Ev Dekorasyonu

Müstakil Ev İçi Dekorasyonu

Müstakil evde yaşamak pek çok insanın hayalleri arasında yer almaktadır ve bu bağlamda en çok araştırılan konu müstakil ev içi dekorasyonu olmaktadır. Ancak birçok kişi bu tür evlerin nasıl dekore edilmesi gerektiğinden pek de emin değildir. Müstakil evler, bir arsa üzerine inşa edilen ve tüm mülkün yalnızca bir kişi ya da aileye ait olduğu yapılardır. Bu nedenle bu evlerde yaşamak çok daha konforludur. Üstelik dekorasyon alanında çok daha yaratıcı ve kullanışlı tarzlara yönelmek de müstakil evler için mümkündür.

Müstakil ev dekorasyonu
Müstakil ev dekorasyonu

Müstakil evlerin iç dizaynları yapılırken tamamen görsele odaklanmak yerine kullanışlılık unsurunu da hesaba katmak gerekmektedir. Zira çoğunlukla normal bir apartman dairesinden çok daha geniş olan müstakil evler, dekorasyon alanına yoğunluk verildiği zaman kullanışlılık ve rahatını yitirebilmektedir.

müstakil ev salon dekorasyonu
müstakil ev salon dekorasyonu

Müstakil Evler Nasıl Dizayn Edilmeli?

Müstakil ev dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu noktada ev dekorasyon fikirleri araştıran kişiler, ilk olarak evlerinin boyutlarını ve kullanılabilir alanlarını göz önünde bulundurmalıdır. Zira her dekorasyon unsuru tüm evlerde istendiği şekilde durmayabilmektedir. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki listede belirtildiği şekildedir.

 • Müstakil evin salonu geniş ise bir köşe soba ya da şömine için ayrılabilir. Bu alana berjer, oturma, minderi, kitaplık, kahve sehpası gibi unsurlar eklenerek keyifli bir alan oluşturulabilir.
 • Müstakil ev salonu L şeklindeyse, yemek grubu mutlaka salon kapısına en yakın bölgeye yerleştirilmeli ve alanın çok daha ferah gösterilmesi sağlanmalıdır.
 • Küçük müstakil evlerde mutlaka açık renkli mobilyalar, salon bitkileri ve aynalar kullanılarak alanın geniş gösterilmesi sağlanmalıdır.
 • Müstakil ev dekorasyonu yaparken evin bahçesi de hesaba katılmalı ve evin içini çok fazla eşya ile doldurmak yerine bahçe de değerlendirilmelidir. Bu bağlamda bahçe mobilyaları kullanılarak yeni oturma alanları oluşturulabilir.
 • Açık renklerin hakim olduğu müstakil evlere rüstik bir hava kazandırmak için ahşap detaylara yer verilebilir ya da etnik desenler kullanılarak evin dekorasyonuna ağırlık verilebilir.
büyük tablo kullanımı
büyük tablo kullanımı

Yukarıdaki dekorasyon önerilerini evin boyutu, şekli ve en önemlisi evdeki müsait kullanım alanlarına uygun olarak uyarlayabilmeniz mümkündür. Zira müstakil ev modelleri birbirinden farklı olduğu için dekorasyon fikirleri hoşunuza gitse dahi uyarlamalar yapmayı ihmal etmemelisiniz.

İlgili İçerik : kanvas tablo hakkında

Müstakil Evlerde Kullanılabilecek Dekorasyon Fikirleri

Müstakil ev salon dekorasyonu yaparken tercih edebileceğiniz pek çok farklı tarz bulunmaktadır. Üstelik müstakil evler diğer evlere göre daha geniş olduğu için dekorasyon alanına yoğunluk verebilir ve buna ek olarak evin balkon ve bahçesini de rahatça kullanabilirsiniz. Bu bağlamda günümüzde müstakil evlerin dekorasyonunda sık sık tercih edilen undurlar şu şekildedir:

 • Geniş ve rahat L koltuklara eşlik eden berjerler,
 • Şömine ya da soba etrafına konumlandırılmış okuma ya da dinlenme köşeleri,
 • Amerikan adalı mutfak ve bar tabureleri,
 • Geniş TV üniteleri ve ünite üzerine dekoratif objeler,
 • Evdeki boş duvarın geniş bir tablo ile değerlendirilmesi,
 • Salonun bir alanını hobilere ayırıp küçük post halı kullanarak keyifli bir alan oluşturma,

Bu ve bu gibi fikirler, hem müstakil ev dekorasyonu yapmayı hem de evdeki boş alanları değerlendirmeyi sağlayacaktır. Siz de zevklerinize uygun alanlar oluşturabilir ve müstakil evlerde yaşamanın avantajlarını kullanabilirsiniz.

salon l koltuk kullanımı
salon l koltuk kullanımı
mustakil ev spor odasi
mustakil ev spor odasi
mustakil ev somine
mustakil ev somine
mustakil ev somine dekorasyonu
mustakil ev somine dekorasyonu
buyuk tv unitesi kullanımı
buyuk tv unitesi kullanımı

İdeal Müstakil Ev İçi Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

İdeal müstakil ev dekorasyonlarında açık mutfaklar, geniş ve rahat mobilyalar, salon bitkileri, keyifli yemek alanları, okuma ya da hobi köşeleri, ahşap detaylı mobilyalar sıkça tercih edilmektedir. Evin genişliğinden yararlanılarak yapılabilecek bu dekorasyon unsurları sayesinde oldukça şık ve konforlu bir alan elde edilebilmektedir. Eğer müstakil evlerin salonları çok genişse, seperatör sistemleri kullanılarak salonda geçişler sağlanabilir ve kullanıma uygun daha fazla alan yaratılabilir.

mustakil ev havuz
mustakil ev havuz

Müstakil ev dekore etmek isteyen kişiler, bu bağlamda hangi tarzlardan hoşlandığını belirleyerek dekorasyon yapmaya başlamalıdır. Ayrıca daha önce de belirtildiği gibi evdeki kullanılabilir diğer alanlar hiçe sayılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse; salonu küçük olan bir müstakil evde, yemek alanı bahçe mobilyaları ile dış mekana taşınabilir ve bu sayede salonda kullanım alanı genişletilebilir.

Beğendiğiniz dekorasyon fikirlerini bu gibi yöntemler ile kendi evinize uyarlayabilir ve dekoratif objeler de kullanarak dekorasyon bütünlüğü sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu