Ev Dekorasyonu

Fransız Stili İç Mekân Tasarımı Nasıl Yapılır?

Fransız tarzı ev dekorasyonunda birçok önemli nokta yer alıyor. Fransız tarzı dekorasyonda en önemli unsur yüksek tavanlardır. Yüksek tavanlı yapıların yaygın tercih edildiği bu dekorasyon tarzında eşyaları da yüksek tavana ve bol ışık alan alanlara göre belirlemek gerekecektir.

Fransız stilini yansıtacak çeşitli eşyalar ile yüksek tavanlı yapılarda oturmasanız bile bu havayı yakalamak mümkün olacaktır. Klasik tarzda Fransız stilinden yararlanarak yaşam alanlarınızda farklı bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Fransız stili iç mekân tasarımı için temel unsur hafif ve görkemli tonlara yer verilmesi olacaktır. Duvarlarda özellikle krem ya da beyaz renk yaygın tercih edilir. Zeminde ve mobilyaların ahşap bölümlerinde de mat kaplamalar en karakteristik özelliği olarak değerlendirilebilir.

Fransız Stili İç Mekan Tasarımında Hangi Eşyalar Kullanılır?

Fransız Stili İç Mekan Tasarımında Hangi Eşyalar Kullanılır

Fransız mobilya stilleri dikkate alınarak birçok farklı eşya üretilmektedir. Özellikle geleneksel tarzda antika eşyaların kullanımı son derece önemlidir. Yaşam alanlarında Fransız dekorasyon stillerini tercih edecek kişilerin doğru mobilyaları tercih etmeleri son derece önemlidir.

Fransız tarzı dekorasyonda kullanılan eşyalar ve bu tarzın önde gelen karakteristik özellikleri ise şöyledir:

  • Antika eşya kullanımı tercih edilebilir.
  • Döşeme için parke ya da kaliteli parlak fayanslar tercih edilir.
  • Yüksek tavan ve şömine en belirgin özellikleridir.
  • Ferforje ayna veya mobilyalar öne çıkar.

Fransız stili iç mekân tasarımı oturma odası, salon, banyo veya yatak odası için farklılık gösterebilir. Bu nedenle Fransız dekorasyonu tercih edeceğiniz alana göre doğru seçimlerin yapılması gerekecektir.

Fransız Stili Oturma Odası ve Salon Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Fransız Stili Oturma Odası ve Salon Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Fransız evleri iç mekân dekorasyonunda oturma odası ve salonların özellikleri dikkat çekmektedir. Bu alanlarda ağırlıklı olarak pastel renkler tercih edilir. Bej, soluk pembe, karamel, soluk mavi, soluk sarı, açık yeşil tonları tercih edilebilir.

Duvar rengi açık bej renk ile Fransız dekorasyonunu gösterecek en önemli unsur olacaktır. Zemin rengi ise duvar renginden daha koyu birkaç ton olmalıdır. Tavan ise bu tasarımda beyaz renkte tercih edilebilir. Mekana zarif bir şekilde uygulanacak yumuşak mobilyalar tercih edilmelidir. Koltuk döşemeleri ve koltuk tonlar gri, kahverengi, bej ya da beyaz tonlarda tercih edilebilir. Aksesuar tercihlerinde ise zarif çerçeveler veya büyük dekoratif aynalar tercih edilebilir.

Fransız Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Fransız Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Fransız ev dekorasyonu eğer yatak odalarında da tercih edilecekse birçok detaya dikkat edilmesi gerekecektir. Yatak odasında duvarların hafif olması önemli bir unsurdur. Yatak odası için ideal renk ise altın palete yumuşak geçişle kum tonları olacaktır. Zemin tamamen yumuşak bir halıyla, kumlu ve bej tonlarla kaplanmalıdır.

Nevresimler ve dekoratif yastıklar da önemli bir tamamlayıcı bir unsurdur. Fransız stili iç mekan tasarımı kapsamında odanın resimler, aynalar ve büyük vazolarla dekore edilmesi de mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu