Ev Dekorasyonu

Ev Dekorasyonunda Minimalizm Nedir?

Minimalist ev eşyaları günümüzde yaşama alanlarından oldukça sık tercih edilmeye başlamıştır. Yaşam alanlarında minimalist dekorasyonu anlamak için öncelikle minimalizmi anlamak gerekir. Minimalizm, modern sanatta kökeni 1960’lı yıllara dayanan ve sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. Bu akımın günümüzde dekorasyonda tercih edilmesi ise yaşam alanlarında hem daha şık bir alan yaratmak hem de daha geniş ve ferah ortamlar sunmak açısından önemlidir.

Çok eşya yerine sade ve az eşya ile dekorasyonun yapılmasına olanak tanıyan minimalist ev dekorasyonunda birçok önemli detay yer almaktadır. Dekorasyonda pahalı ve büyük eşyalar yerine daha sade eşyalar ile dekorasyonun yapılarak paranın ve enerjinin insan hayatına harcanmasını savunmaktadır. Ev dekorasyonunda minimalizm günümüzde sağladığı birçok avantaj ile yaygın şekilde tercih edilmektedir.

Minimalist Ev Düzeni Nasıl Olmalı?

Minimalist Ev Düzeni Nasıl Olmalı

Sade minimalist evler günümüzde çok sık karşımıza çıkıyor. Sadece evlerde değil, iş yerlerinde de zaman zaman minimalist dekorasyon detaylarına rastlamak mümkündür. Minimalist ev dekorasyonunda birçok önemli noktaya dikkat edilmesi gerekecektir. Bunlardan ilki sadeliktir. Sadeliğin ön planda olduğu minimalist dekorasyonda renklerin ve dokuların da azaltılması gerekecektir.

Minimalist dekorasyonda önemli husus karmaşıklığın ortadan kaldırılmasıdır. Salonda ya da oda da çok fazla renk ile karmaşık bir görüntü yerine daha sade renklerden bütünlük oluşturulması gerekecektir. Çok daha sade ve etkileyici bir görünüm sayesinde yaşam alanları daha ferah bir hava yakalayacaktır.

Minimalizmin Mutfak Dekorasyonundaki Etkisi Nedir?

Minimalizmin Mutfak Dekorasyonundaki Etkisi Nedir

Minimalist ev dekorasyonu kapsamında salonlar, oturma odası ve mutfak dahil tüm alanlar benzer bir sadelik ve renk uyumu ile tasarlanmalıdır. Minimalist dekorasyonun mutfak dekorasyonundaki en büyük etkisi daha az eşya ile daha işlevsel alanlar yaratılması olacaktır.

Gereksiz ve ortamda çoğu zaman kalabalık oluşturan unsurların olmaması minimalist dekorasyonun en temel özelliğidir. Mutfakta minimalist bir dekorasyon tercih edilmesi halinde birçok açıdan işlevsellik artacağı gibi daha ferah ve geniş bir ortam da yaratılması sağlanacaktır. Bu tür avantajlarıyla minimalist dekorasyon mutfaklarda da son yıllarda yaygın olarak tercih edilmeye başlamıştır.

Minimalist Dekorasyonun Püf Noktaları

Minimalist Dekorasyonun Püf Noktaları

Minimal dekoratif objeler yaşam alanlarına kattığı değer ile güzel ayrıntılar sunacaktır. Ancak bu objelerin abartılmadan ve sadece uygun alanlarda kullanılması önemli bir unsurdur. Minimalist dekorasyonda dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar şöyledir:

  • Aydınlatmada doğal ışığın en verimli şekilde kullanımı hedeflenmelidir. Geniş pencerelere sahip alanlarda gece aydınlatması için asma lambalar, spotlar, led ışıklar tercih edilir. Zemin aydınlatmaları önerilmektedir.
  • Mobilyaların alanın merkezine konumlandırılarak etrafının boş bırakılması düşünülebilir. Odanın etrafında daha fazla alan yaratmak ferah bir ortam sunar.
  • Yumuşak gri tonları, bej, kahverengi gibi sade göz yormayan renkler tercih edilir.

Ev dekorasyonunda minimalizm uygularken en az eşya ile en iyi sonuçları almak için birçok püf noktaya dikkat etmek gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu