Ev Dekorasyonu

Kuzey Avrupa Dekorasyon Tarzı

Yaşam Alanınızda Sadeliğin Dokunuşu

Kuzey Avrupa dekorasyon tarzı bir diğer adı ile İskandinav tarzı dekorasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda İskandinav tarzı dekorasyonun pek çok ev dekorasyonunda tercih edildiği biliniyor. Hemen hemen her konuda övgü toplayan İskandinav kültürü son yıllarda bu kez de dekorasyon tarzı ile özgü topluyor.

Sade Ev Tasarımları
Sade Ev Tasarımları

Kuzey Avrupa Dekorasyon Tarzı ile Sade Ev Tasarımları

Oldukça sade ve gösterişsiz ancak bir o kadar da şık bir tasarım anlayışını benimseyen Kuzey Avrupa dekorasyon stili sıklıkla tercih ediliyor. Evlerinde Kuzey Avrupa dekorasyon tarzını kullanmak isteyenler için bu stilin karakteristik özelliklerini derledik.

Kuzey Avrupa dekorasyon stili
Kuzey Avrupa dekorasyon stili

İskandinav Dekorasyon Stilinde Renk Kullanımı

İskandinav tarzı dekorasyonun en önemli özelliklerinden biri sadelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu dekorasyon tarzında hiçbir şeyde aşırılık ya da sivrilik tercih edilmediği gibi renklerde de daha yumuşak tonlar ön plana çıkmaktadır. Gözü yoran renkler yerine daha nötr, doğal ya da pastel renkler tercih etmeniz Kuzey Avrupa dekorasyon stili için oldukça önem taşır.

İskandinav Tarzı Dekorasyonda Mobilya Tercihi

Sadeliğin ön planda olduğu İskandinav dekorasyon tarzında mobilya tercihi de oldukça önemli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dekorasyon tarzının karakteristiklerinden biri kesinlikle ahşaptır. Mobilyaların ahşap içermesi evinizde Kuzey Avrupa tarzı bir dekorasyon havası yakalamak için kullanmanız gereken ilk şeydir.

İskandinav tarzı dekorasyon
İskandinav tarzı dekorasyon

Aynı zamanda mobilya tercihiniz konusunda mobilya boyutları da bu dekorasyon tarzı söz konusu olduğunda göz ardı edilmemesi gereken bir faktör olarak görünmektedir. Sadelik açısından odaların tıka basa doldurulmaması ve mobilyaların doğru büyüklükte olması önem taşır.

Karmaşadan ve Rekabetten Uzak Durun

Kuzey Avrupa tarzı bir dekorasyon için kullandığınız mobilyaların birbiri ile rekabet etmemesi önemlidir. Uyum ve ahengin ön planda olduğu bu dekorasyon stilinde birbirleri ile rekabet eden parçaların varlığı söz konusu olmamalıdır. Yapacağınız kombinasyonların mükemmel bir uyum yakalamasına dikkat etmeniz önem taşır.

Sade Ev Dekorasyon Stili
Sade Ev Dekorasyon Stili

Aynı zamanda bu tarz bir dekorasyon oluştururken karmaşıklıktan mutlaka kaçınmalı, mümkün olduğunca simetriye dikkat etmelisiniz. Unutmamak gerek ki sadelik ve düzen Kuzey Avrupa dekorasyon tarzının ana karakteristikleridir.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu