Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonu yaparken deprem başa olmak üzere birçok doğal afete karşı da uygun şekilde dekorasyon yapmak hayat kurtaran bir detaydır. Bilindiği üzere Türkiye deprem açısından oldukça aktif bir ülke. Avrasya, Arap ve Afrika levhası arasında yer alan Türkiye, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları nedeniyle çok sık büyük depremler yaşamaktadır.

Depremde can kaybı ve hasarları büyük ölçüde önlemek için ev dekorasyonunun depreme uygun olması ise büyük önem taşıyor. Özellikle eşyaların sabitlenmesi büyük önem taşıyor. Depreme uygun ev dekorasyonu yapmak için bazı kriterlere dikkat edilmesi ve en iyi sonuçların alınması mümkündür.

Depreme Uygun Dekorasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Depreme Uygun Dekorasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonu fikirleri ile yaşam alanlarını güzelleştirirken aynı zamanda deprem ve diğer olası doğal afet ve risklere karşı da evinizin hazırlıklı olması büyük önem taşıyor. Sadece basit birkaç düzenleme yaparak bile olası bir sarsıntı durumunda eşyalarınızın büyük bölümünün hasar almasını önleyebilir ve eşyaların deprem anında birere tehdit olmasını önleyebilirsiniz.

Ev dekorasyonunu depreme uygun şekilde yapmak için şu detaylara dikkat etmeniz gerekecektir:

  • Duvar dekorlarının braketlerle sabitleyin.
  • Eşyaları evde en doğru konuma yerleştirin.
  • Camları güvenlik filmleriyle kaplatarak güçlendirin.
  • Aydınlatmada tavan sabitlemesi olan avizeler kullanın.
  • Devrilme riski bulunan eşyaları duvara veya yere sabitleyin.
  • Dayanıklı mobilyalar tercih etmeye özen gösterin.

Dolap Üzerine Konulan Eşyalara Dikkat!

Dolap Üzerine Konulan Eşyalara Dikkat!

Ev aksesuarları çoğu zaman göz önünde olsa da kullanılmadığı durumlarda genelde dolap üzerinde muhafaza edilmektedir. Buna ek olarak evdeki diğer fazla eşyalar yine dolapların üzerinde depolanmaktadır. Ancak dolap üzerine konulan bu eşyalar büyük bir risk teşkil edebilir.

Dolapların üzerine konulan eşyaların kayarak düşmesini önlemek için plastik tutucu malzemeler tercih edilmelidir. Buna ek olarak yapıştırıcılarla da sabitlenebilir. Depreme uygun ev dekorasyonu yaparken olası bir düşme riski bulunan tüm eşyaların sabitlenmesi önemlidir.

Eşyaları Sabitlenmesi Hayat Kurtarabilir!

Eşyaları Sabitlenmesi Hayat Kurtarabilir!

Eşya sabitleme aparatı kullanarak basit ancak depreme karşı son derece etkili önlem almak mümkündür. Deprem anında risk teşkil edecek kitaplık, gardırop, şifonyer gibi devrilme ihtimali olan tüm eşyaların duvara sabitlenmesi oldukça önemli.

Öte yandan evlerimizdeki büyük elektronik eşyalar olan bilgisayar, televizyon gibi unsurların güvenlik kablolarını kullanarak duvara veya masaya sabitlemesi de önemlidir.

Dolap Kapaklarına Kilit Aparatları Kullanmak Önemli

Ev dekorasyon önerileri arasında depreme karşı dayanıklı bir dekorasyon için önemli diğer konu ise dolap kapaklarının mandal kilit koruması yaptırılarak dolap içindeki unsurların yere düşmelerini önlemek mümkündür. Özellikle deprem anında sarsıntıya bağlı olarak mutfak dolaplarından yere fırlayan kırılacak eşyalar tehlike yaratabilir. Bunun önüne geçmek için dolap kilidi kullanılması önemlidir. Depreme uygun ev dekorasyonu için tüm eşyaları gözden geçirmek ve sabitleme başta olmak üzere gerekli diğer önlemleri almak hayat kurtarabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu