Ev Dekorasyonu

İngiliz Stili İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

İngiliz tarzı iç mekan tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. İngiliz iç mekanları, Barok, Gotik, klasik ve realist tarzda dekore edilir. Bunların hepsinde İngiliz aristokrasisinin yaşam tarzını gözler önüne seren karakteristik özellikler vardır. Ev veya işyeri fark etmeksizin bir iç mekanın İngiliz stili dekore dilmesinde pahalı, saygın mobilyalar ve dekorasyon ürünleri kullanılır. Kıymetli ve fildişi veya maun gibi nadir malzemelerden üretilen dekorasyon üniteleri dikkat çeker. İngiliz stili iç mekan tasarımı yapmak istiyorsanız yapının her yerinde dikkate almanız gereken hususlar olacaktır.

İngiliz Stili İç Mekân Tasarımında Renk Düzeni Nasıl Olmalı?

İngiliz Stili İç Mekân Tasarımında Renk Düzeni Nasıl Olmalı

İngiliz tarzı iç mekan tasarımında renk uyumu genellikle ahşap tonlarda olur. Pahalı ve lükse kaçan mobilya tasarımının hakim olduğu İngiliz tarzı dekorasyon stilinde renklerin birbiriyle uyumu çok önemlidir. Bu yüzden iç mekanın zemininden tavanına kadar dekorasyon ürünlerinde kullanılacak renkler şu şekilde sıralanabilir:

  • Koyu sarı desenlere sahip kahverengi, pişmiş toprak rengi ve koyu yeşil.
  • Koyu kahverengi, kum, çikolata ve bej.
  • Beyaz, bej, açık gri, vanilya.

İngiliz Stili İç Mekân Tasarımında Duvar Dekorasyonu

İngiliz Stili İç Mekân Tasarımında Duvar Dekorasyonu

İngiliz tarzı iç mekanda duvar tasarımı genellikle ahşap paneller ile kaplama şeklinde yapılır. Düz yüzeyleri İngiliz tarzına uydurmak için doğal malzemeler kullanılır. Duvar kağıdı, sıva ve su bazlı boya İngiliz stili iç mekan tasarımı konusunda en çok dikkat edilmesi gerekenlerdir. Duvarın yama kalıpları kullanarak farklı tonlarda boyanması da bu tarz içinde sık görülen bir uygulamadır. Düşük tavanlı iç mekanları görsel açıdan yüksek göstermek için çizgili duvar kağıdı kullanmak son derece faydalıdır. Yüksek tavanlı odalarda ise monogramlı desenlere veya çiçek süslerine sahip duvar kağıtları idealdir.

İngiliz Stili İç Mekân Tasarımında Tavan Dekorasyonu

İngiliz Stili İç Mekân Tasarımında Tavan Dekorasyonu

İngiliz tarzı iç mekanda tavan tasarımı ahşap tahtalar ve kirişler ile dekore edilir. Ancak ahşap kullanmayı tercih etmiyorsanız çoğu zaman tavanın beyaz renge basitçe boyanması yeterlidir. Kornişler bazen yaldızlı yapılabilir ve duvarla uyumlu renklere boyanabilir. İngiliz tarzı iç mekanlarda duvardan sarkan devasa ışıklandırma üniteleri kullanılır. Mekanın her kısmında birbiriyle uyumlu mobilyalar seçilir.

İngiliz Stili İç Mekân Tasarımında Zemin Kaplama

İngiliz tarzı iç mekanda zemin kaplama uygulaması cilalı panolar veya taş fayans olarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde yerle uyumlu doğal dokuyu taklit eden modern malzemeler kullanılır. Laminat veya parke tahtaları İngiliz tarzını yansıtan en önemli zemin kaplama ürünleridir. Banyo ve mutfak gibi yerlere seramik karolar döşenirken salonlarda mutlaka koyu renkli gerçek ahşap parkeler seçilmelidir. Bu sayede oturma ve yatak odasındaki zeminler daha sıcak ve güzel bir görünüm kazanır. İngiliz stili iç mekan tasarımı yaparken tüm bu koşulların yanı sıra oda içine yerleştirilecek mobilyaların malzeme kalitesine dikkat edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Ev Dekorasyonunda Perde Seçiminin Önemi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu