Dekorasyon

Fransız Balkon Nedir? Özellikleri

Fransız balkon günümüzde binalarda yaygın olarak tercih edilen bir yapı şeklidir. Balkon kapısı açıldıktan sonra genelde bir adımlık mesafe kadar dışarı çıkma olanağı veren son derece küçük balkonladır. Önünde dekoratif korkuluklar kullanılarak genelde bir sandalye mesafesine sahip alanlardır. Fransız balkon özellikleri şık dekorasyon detaylarıyla da yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Fransız Balkon Özellikleri Nelerdir?

Fransız Balkon Özellikleri Nelerdir

Fransız balkon tentesi ve korkulukları ile çoğu zaman binaların dış görünümünde son derece şık bir görünüm sunan evlerin dışarı açılan bölümleridir. Fransız balkonların en temel özelliği genelde bir adım mesafeye sahip olmasıdır.

Fransız balkonların başlıca genel özellikleri ise şöyledir:

  • Yerden tavana kadar uzanan ve kapı gibi açılan Fransız camlardan oluşan alanlarda, önünde küçük çıkıntı ve korkuluk bulunan yapıdadır.
  • Camın yere kadar uzanması en belirgin özelliğidir.
  • Fransa Paris’in sahip olduğu geleneksel bina anlayışında yaygın görülür.

Fransız mimarisinde sık kullanılması nedeniyle adını Fransız balkon olarak almıştır.

Fransız Balkon Avantajlı Mı?

Fransız Balkon Avantajlı Mı

Fransız balkon detayı günümüzde Türkiye’de çok sayıda binada tercih edilmektedir. Fransız balkonda temel unsur tavandan yere kadar uzanan büyük camlardır. Bu sayede içerden rahatça dışarısı görülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Fransız balkon balon payının iç mekana dahil olmasıyla nispeten daha geniş iç mekanın oluşmasını sağlar. Camlar tamamen açıldığında evin içiyle bütünleşik olarak kullanılabilir. Bazı tasarımlarda bir kişinin sığabileceği kadar alan bırakılsa da bazı tasarımlarda bu alan daha bulunmaz. Camın hemen önünde korkuluk demirlerine yer verilmektedir. Fransız balkon özellikleri birçok açıdan avantaj sağlayabilir.

Fransız Balkon Modelleri Nelerdir?

Fransız Balkon Modelleri Nelerdir

Fransız balkon modelleri birbirinden farklı olabilir. Bazı Fransız balkon tasarımlarında yere kadar uzanan geniş camlar açıldıktan sonra balkonda oturma alanı da sunulmaktadır. Türkiye’deki yaygın kullanımına bakıldığında ise bu alanlara çok sık yer verilmediği görülmektedir. Fransız balkon modelleri tercih edilen pencere ve korkuluklar ile farklılık gösterebilir. Dekoratif pencere ve korkuluklar ile çok daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Fransız balkon modellerine göre dekorasyon yapmak da mümkündür. Tarzıyla binalarda farklı bir hava yaratan Fransız balkon modellerinin dekorasyonunda birçok alternatif tercih edebilirsiniz.

Fransız Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Fransız balkon ölçüleri dekorasyon öncesinde dikkate alınan en temel unsurdur. Standart Fransız balkon ölçülerinde balkon eni 180 cm, derinlik 20 cm, yükseklik 335 cm, pencere alanı 160 x 255 cm, balkon çıkıntısı 50 cm ve balkon korkuluğu 90 cm olarak tercih edilmektedir.

Ölçüler Fransız balkon modellerine ve binaya göre değişebilir. Bu ölçülere göre yapılacak dekorasyonda korkuluk seçimi önemlidir. Diğer yandan balkonu çeşitli balkon bitkileri ile süsleyerek estetik bir görünüm elde edilebilir. Fransız balkon özellikleri genelde küçük bir alan olması nedeniyle dekorasyona çok müsaade etmez. Ancak zaman zaman bu balkonlarda küçük sandalye kullanımına da rastlamak mümkündür.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu