekleriniz ya da dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. İşte, giyinme odası dekorasyonu için yararlı tavsiyeler:

Düzenli Bir Alan Kurgulayın

Giyinme odası düzeni, şıklığın anahtarıdır. Bu nedenle, önceliğiniz düzenli bir alan kurgulamak olmalıdır. Kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı kolayca bulabileceğiniz bir düzen oluşturun. Gardıroplarınızı ve raflarınızı kategorilere ayırın ve kullanışlı depolama çözümleri arayın. Bu sayede, hem zaman kazanacak hem de daha düzenli bir görünüm elde edeceksiniz.

Mobilya Tarzları ve Renk Paleti

Mobilya tarzlarının ve renk paletinin uyumlu olması, her alanda olduğu gibi giyinme odası dekorasyonunda da önemlidir. Mobilyalarınızı seçerken, tarzlarına ve renklerine dikkat edin. Ayrıca, mobilyalarınızın boyutlarına da dikkat edin. Küçük bir giyinme odası için büyük mobilyalar kullanmak, alanda sıkışıklığa yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu