Ev Dekorasyonu

Kanvas Tablo Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İngilizce tuval manasına gelen canvas kelimesinin Türkçe okunuşu olduğunu belirtmek gerekir. Birinci sınıf canvas kumaşına dijital baskı aracılığıyla üretilen görsellerle kanvas tablolar oluşturulmaktadır.

İçindekiler

Kanvas Tablo Nedir?

Baskıda tercih edilen kumaş, dijital baskı kullanımları için üretimi gerçekleştirilen olan kanvas kumaştır. Kumaşın en belirleyici özelliği 400 gr açık beyaz ile %100 pamuk astarı bulunmasıdır. Kanvas tablo ile çarpıcı görselleri kullanarak renkli duvarlar elde edebilmek, şık bir tasarım oluşturabilmek adına oldukça avantajlı olmaktadır. Özellikle bu tabloların kişiselleştirilmiş olması ile birlikte şık bir görüntü oluşturabilmenin yanında özgün bir tasarıma sahip olmak da mümkün hale gelmektedir. Kanvas tablo modelleri kişilerin kendi fotoğraflarını kullanabilmelerinin yanı sıra farklı temalarda fotoğraflar için de tercih edilebilmektedir.

Tablo ne demek sorusunun cevabı pek çok şey olabilir. Genellikle bu soruyu ayıran cevap kullanılan tuval malzemesidir. Tablolar bez, tahta veya kağıt gibi malzemeler üzerine yapılabilirken tablo kanvas bezi üzerine yapılıyorsa yalnızca o zaman kanvas tablo ismini alır.Kanvas tablo nedir? sorusunun cevabı baskı veya yağlı boya olmasını tanımlamaz yalnızca kumaş özelliği belirtir. Fakat kanvas kumaşına baskı maliyetleri düşük olmasından dolayı çoğu kesim tarafından kanvas tablo denilmesiyle akıllara baskı yapılan ve çerceveye gerdirilen tablo gelmektedir.

Canvas Ne Demek?

Canvas kanvas tamamen aynı anlamlara gelmektedir. Okunuş ve yazılış farklılıkları olsa bile canvas kelimesinin türkçede yazılışı kanvas olacak şekilde, canvas kelimesinin okunduğu gibi ifade edilmektedir.

Canvas kelimesinin türkçesi canvas değil, tuval anlamına gelmektedir. Yani canvas tablo ifadesi kanvas tabloyu ifade ederken tuvale yapılan topla anlamı çıkmaktadır. Burada yapılan tablo’nun baskı mı yoksa yağlı boya tablo mu anlamı çıkartılamaz.

Kanvas Baskı Nedir?

Kanvas baskı tablo, kişiye özel fotoğraf baskı veya resim baskıları ile hazırlanan ve her kullanıcıya binlerce seçenek sunan dekoratif ürünlerdir. Makina baskı olması sebebiyle fiyatı yağlı boya tablolara göre çok daha ekonomiktir. Kanvas baskı ise tuale baskı olarak bilinen kanvas kumaş üstüne yapılan dijital baskı anlamına gelmektedir. Kanvas kelimesi canvas kelimesinin yalnızca okunuşunu ifade etmektedir. Dijital baskı için kullanılan canvas kumaş, baskı için özel olarak üretilmiş canvas pamuğundan bir kumaş türünü ifade etmektedir. Canvas kumaşının en önemli özelliği 400 gr kalınlık ve %100 pamuk içeren astarlı yapısıdır. Canvas kumaş üzerine yapılan baskı veya yağlı boya tablolar kanvas tablo ismini alır. Dijital kanvas baskı yöntemi ile kendi aile fotoğrafınızı, düğün fotoğrafınızı bile canvas tablo haline getirebilirsiniz.

Kanvas Baskı Nasıl Yapılır?

Kaliteli ve nitelikli, yüksek çözünürlükte kanvas tablo için yüksek çözünürlükte resim – fotoğraf ve uygun boyut ve yükseklik seçimidir. Elimizdeki görsel kare ve yüksek çözünürlükte ise kare ölçülere sahip bir tablo baskısı daha uygun olacaktır. Kısaca dijital baskı uygulanması için dijital ortamda bulunan görsellerin uygun boyutlu ve yüksek çözünürlüğe sahip olması gerekmektedir. Kanvas baskı işlemi içinde son teknoloji baskı makinaların kullanılması ile baskı kalitesi doğrudan değişmektedir.

İlgili Makaleler

Kanvas Baskı Nasıl Yapılır Video İzle

Kanvas baskı nasıl yapılır ? daha önce görmeyenler için video paylaşımını izleyebilirsiniz.

Kanvas Tablo Nasıl Yapılır?

Kanvas Tablo Nasıl Yapılır? Noktasında farklı türde boyama tekniklerinin kullanımı söz konusu olmaktadır. Bununla beraber dijital baskı metodu ile bu tür tablolar yapabilmek mümkün olmaktadır. Bu tür tabloların yapımı için en çok da ağaç iskeletlerinden faydalanılmaktadır. İskelet yapımında seçilen ahşapların sağlam ve uzun süreli kullanım için uygun malzemelerden tercih edilmesi söz konusu olmaktadır.

Kanvas Tablo Nasıl Yapılır
Kanvas Tablo Nasıl Yapılır

Bu iskeletin üstüne tuvalin koyulması ve baskı ile boyama tekniklerinin uygulanması ile gerçekleştirilmektedir. Tercih edilen tuval bezinin yüksek standartlarda olması kaliteli üretim açısından büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte kanvas tablo çok daha canlı bir görüntüde olabilmekte ve kalitesi yüksek hale getirilebilmektedir. Evi dekore ederken tercih edilen tabloların yüksek kalitede ve doğtu yapım süreçleri ile meydana getirilmiş modellerden seçilmesi sayesinde uzun süreli kullanım olanaklı hale gelmektedir.

Ekonomik Tablo Çeşitleri ?

Kanvas tablo’nun popülerliğinin sebebi baskılarının çok uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli olmasıdır. Eğer ekonomik fiyatlı bir tablo arıyorsanız kanvas, mdf ve suni deri tablolar karşınıza çıkabilir. Bunların her birinin farklı avantajları bulunmaktadır. Mdf tablo’ya full hd görüntüyü bile bastırabilir ve kabartma hissiyeti verdirebilirsiniz. Oldukça canlı renkleri kanvas tablo’dan bile daha uyguna elde edebilirsiniz. Suni deri tablo, suni deriye aktarılan baskıyı ifade etmektedir. Kanvas tablo’dan pek bi farkı olmaması ile birlikte suni deri tablo rahatlıkla silinip, temizlenebilir. Kanvas pamuğundan olan  tablo’yu ıslak bez ile silmeniz kötü sonuçlar meydana getirebilir.

isteğe bağlı olarak geniş bir skalada sunulmaktadır. Burada kullanılmak istenen görsele, nerede kullanılacağına, kalitesine ve fiyat planlamasına bağlı olarak çeşitler de değişkenlik gösterebilmektedir. Herkesin zevkine ve isteğine hitap edecek seçenekler bulunmaktadır. Kanvas tablo yaptırma aşamasında çeşitleri bu nedenle iyi değerlendirmek ve detaylı bilgi almak önem kazanmaktadır. Kişiler ister kendi fotoğraflarını, ister sevdiklerini isterse de herhangi bir beğendiği fotoğrafı tablo haline getirerek ölümsüzleştirebilmektedir. Salon için modern tablolar da tercih ederek dekorasyon açısından şık bir görüntü yaratabilmek mümkün olmaktadır. Duvar için tablo seçenekleri kanvas bezi ve dijital baskı kullanılıyorsa oldukça çeşitlidir hatta kişisel tablo yani tuvale fotoğraf baskı yaptırarak bile oda duvarlarınızı canvas tablolar ile süsleyebilirsiniz. Kanvas tablolar oldukça çeşitlidir. Bunları yazımızın devamında sizlere anlatıyor olacağız.

Suni deri Tablo, ve MDF tablo kanvas tablo olmasa bile fiyat/performans sebebiyle bu kategoride değerlendirilmiş ve sizlerle paylaşılmıştır.

 • Suni Deri Tablo

Suni deri tablo diğer tablo çeşitlerinden farklı olarak suni derinin kullanılması ile farklı ve canlı bir görüntü elde edebilmeyi mümkün kılmaktadır. Suni derinin üstüne dijital baskı ile hazırlanmakta olan tablolar, derinin desenleri ile hem ofislerde hem de evlerde dekoratif bir görüntü elde edebilmek mümkün hale gelmektedir. Tablonun ahşap şaşeye gerdirilmesi ile birlikte gergin ve esnemez olması sağlanmaktadır. Yüksek kalitede kullanılan malzemeler ile birlikte suni deri tablo şık bir görüntü elde edebilmeyi sağlamaktadır.

 • Kanvas Bez Tablo

Kanvas bez tablo dijital baskı tekniklerinin istenilen türde bir bez üzerine işlenmesi ile birlikte elde edilen bir duvar dekorasyon ürünü olmaktadır. Özellikle %100 pamuk kumaş aracılığı ile gerçekleştirilen işlemler sayesinde kaliteli, uzun süre kullanma olanağı sunan, görüntü kalitesi yüksek ürünler elde edebilmek olanaklı hale gelmektedir. İstenilen türde her fotoğrafın bu yöntem ile kanvas bez tablo haline getirilebilmesi mümkündür. Salon, yatak odası, mutfak, ofis fark etmeksizin bu tabloları rahatlıkla kullanabilmek söz konusu olmaktadır. Kanvas keten olmasa bile keten kumaş özelliğine sahiptir.

 • MDF Tablo

MDF tablo esasen orta yoğunlukta lif levha manasına gelmektedir. MDF yumuşak ya da sert ağaç kalıntılarını oldukça ince parçalara ayırma, balmumu ile reçine aracılığıyla birleştirme ve ardından yüksek bir sıcaklık ile basınç uygulaması aracılığıyla tasarlanması sağlanmakta olan bir tablo türü olmaktadır. Bu tür tabloların yapımının gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak MDF ahşap plakaların tablo boyutuna uygun olacak şekilde tasarlanması, kesilmesi ve ardından zımparalanması gerekmektedir. Burada plakanın hazır olmasının ardından görselin basılacağı yüzeyin öteki tarafı boyanmakta ve dijital baskının gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Bir tarafı boyanmış olan plakalar yüksek baskı kaliteli UV metodu ile en son haline ulaştırılmaktadır.

Kanvas tablo özellikleri
Kanvas tablo özellikleri

Kanvas Tablo Fiyatları

Kanvas Tablo Fiyatları söz konusu olduğunda tablonun türüne, boyutuna, tasarımına ve daha farklı pek çok özelliğine bağlı olarak değişen bir fiyat aralığından bahsetmek gerekmektedir. Özellikle yaşam ve iş alanlarında sıklıkla kullanılan bu tablolar her türlü ortama ufak dokunuş yapabilmek, daha şık bir görüntü oluşturabilmek açısından büyük bir öneme sahiptir. Minimal, modern, vintage ya da kişisel her türlü fotoğrafın kullanılabileceği özel modeller sayesinde hoş bir stil oluşturabilmek mümkün hale getirilmektedir. 

Dekorasyona uygun seçilen kanvas tablo modelleri sayesinde uyumlu bir sonuç ortaya çıkarabilmek mümkün olmaktadır. Pek çok farklı çeşidi bulunan bu tabloların arasından tamamen isteğe bağlı olarak seçimler yapılabilmektedir. Bu noktada kanvas tablo fiyatları için farklı sonuçların ortaya çıkabileceğinin de altını çizmek gerekmektedir. Bütçeye uygun bir model seçebilmek için bir araştırma yapmak ya da bilgi almak önem kazanmaktadır. Burada elbette ürünün yapılmasında maliyetin neler olduğunu değerlendirip ona göre tablo fiyatları değerlendirmek gerekir.

Kanvas Tablo Maliyeti

Kanvas Tablo Maliyeti ürünlerin oluşturulmasında harcanan temel giderleri içermektedir. Burada kullanılan malzemelerin yanı sıra işçilik ve harcanan zamanı da hesaba katmak önemlidir. Değişen fiyat aralıkları da göz önünde bulundurarak fiyat açısından bir değerlendirme yapmak faydalı olmaktadır. Bunun için ise temel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. İşte bu aşamada mürekkep, mdf fiyatları, kanvas bez fiyatları gibi pek çok etmen hakkında bilgi sahibi olmak gerekli hale gelmektedir.

Öncelikle belirtilmesi gereken husus mürekkep kullanımının yoğun olduğu bu işlemlerde minimum mürekkep maliyetinin 7 ile 10 Türk Lirası arasında değişkenlik gösterdiğidir. Bu nedenle tablonun büyüklüğüne bağlı mürekkep kullanımı da artacağından fiyatlar artabilmektedir. Ayrıca kanvas tabloya kullanılacak olan çerçeve için mdf maliyetinin ise 3-4 Türk Lirası arasında olduğunu söylemek mümkündür. Kanvas bez maliyeti ise 2 ile 3 Türk Lirası aralığında olmaktadır. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ise baskı makinesi kullanılmakta ve burada ek giderler de eklenmektedir. Bunun sonucunda kanvas tablo fiyatları ortaya çıkmaktadır. 

Bu işten para kazanmak, gelir elde etmek isteyen kişilerin temel olarak bir baskı makinesi edinmesi önemlidir. Baskı makinesi olmadan işlemlerin gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir. Aynı zamanda bu makinelerin kaliteli olması, işten en iyi sonuçları alabilmek açısından da önemlidir. Aksi takdirde düşük kaliteli, müşteri taleplerini karşılamayan sonuçlar elde edilecektir. Ortalama bir hd baskı veren makine edinebilmek için 50 bin lira ve üzerinde bir harcama yapmak gerekli olmaktadır. Teknolojik aletlere gelen zamlarla birlikte bu fiyatların değişkenlik gösterebilmesi söz konusudur. Dolayısıyla Kanvas tablo fiyatları için önemli bir bütçe ayırmak gerekli olmaktadır.

Evde Kanvas Tablo Yapımı

Evde kanvas tablo yapımı için elbette birtakım ürünlere sahip olmak gerekmektedir. Burada kaliteli bir işçilik ortaya koyabilmek için ürünler Evde Kanvas Tablo Yapımı kalitesine, kullanıcıları tarafından beğenilip beğenilmediğine özen göstermek ve buna uygun seçimler yapmak gerekmektedir. Böylece görsel açıdan hedeflenen estetik tasarıma sahip, hoş bir ürün elde edebilmek olanaklı hale gelmektedir. Aynı zamanda iyi anlayabilmek ve uygulamak için yapım videolarını izlemek, bu konu hakkında araştırma yapmak da boşuna masraf yapmamak ve ürün harcamamak açısından fayda sağlamaktadır.

Gerekli malzemelerin alınmasının ardından uygun alanı hazırlamak gerekmekte ve hemen ardından tercih edilen yönteme bağlı olarak evde kanvas tablo yapımı başlatılabilir. Buna bağlı olarak sanat eserlerinden yola çıkmak ya da hayal gücünü kullanarak farklı bir görsel elde etmeye çabalamak söz konusu olabilmektedir. Kanvas tabloları hızlı ve pratik bir şekilde elde edebilmek için ise baskı makinesinden faydalanılabilmektedir. Burada istenilen her türlü görsele baskı makinesi aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilmek mümkün olmaktadır.

kanvas tablo yapımı için gerekli malzemeler
kanvas tablo yapımı için gerekli malzemeler

Evde Kanvas Tablo Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Öncelikle listelemeye geçmeden burada geçen kanvas için de tuval bezi ifadesinin kullanıldığını akıldan çıkartmayalım. Buna açıklık getirdikten sonra temel malzemelerden ilki’nin tuval bezi geçirilmiş çerçeve olduğunu söyleyebiliriz. Tuval ve çerçeve kanvas tablo ürünü için en önemli malzemeleri oluşturmaktadır.

Evde kanvas tablo yapımı için gerekli malzemeler noktasında maliyeti düşük ürünler bulunduğu gibi daha yüksek harcama gerektiren bazı ürünler de söz konusudur. Bunların hepsini temin etmek genellikle bu işi profesyonel olarak yapmak isteyenler için gereklidir. Sadece dekoratif olarak kullanılması durumunda ise çok daha uygun fiyatlı seçenek sunması bakımından satın alınması avantajlı bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Evde kanvas tablo yapımı için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanvas Tablo İskeleti: Tablonun temel hatlarını meydana getirmekte olan bu tablo iskeleti, özellikle sağlam bir ahşap malzemeden üretilmiş olmalıdır. Bunun tersi durumlarda tablonun ömrünün azalması, dış faktörlerden çok daha fazla etkilenerek daha kısa süreli kullanım sunması söz konusu olabilmektedir. Tablo iskeletinin kaliteli olmasına mutlaka dikkat etmek gerekir.
 • Tuval Bezi: Baskı ya da çizimi gerçekleştirebilmek için tercih edilen tuval bezinin kalın olmasına özen göstermek gerekmektedir. Bunun ardından tuval bezinin tablo iskeletine yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada bezin gergin durabilmesi için gerdirme pensesi, iskelete sabitlemeyi sağlamak için de zımba gerekli olmaktadır. Bu işlemin ardından kanvas tablo için boyama ve baskı sürecine geçilebilmektedir.
 • Kaliteli Boya: Görüntünün canlı durabilmesi, istenilen sonucun elde edebilmesi, uzun süre boyunca dayanıklı olması gibi sebeplerden ötürü yüksek kalitede boyalar tercih etmek önem kazanmaktadır. Boyanın kalitesi doğrudan tablonun kalitesini etkileyebileceğinden dekoratif tablo yapımı için doğru boya seçimleri yapmak önemlidir.
 • Baskı makinesi: Bütün malzemelerin seçiminin ardından standart metotlarla tablo oluşturmak ve boyasını yapmak yerine dijital baskı yöntemi tercih edilmek istenmesi halinde mutlaka baskı makinesi gerekli olmaktadır. Özellikle kanvas tablo yapımı ile gelir elde etmek isteyen kişilerin baskı makinesinde renk kalitesi ve baskı düzenine dikkat etmesi, makinenin yeni ve kaliteli olmasına özen göstermesi uzun süreli kullanım için avantaj sağlamaktadır.
Kanvas Çerçeve Yapımı
Kanvas Çerçeve Yapımı

Kanvas Tablo Ne İle Boyanır?

Kanvas tablo ne ile boyanır sorusunun birden çok cevabı bulunmaktadır.

Eğer yağlı boya bir tablo için bu soruyu yönlendiriyorsanız cevabımız farklı digital baskı için bu soruyu soruyorsanız farklı olacaktır.

Dijital baskı tablolar genellikle solvent içermeyen, sağlığa zararı olmayan ve su bazlı mürekkepler kullanılarak üretilir. Kanvas pamuğu ve ahşap çerçevesininde oluşan tamamen sağlığa zararsız tabloları gönül rahatlığıyla evlerimizin baş köşelerine asabiliriz.

Yağlı boya kanvas tablo yapıyorsak eğer tabloyu boyarken akrilik boya kullanmamız tablo kalitemiz için yerinde bir karar olacaktır.

Fakat daha farklı kanvas tablo boyama şekilleri bulunmaktadır.

Kanvas Tablo Boyama Teknikleri;

 • Su bazlı boyalar
 • Akrilik boyalar
 • Yağlı Boya
 • Bant Kullanarak Boyama
 • Sprey ile Boyama
 • Süngerle Boyama
 • Sıçratarak Boyama
 • İp Kullanarak Boyama

Su bazlı boyalar maddesinde digital baskı makinalarında kullanılan mürekkepler kastedilmiştir.

Solvent içerikli boyalar kanserojen olması sebebiyle bu teknikler arasında yer almamıştır. Solvent özellikli boyaların hava yolu ile teneffüs edilmesi bile zararlıdır.

Akrilik Boya Ne Demek?

Akrilik boya yağlı boya kıvamında ve sulu boya parlaklığında su bazlı bir boya türüdür. Yağlı boyaya göre daha iyi bir teknolojiye sahiptir. Esnek pigment yapısı çatlamalara ve dış etkenlere daha dayanıklı olmasını sağlar.

Bunun yanında çabuk kuruması ve kokusuz olması akrilik boyayı günümüzde ressamların en çok tercih ettiği boya haline getirmiştir.

Diğer tablo boyama yöntemleri;

Bant kullanarak  boyama, süngerle boyama, sıçratarak boyama veya ip kullanarak boyama yöntemleri pek çoğumuzun el işi derslerinde veya resim derslerinde kullandığı, hiç kullanmasa bile mutlafa gördüğü yöntemlerdir.

 • Bant kullanarak boyama yöntemi, maskeleme bandı veya normal bir bant kullanarak yağlı boya veya akrilik boya ile modern geometrik tablolar oluşturulan yöntemi ifade etmektedir.
 • Sprey ile boyama yönteminde akrilik sprey boyalar ile bir nesneyi kalıp olarak tuvalin üstüne koyarak sprey ile kalıbı tuvale geçirebilirsiniz.
 • Süngerle boyama, elinizde bulunan bulaşık süngeri veya makyaj süngerini fırça olarak kullandığınız yöntemdir. Tuval üzerine yine bir takım kalıplar koyarak süngeri boyaya batırıp tuval üzerine kalıbın resmini çıkartmamızı sağlar.
 • Sıçratarak boyama, tuval üstüne fırçayı değdirmeden püskürterek yapılan boyama yöntemidir. Bu yöntemde boyanın iyi dağılması için su ile inceltilerek 10,15 cm mesafeden fırçayı parmağımıza vurarak boyayı tuvale aktarmamız gerekir. Bu yöntemde keskin hatlar yerine modern ve karmaşık tablolar çıkmaktadır.
 • İp kullanarak boyama yönteminde ipi maskeleme bandı gibi kullanabilir ve ipi yerleştirerek sprey boya ile boyama yapabilirsiniz. İpi boyayarak tuval üzerinden çekebilirsiniz veya tuval üstüne boyayı koyup ipi bir fırça gibi kullanarak tuval üstünden çekebilirsiniz. Bu yöntemlede modern tablolar elde etmeniz mümkün.

Kanvas Çerçeve Yapımı

Kanvas Çerçeve Yapımı mevcut bulunan kanvası daha estetik bir görüntüye ulaştırabilmek açısından büyük fayda sağlamaktadır. Pahalı seçeneklerden ötürü çerçevelere uzak bakan kişiler için ise uygun fiyatlı seçenek ve yöntemler de elbette bulunmaktadır. Ahşap yardımıyla gerçekleştirilecek olan çerçeveler için ahşap parçası, düz braket, köşe braket, vida ve vidalamayı gerçekleştirmek için buna uygun bir alet gerekli olmaktadır. Böylece kolayca kanvas çerçeve yapımı elde edilebilmektedir. Böylece uygun fiyatlarla çerçeve elde edebilmek olanaklı hale getirilmektedir.

Mdf Tablo Nedir
Mdf Tablo Nedir

Mdf Tablo Nedir?

Mdf Tablo Nedir? Sorusu özellikle kanvas tablo ile temel ayrımının ne olduğunu belirlemek isteyen kişiler açısından oldukça merak edilmektedir. Öncelikli olarak MDF açılımı Medium Density Fiberboard olarak bilinmektedir. MDF sert ya da yumuşak ağaç kalınlarının ince bölümlere ayrılması, reçine ile balmumu aracılığı ile birleştirilmesinin ardından sıcaklık ile basıncın yüksek bir şekilde uygulanması ile tasarımı gerçekleştirilen bir malzemedir. 1965 senesinde ilk defa ağaçlardan geriye kalan malzemeleri değerlendirmek için keşfinin gerçekleştirildiği bu ürün, özellikle son yıllarda pek çok ayrı alanda seçilebilmektedir. En çok dekoratif olarak tercih edilen bu malzeme aracılığıyla evde, ofiste ve istenilen her türlü alanda mdf tablo kullanılabilmektedir. Kimi zaman bu modeller tek parça kullanılabilse de çoğunlukla birkaç parça tercih edilmektedir.

Mdf Tablo Nasıl Yapılır?

Mdf tablo nasıl yapılır? Sorusu bağlamında öncelikle hesaplı olması ile dikkat çeken MDF, son zamanlarda pek çok farklı alanda kullanımının artmasıyla beraber dekoratif ürünler içerisinde vazgeçilmez bir yere sahip olmaktadır. Kanvas tablolara göre bir alternatif olarak da bilinen mdf tablo ortalama olarak 2 cm kalınlığı bulunan tabakalara gerçekleştirilen kaliteli baskıların üretimini sağlamaktadır. Burada süreç şu şekilde ilerlemektedir:

1.MDF plakaların, hedeflenen tablo boylarına uygun olarak kesimi gerçekleştirilir ve zımparalanması sağlanır.

2.MDF tablo plaka için basımı gerçekleştirilecek olan resmin öteki tarafının boyanması sağlanarak dijital baskı sürecine geçilmektedir.

3.Bir kısmının boyanması sağlanan MDF tablo plakalar UV baskı aracılığıyla kullanımında son görüntüsüne ulaştırılması sağlanmaktadır.

Mdf Tablo Nasıl Asılır
Mdf Tablo Nasıl Asılır

Mdf Tablo Nasıl Asılır?

Mdf Tablo Nasıl Asılır? Noktasında öncelikli olarak tablonun boyunun iyi değerlendirilmesi ve nerede duracağının doğru belirlenmesi gerekmektedir. Standart olarak çivi ile sabitlemenin yanı sıra birçok alternatifi de söz konusudur. Burada doğru yöntemin seçilmesi büyük öneme sahiptir, aksi takdirde pek çok sorun ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Sabitlemeyi gerçekleştirirken görüntüye dikkat edilmelidir. Kanvas tablo duvara asma açısından kolay olan, arkasında boşluk yer alan ve asma aparatı bulunan bölgeleri olan bir tablo çeşidi olduğundan kolayca asılabilmektedir. Çivi ile sabitleme, çift taraflı bant ile duvara sabitleme gibi yöntemler en sık kullanılanlardır. Bununla beraber bazı tabloların arkasında kendi yapıştırıcıları da yer aldığından kolayca asılması sağlanabilmektedir.

Mdf Tablo Fiyatları

Mdf Tablo Fiyatları tasarıma, boyuta ve parça sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Oldukça uygun fiyatları da bulunmakla birlikte boyutun büyüklüğüne ve tasarıma bağlı olarak yüksek fiyatlar da söz konusu olabilmektedir. İster kişiler kendi fotoğraflarını yaptırarak kişiye özel bir tasarım elde edebileceği gibi isterse de standart bir tasarım üzerinden tablo alınabilmektedir. Özel tasarımlarda daha yüksek fiyatlar söz konusu olabilecekken standart tasarımlar genel itibariyle daha uygun fiyatlı kabul edilmektedir. Mdf tablo fiyatları geniş fiyat aralığı olduğundan tamamen isteğe bağlı olarak tasarımların farklı fiyatlara sahip olduğu bilinmektedir.

Simli Kanvas Tablo Yapımı

Simli Kanvas Tablo Yapımı standart tablolara göre daha renkli ve hoş bir görüntüye sahip olmasından ötürü büyük beğeni toplamaktadır. Özellikle salonlarda ve yatak odalarında tercih edilen bu tablolar, ofislerde de sıklıkla kullanılabilmektedir. Birbirinden farklı tasarımları bulunan tablolarda simin kalitesi büyük bir öneme sahiptir. Simin kolayca dökülmemesi, uzun süre kullanılabilmesi açısından sim kalitesine özen göstermek gerekmektedir. İster evde yapılan bir tablo olsun isterse de satın alınmış bir tablo olsun mutlaka ürün kalitesine önem gösterilmektedir. Simli kanvas tablo yapımı evde gerçekleştirmek isteyenlerin simlerin bulaşmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ürün satın alımlarında da dökülmemesi açısından iyi ürünün yanı sıra iyi paketlemeye de önem gösterilmesi büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Led Işıklı Kanvas Tablo Yapımı

Led Işıklı Kanvas Tablo Yapımı özellikle son yıllarda popülerliği büyük oranda artmasından ötürü oldukça merak edilmektedir. Günümüz modasına uygun bir görüntü elde edebilmek için son derece uygun bir ürün olmaktadır. Özellikle kompozisyon resimlerde birden fazla led kullanarak ilgi çekici bir görüntü elde edebilmek mümkün hale gelmektedir. Bunun yanında bölgesel olarak ya da komple bir led kullanımı da söz konusudur. Resim yapısına bağlı olarak mercek led, puslu led gibi pek çok farklı led grubu içerisinden seçim yapılabilmektedir. 

Birbirinden farklı çeşitleri bulunan ışıklı tablolar farklı pil çeşitleri ile de kullanılabilmektedir. Ledlerin tasarruflu kullanımını sağlayabilmek için buna uygun ledlerin seçilmesi de ayrıca önem kazanmaktadır. Led ışıklı tablo seçimlerinde ledlerin görüntüyü desteklemesi şık bir tasarım elde etmek açısından önemli olduğundan doğru bir değerlendirme yaparak ürün yapımına özen göstermek, ledleri doğru kullanabilmek açısından fayda sağlamaktadır.

Tablo Satmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Eğer içeriğin tamamını okumuş, araştırmalarımız ve uyarılarımızı dikkate alarak kanvas tablo imalatı işine girmeye karar vermişseniz Karşılacağanız bazı problemlere değinerek bunlara kısaca açıklama getirmemiz sizlere yardımcı olacaktır.

Tablo Satmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Bilgiler

 • Dijital baskı mı, yoksa yağlı boya tablo mu yapacaksınız?
 • Dijital baskı için yüksek kaliteli fotoğrafları nereden bulacaksınız?
 • Dijital baskıyı kime yaptıracaksınız
 • Satış için trendyol, n11 vb. gibi internet sitelerini mi düşünüyorsunuz?
 • Dijital baskı makinası için maddi durumunuz yeterli mi?
 • Baskı makinasının maliyetini ne zaman tolere etmeyi hedefliyorsunuz.
 • Satış için hangi platformu düşünüyorsunuz.
 • Tablo çerçeve çıtası ( tuval çıtası ) temini için yer belirlediniz mi ?
 • mdf çıta mı?, sunta çıta mı kullanacaksınız?
 • Zımba maliyetlerini, kargo ve nakliye maliyetlerini hesaba kattınız mı?
 • Konuyu detaylıca araştırdınız mı?

Tüm bu sorulara cevap vermeden önce konu ile ilgili kafanıza takılan şeyleri içeriğimizde yer vermediğimizi düşünerek bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Konu ile ilgili tecrübelerimizi ve sektör şartlarını sizlere severek aktarabiliriz.

İlk madde’de yağlı boya tablo seçimi yaptıysanız bir alt başlığa geçerek içeriği okumaya devam edebilirsiniz.

Tablo Satışı Yapacaklara Tavsiyeler

 • Yüksek kaliteli fotoğraflar için pixabay ve pexels adreslerini kullanabilir, ufak bir photoshop eğitim videolarıyla hazır tablo mockup‘larını veya kendi mockup‘larınızı yaparak çok rahat mdf tablo oluşturabilirsiniz.
 • Eğer fotoğrafların baskısını dışarıya yaptıracaksanız muhtemelen o mockuplara baskıcınız sahip olacağından yalnızca yüksek kaliteli fotoğraf ulaştırmanız yeterli olabilir.
 • Photoshop ile elde edeceğiniz mockup taslakları ile 3’lü kanvas veya 5’li kanvas tablo baskısı yapmanız mümkün.
 • Baskı makinası alacak ekonomik durumunuz mevcut olsa bile başlangıçta sıfır makina almak, işin risklerini göz önüne aldığınızda oldukça mantıksız gelecektir.
 • Satış için trendyol, n11 gibi internet sitelerinde satıcı hesabı açarak pazar yerlerinde satış yapabilirsiniz. Fakat bunların bazı handikapları vardır ayrı olarak aşağıda belirtebiliriz.
 • Çerçeve için sunta ve mdf temininde olabildiğince marangoz gezip çıkma toplamak sizi bir adım kara geçirebilir.
 • Çervecede sunta malzeme kullanmak özellikle büyük ebatlı tablolarda kırılmaya sebebiyet verebilir.

İnternet Sitelerinde Tablo Satmak

İnternet sitelerinde tablo satmak için kendi internet sitenizi oluşturabilirsiniz fakat bir e-ticaret sitesi oluşturmak oldukça maliyetliyken birde ürününüzü potansiyel müşterilere ulaştırmak için reklam giderlerinizi düşününce bu fikir ilk zamanlar için tablo sektöründe mantıklı gelmeyebilir.

Çünkü tablo sektörü oldukça çeşit bolluğu olması sebebiyle müşterilerin sizden satın alım gerçekleştirmesi için sitenizin kalitesinin ve sizin verdiğiniz güvenin yanında, tablo çeşitliliğinde bol olması gerekmektedir.

İnternetten Tablo Nasıl Satılır?

 • Şahıs şirketi başvurusu
 • Kendi internet siteniz yoksa trendyol, n11, gittigiyor, amazon gibi sitelere yapacağınız pazar yeri başvurusu.
 • Onay sonrası ürün yükleme işlemleri
 • İlk sipariş ve ürün kargolama

İnternetten Tablo Satmanın Kötü Yanları

 • Trendyol, gittigidiyor, n11 ve amazon gibi şirketlerin dekorasyon kategorisi için yüksek komisyon oranları.
 • Trendyol’un müşteriye fotoğrafını göndermesini sağlama imkanı vermemesi ve bu sebeple kişisel tablo satışı yapma imkanı olmaması.
 • Trendyol’un çok kısa kargolama süresi vermesi
 • Kar oranlarının komisyon ve kargo ücretlerini çıkınca çok fazla düşmesi
 • Tablo satış işinde arz talep dengesizliği
 • Çok fazla satıcı olmasına rağmen, müşteri potansiyelinin düşük kalması

Kanvas Tablo Temizliği

Kanvas Tablo Temizliği oldukça hassas bir konuya işaret etmektedir. Özel baskı teknikleri kullanılan tablolara zarar vermemek için temizlikleri konusunda dikkatli olmak ve doğru ürünleri tercih etmek gerekmektedir. İster vernikli isterse de verniksiz her türlü tabloda yüzeyi hafifçe ıslatılmış bir bezle önce ufak bir bölgede deneyerek temizlik yapılması gerekmektedir. Bununla beraber hava püskürtme yöntemleri ile de temizliğin gerçekleştirilebilmesi oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Kuru bezler ile hiçbir zarar vermeden kanvas tablo temizliği mümkün hale geldiğinden en güvenilir yöntem olmaktadır.

Mdf ve Kanvas Tablo Arasındaki Fark
Mdf ve Kanvas Tablo Arasındaki Fark

Mdf ve Kanvas Tablo Arasındaki Fark

Mdf ve Kanvas Tablo Arasındaki Fark noktasında benzerlikleri bulunsa da aslında birbirinden son derece farklı da olan iki ayrı tablodan bahsetmek gerekmektedir. Bu ayrımı iyi yaparak istenilen tabloya ulaşmak çok daha kolay bir hal kazanmaktadır. Farklılıklar şu şekildedir:

1.Mdf tablo ortalama olarak 2 cm kalınlığa sahip orta yoğunluğu bulunna lif levha üstüne yapılırken kanvas ise kanvas bezi olan bir kumaşın üstüne UV ya da dijital baskı aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

2.Mdf model tablolar kullanılan malzeme ve yapım süreçlerinden ötürü daha hesaplı olmaktadır. Kanvas tablo ise el işçiliği ve tuvalin kalitesine bağlı olarak daha maliyetli olduğundan yüksek fiyatlı olabilmektedir.

3.Kanvas model tabloların tercihe bağlı olarak çerçeveli ya da çerçevesiz kullanımı söz konusudur. Bunun yanında temizlemesi çok daha kolay ve sorunsuz olabilmektedir. Mdf tablo için ise çerçeve kullanımı tercih edilmemekle birlikte temizliği kanvas kadar pratik olamayabilmektedir.

4.Kanvas model tablolarda görsel kalitesi ve renk açısından uyum, doğruluk çok daha yüksektir.

Kanvas Tablo Hakkında
Kanvas Tablo Hakkında

Kanvas Tablo Hakkında

Kanvas Tablo Hakkında öncelikli olarak yüksek kalitede bir işlem olduğunu belirtmek gerekmektedir. Tablonun kalitesinin yüksek olması ile birlikte istenilen tasarımda bir dekoratif ürüne sahip olmak kolaylaşmaktadır. Bunun yanında kolayca temizlenebilmesi de söz konusu olduğundan oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Hemen her alanda kullanılabilen kanvas tablolar, %100 pamuk kuma üstüne dijital baskı aracılığıyla oluşturulmaktadır. Kişiselleştirilebilmesinin yanı sıra standart modeller aracılığıyla da hoş bir tablo kullanımı söz konusudur. Ünlü ressamların eserleri , kişinin kendi fotoğrafları, vintage görseller, sevilen bir resim, kullanılacak alanın dekorasyonuna uyum sağlayacak bir görsel ve daha pek çok çeşidi sayesinde her türlü durumda kullanılabilmektedir.

Uv baskı yöntemiyle yapılan tablolarda mdf tablo dahil her baskı ve etiket baskılarında kullanılan bir yöntemdir.

Eğer tablolar hakkında bilgi almak istiyorsanız ve satıcı sizinle ürün görseli dışında bilgi paylaşmamışsa, baskı kalitesi, ve tuval özelliği hakkında bilgi almadan satın alım yapmamanız yararınıza olacaktır.

Çünkü kalitesiz bir makinada yapılmış bir baskı duvar için aldığınız tabloyu 2.günde çöpe atmanıza sebep olabilir veya vernik atılmamış bir tablo kalitesiz görünürken aynı zamanda çok çabuk tozlanabilir veya silerken boyası rahatlıkla çıkabilir.

Kanvas Tablo Özelliği Nedir?

Kanvas Tablo özelliği nedir? Sorusu bağlamında öncelikle pek çok tablo çeşidine göre yüksek kalitede olan bir tablodan bahsetmek gerekmektedir. Kişilerin kendilerini istedikleri şekilde yansıtabilecekleri bu tabloların farklı boyutları yer almakta ve her türlü alana uyumlu bir görüntü elde edilebilmesi sağlanmaktadır. Bu tablolarda genel itibariyle pamuk ile sentetik malzemelerle oluşturulan ürünlerin kullanımı söz konusu olmaktadır. Bunun yanında tuval yüzeylerine genel itibariyle kimyevi bir sölüsyon uygulamasının yapılması ile birlikte kalitesinin uzun süre korunabilmesi sağlanmış olmaktadır.

Eğer baskı yöntemlerikullanılarak yapılan nitelikli ve kaliteli bir tablo üretmek veya satın almak istiyorsak, baskının yüksek çözünürlük ve dijital görsellerin bir sanat eserine dönüşmesinin yanında sağlam bir yapıya sahip olarak uzun ömürlü olmasını amaçlıyorsak yüzey koruma amacıyla solüsyon uygulandığına emin olmamız gerekmektedir.

Genellikle vernik uygulaması üzerine yapılan baskılar canlı bir görüntü ve yüksek çözünürlük vermektedir.

Kanvas tablo özellikleri tamamen baskı çözünürlüğü, mdf veya sunta çıta kullanımı, ve kanvas bez özelliği ve tablo ölçüleri gibi verileri bizimle paylaşmalıdır.

Kanvas ve Tuval Farkları

Kanvas İngilizce canvas kelimesi olup aslında türkçede tuval anlamına gelmektedir. Yani her ikiside tablo için kullanılacak olan ve yağlı boya tablo veya kanvas baskı tablo yapılmak üzerine uygun boyut ve ölçülerde kullanılan bez anlamına gelmektedir.

kanvas tablo
kanvas tablo

Kanvas tablo fiyatları açısından da değerlendirildiğinde herkesin kendisine uygun aralıkta bir fiyata erişebileceğini belirtmek gerekir. Üründe kullanılan malzeme, boyutlar ve hedeflenen ürün sonucuna bağlı olarak işçilik de hesaba katılarak bir fiyat çıkarılmaktadır. Genel olarak uygun fiyatlı olan bu ürünler, ömürlük kullanıma sahip olmasından ötürü oldukça tasarrufludur. Kişilerin isteklerine bağlı olarak uygun boyut ve çözünürlükte ayarlamanın ardından belli bir ücret belirlenmektedir. Kullanılan ekipmanlara ve ürünün kalitesine bağlı olarak fiyatlandırmalar, tüm ürünlerde olduğu gibi değişiklik gösterebilmektedir. Bu aşamada doğru değerlendirme yapmak, önceden bilgi almak fayda sağlamaktadır.

Kanvas Tablo Solar mı?

Kanvas tablo Solar mı?  Kanvas kumaşı üzerine yapılan baskılar özellikle parlak renklerinde zamanla solmaya maruz kalabilirler. Kanvas baskıların solma seviyesi, mürekkep kalitesine ve doğrudan aldığı ışığa yüksek oranda bağlıdır. Baskıda solma süresini uzatmak için tablo’yu doğru’dan güneş yeren duvarlara asmamak ve ıslak bezlerle silmemek gerekmektedir.

Kanvas tablolar oldukça uzun süreli kullanıma uygundur. Senelerce iyi bir bakımla hiçbir sorun olmadan rahatlıkla kullanılabilmektedir. Öte yandan zaman geçmesi ile birlikte tuvalin doğrudan maruz kalmış olduğu UV ışık miktarı ve tablonun asıldığı ortama bağlı olarak ufak değişiklikler ve minimum ölçüde solmalarla karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda tablodan ziyade çevre koşulları ve kullanım durumunun önemi söz konusu olmaktadır.

Kanvas Tablo Silinir mi?

Toz bezi yardımıyla kanvas tabloyu gönül rahatlığı ile silebilirsiniz. Eğer canvas tabloların üzerinde toz bezi ile çıkmayacak bir leke söz konusu ise, nemli bez yardımıyla çok üstüne bastırmadan silebilirsiniz.

Özenle üretilmekte olan bu ürünlerin temizliği hususunda dikkatli olunması ile birlikte herhangi bir silinmenin meydana gelmesi söz konusu olmamaktadır. Burada temizlikte özellikle kuru bezlerin toz alma için kullanımı tavsiye edilmektedir. Yumuşak, düz zemini bulunan bir bezin ılık su ile hafifçe ıslatılması ile birlikte de temizlenebilmesi mümkündür. Ancak yukarda belirttiğimiz gibi Burada resme fazla bastırmamak, tablonun ıslak bırakılmasını önlemek en önemli noktalar olarak bilinmektedir.

Kanvas Tablo İyi Midir?

Kanvas Tablo İyi Midir? Değerlendirmesi yaparken burada pek çok farklı kriterin olduğunu söylemek mümkündür. Öncelikli olarak kanvas tabloların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Her birinin temelde fiyat/performans açısından oldukça başarılı olması söz konusudur. Burada isteğe bağlı olarak ürün malzemesinin seçimi yapılmalıdır. Suni deri ya da mdf kullanılacak olan alana, tercih edilen görsele, boyuta bağlı olarak değerlendirilmelidir. Oldukça canlı renklerde görüntülere sahip olan tuval baskı tablo uygun fiyatlı olması, son derece fazla çeşitliliği bulunması, kişiselleştirilmesi açısından avantajlıdır. Bu nedenle kullananlar tarafından memnun olunan ve önerilen dekoratif ürünler arasındadır.

Kanvas Tablo mu Yağlı Boya mı?

Kanvas tablo mu yağlı boya mı? Karşılaştırması yaparken avantaj ve dezavantajları istek doğrultusunda değerlendirmek gerekmektedir. Öncelikle ürünün temizlik açısından kolaylığı bulunmasını isteyenler için kanvas model tabloların oldukça avantajlı olduğunu, yağlı boyaların temizliklerinde boyanın akabileceğini belirtmek gerekmektedir. Bununla beraber yağlı boya tablolar tamamen el emeğidir. Bu tür bir sanatsal ürün kullanmak isteyen kişiler için yağlı boya seçimi yapılabilir. Yine de kanvas tablo ile de yağlı boya resimlerin çıkarılabileceğini unutmamak gerekmektedir. 

Kanvas Tablo Nereden Alınmalı?

Kanvas tablolar ilinizde ikea, koçtaş gibi mağazalar bulunuyorsa uygun fiyattan temin edebilirsiniz. Yalnız en uygun tablo alabileceğiniz yerler her zaman trendyol gibi internet pazar yerleridir. Aşırı rekabet sebebiyle bazen tabloları maliyet parasına bile alabilmeniz mümkün.

50 lira’dan başlayan fiyatlarla alabileceğiniz kanvas tabloların fiyatları boyutuna ve çerçeve talebinize göre 500 liraya kadar çıkabilmektedir. MDF tablolar kanvas tabloya göre biraz daha uygun olabilir. Yağlı boya tablolara ise ressam’ın verdiği emeğe göre fiyat değişikliği gösterebilir.

Kanvas tablo satışımız olmamasından dolayı tablo alabileceğiniz internet adreslerinden bir kaçını aşağıda sizler için paylaşıyorum.

Adreslere referans değiliz veya sponsor reklam olmadıkları için sorumluluk kabul edemeyiz, fakat oldukça güvenilir internet pazar yerleri olan amazon ve trendyol gibi internet sitelerinde alışverişlerinizde hem uygun fiyat hem de sorunsuz alışveriş yapabileceğinizi tavsiye edebiliriz.

Kanvas Malzeme Nedir?

Kanvas Malzeme Nedir? Noktasında öncelikli olarak kanvasın bir kumaş olduğunu ve bu kumaşın arka ile ön tarafının aynı, kalın yapıya sahip bir ürün olduğunu belirtmek gerekmektedir. Pamuklu kumaş türünde olan bu malzemeler oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay zarar görmemektedir. Aynı zamanda keten kumaş özellikleri de bulunduğundan kullanışlıdır.

Kanvas Tablo Nasıl Anlaşılır?

Kanvas tablo ve kanvas baskı birbirinden farklı anlamlara gelmektedir. Her iki ürün de tablo olarak satılsa’da dijital baskı ve yağlı boya olarak birbirinden ayrılır. Kanvas tablolar orjinal sanat eserlerinin kopyaları niteliğinde yapılır. El emeği ile yapılan yağlı boya kanvas tablolar dijital baskı olmayıp fiyatları biraz daha pahalıdır.

Kanvas Tablo Sağlıklı mı?

Kanvas Tablo Sağlıklı mı? Genel itibariyle %100 pamuktan oluşan ham maddesinden kaynaklı olarak çevreye hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ev içerisinde kullanımında ise havaya karışan herhangi bir sorun söz konusu olmamaktadır. Bu açıdan kanvas tablonun sağlıklı olduğunu söylemek gerekir.

Kanvas Tablo Dayanıklı mı?

Kanvas Tablo Dayanıklı mı? Sorusu bağlamında oldukça dayanıklı bir üründen bahsetmek gerekmektedir. Kalın ve dayanıklı ham maddesinden ötürü uzun süre hiçbir zarar söz konusu olmadan rahatlıkla kullanılabilmektedir. Üstelik temizlik açısından da kolaylık sunmaktadır. Sert kumaşı sayesinde darbelerden kolay etkilenmemektedir. Özenli bir kullanımla ömürlük ürünler olduğundan kanvas tablonun dayanıklı olduğunu belirtmek gerekir.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Geri bildirim: Nasıl Yapılır
 2. Geri bildirim: Simli Kanvas Tablo Yapımı
 3. Geri bildirim: Kanvas Çerçeve
 4. Geri bildirim: Kanvas Tablo
 5. Geri bildirim: Kanvas Tablo Yapımı
  1. 🙂 değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.
   Çoğu zaman tek tablo için almak daha mantıklı olabilir, üstelik bazen internet sitelerinde öyle indirimler oluyor ki malzemesini o paraya denk getiremezsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu