Dekorasyon

Küçük Ofis Dekorasyonları Nasıl Düzenlenir?

Küçük ofis mekanları ile ilgili dekorasyon çalışmalarında dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Küçük ofislerde pratik alanları kullanarak hem şık hem de işlevsel bir dekorasyon stili yaratmanın pek çok yolu var. Küçük alanlar, doğru mobilyalar tercih edildiğinde olduğundan daha geniş gözükebilir ve daha işlevsel kullanılabilir. Duvar renkleri ve zemin malzemeleri kontrast ve derinlik algısı yaratabilmek için çok önemli. Kolonlarda veya seçmiş olduğun bir duvarda cesur renkler tercih edebilirsin. Örneğin, bir duvarını bordo veya petrol yeşili yaparak ofis dekorasyonuna hareket katabilirsin.

Eğer renk kullanımında kararsızsan, 60-30-10 kuralını uygulayabilirsin; bu kurala göre duvarlarında uyguladığın ana renk mekanın yaklaşık %60’ını oluşturmalı. İkinci renk seçiminde ise cesur olabilirsin ve bu rengi, ofisinin %30’unda kullanabilirsin. Kalan %10’luk kısım ise her iki ana renge uyabilecek bir renk olmalı ve bu renk ofisin çok küçük bir alanında gözükmeli. Bu rengi bir kolon çıkıntısı veya çok dar bir duvarda tercih edebilirsin.

Küçük Ofis Dekorasyonları Nasıl Düzenlenir?
Küçük Ofis Dekorasyonları Nasıl Düzenlenir?

Tavan yüksekliğini kullanmak küçük alanlarda çok etkili sonuçlar yaratır. Bu şekilde hem daha az mobilya kullanırsın hem de daha çok kullanım alanı yaratmış olursun. Zeminden tavana yükselen bir kitaplık veya dolap kullanımı, ofiste bulunan dağınık görüntüyü engeller ve ofisine şıklık katar.

Ofis dekorasyonunda ince detaylar

Boş duvarlarda büyük ve renkli tablolara yer vermek, alanı çok daha büyük gösterecektir. Dekorasyon stiline uyacak şekilde modern veya klasik tablolar tercih edebilirsin. Birkaç farklı tabloyu asimetrik olarak sergilediğin bir kolaj yaratmak, hem ofisine dinamiklik katacak hem de çok şık bir görünüm elde etmende yardımcı olacaktır.

Küçük Ofis Dekorasyonları Nasıl Düzenlenir?
Küçük Ofis Dekorasyonları Nasıl Düzenlenir?

Yüksek ayaklı mobilyalar tercih etmek de küçük ofis dekorasyonunda oldukça önemli. Bu tarz mobilyalar, ferah bir görünüm yaratarak alanının daha büyük algılanmasını sağlar. Ayrıca çalışma masasının üzerinde mümkün olduğunca az eşya bulundurmalısın. Mevcut eşyalarını ise kapaklı bölmelerde veya sepetlerde depolamak, dar alanlarda oluşabilecek dağınık görüntülerin önüne geçecektir.

Çalışma alanında bitki kullanımı ortama yaşanmışlık hissi ve renk katar. Üstelik ofiste bitki kullanımının odaklanma üzerinde birçok olumlu etkisi olduğu da bilinen bir gerçek. Ofisini daha sıcak bir hale getirmeye yarayacak kapalı alan bitkilerini tercih edebilir ve ofisinin köşelerine yerleştirebilirsin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu