Ev Dekorasyonu

Minimal Dekorasyonun En İdeal Stil Önerileri

Minimal dekorasyon, neredeyse son 10 yılın en gözde stilleri arasında yer almakta. Özellikle küçük ve az odalı evlerin tercih edilmesi ve minimalizm akımının yaygınlaşmasıyla insanlar tarafından bu stile olan ilgi artmaktadır. Ancak önerilere geçmeden önce bu dekorasyon stilinin altında yatan minimalizm felsefesini anlamak, minimal dekorasyonu anlayabilmek için ilk adımımız olmalıdır.

minimal dekorasyon önerileri
minimal dekorasyon önerileri

Minimalizm Nedir?

Minimalizm felsefesi, kısa tanımıyla az ve öz olmanın rahatlığını savunur. Minimalist bir yaşam tarzında var olan her bir kişinin, eşyanın, objenin bir anlamı ve kullanım alanı vardır. Yani hiçbir şey boştan yere yoktur, bu sayede israfın ve kalabalığın da olmadığı savunulur. Sade bir hayat, az ve öz olmanın getirdiği hafifliği minimal dekorasyon önerileri ile evlerinize taşımak da mümkün.

Minimalizm Nedir
Minimalizm Nedir

Minimal Dekorasyona En Uygun Stil Örnekleri

Minimalizmi temel alan dekorasyonların ortak ve temel bazı özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle minimal dekorasyon için en ideal önerileri aktarmakta fayda var:

  • Minimalizm temelinden çıkan bu stilde, az eşyayla ve en ideal sadelikle maksimum verim ve güzellik elde edilmesi beklenir. Dolayısıyla tercih edilen renkler en sade halleriyle kullanılır. Çoğunlukla ya tek tip renk ya da birbirine çok yakın tonlarda olan renkler tercih edilerek bir sadelik yakalanmaya çalışılır. Aynı şey dokularda da uygulanarak kargaşa ve karmaşıklık en aza indirgenir.
minimal stil onerileri
minimal stil onerileri
  • Minimal dekorasyonda önemli olan, alandaki karmaşıklığa yer vermemektir. Bu sebeple oldukça az sayıda ve sade süs eşyalarına yer verilir. Çoğunlukla tercih edilen süs eşyaları, sade tasarımlara sahiptir. Ancak bu hiç süs eşyası kullanılmayacağı anlamına gelmiyor. Gösterişsiz, sade renklerde; doğallığı ve sadeliği bozmayacak şekilde süs eşyalarının tercih edilmesi arzu edilen görünüme ulaşmak için yeterli olacaktır.
Minimal dekorasyon fikirleri
Minimal dekorasyon fikirleri
  • Bu dekorasyon stilinde ayna ve aydınlatmalar, büyük önem taşır. Alanın ferah, geniş ve aydınlık hale getirilmesi için bu detaylar oldukça önemlidir.
  • Ahşap mobilyaların kullanımı, bu stilde çok yaygındır. Ahşap detaylarla alanınıza doğallık katarak istediğiniz sıcaklık ve sadeliğe erişmeniz oldukça kolay.
minimal dekorasyon nasil yapilir
minimal dekorasyon nasil yapilir
  • Az eşya ile elde edilen görünümler amaçlandığından tercih edilen eşyaların ve mobilyaların maksimum işlevsellik ve verimde kullanılabiliyor olması önemlidir.
minimal dekorasyon
minimal dekorasyon

Minimal stilin en temelinde yatan felsefe, minimalizmdir. Temelde bulunan felsefenin anlaşılmasıyla bu dekorasyon stilini evlerde kendinize göre revize etmek oldukça kolay. Ancak öncelikle fazlalıkların ve gereksiz olan her bir detayın çıkarılmasını göze alabiliyor olmanız gerekmektedir. Tüm bunları kabullenip hala istediğinize karar verdiğinizde, minimal dekorasyon için hazırlıklara başlayabilirsiniz demektir!

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu