Ev Dekorasyonu

Hygge Ev Dekorasyonu Nedir?

Hygge felsefesi günümüzde sadece bir dekorasyon olmanın ötesinde bir yaşam tarzı olarak benimsenmektedir. Kaliteli sade bir yaşamdan, dostluktan ve ferah, hoş kokulu ortama kadar bu yaşam tarzının tüm hayat tarzına etki etmesi mümkündür. ‘’Danimarkalıların mutluluk sırrı’’ olarak da tanımlanan Hygge tarzı ile yaşam alanlarının daha rahat, sıcak ve ferah bir hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Norveç ve Danimarka dillerinden gelen ve anlamı itibariyle huzur, konfor, mutluluk, samimiyet gibi anlamlar ifade eden Hygge, evlerinde samimi ve huzurlu bir şekilde vakit geçirmek isteyenler için iyi bir dekorasyon seçeneği hatta yaşam tarzı oluyor. Hygge ev dekorasyonu günümüzde yaşam alanlarında sağladığı konfor ile sık tercih edilmeye başlamıştır.

Hygge Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Hygge Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Hygge dekorasyon temelde sadeliği ve konforu esas almaktadır. Bu kapsamda yaşam alanından rahatlık ve sıcaklık ön plana çıkarılabilir. Karmaşık ve gözü yoran bir dekorasyon yerine Hygge ile sadelik ve rahatlık ön plana alınmaktadır. Bu tarzı uygulamak için örneğin salonda orta sehpa üzerinde bulunan kalabalık nesneleri kaldırarak işe başlayabilirsiniz.

Doğadan gelen ilhamla tasarlanan dekoratif ürünlere yer vermek ise bu tarzda öne çıkıyor. Evinizde doğal bazı dokunuşlar yaparak ortamın ferahlamasına katkıda bulabilirsiniz. Ahşap, bambu ve zam ya da mermer gibi doğal ürünlere yer vererek dekorasyonun sade ancak etkili hale gelmesi sağlanabilir.

Hygge Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Tercih Edilir?

Hygge Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Tercih Edilir

Hygge stili dekorasyonda renk seçimleri önemlidir. Sadeliği sağlayacak renkler bu kapsamda tercih edilebilir. Hygge dekorasyonda özellikle ahşabın sıcaklığını pastel tonları ile dengeleyerek farklı bir atmosfer oluşturmak mümkündür. İskandinav tarzı renkler ve mobilyalar ise dekorasyonda en başarılı sonuçları almanızı sağlar.

Ağırlıklı olarak nötr renk paletlerinin tercih edilmesi gerekecektir. Baskın renkler bu dekorasyon tarzında çok sık tercih edilmez. Nötr renklerin tercih edilmesi gözü yormaması açısından önemlidir. Krem rengi ve gri gibi renk tonları istenen sonuçları almanızda yardımcı olacaktır.

Hygge Ev Dekorasyonu İpuçları Nelerdir?

Hygge Ev Dekorasyonu İpuçları Nelerdir

Hygge dekorasyon özellikleri sayesinde günümüzde birçok yaşam alanında sıklıkla tercih edilmektedir. Hygge tarzında bazı ipuçlarına dikkat ederek çok daha dingin ve samimi bir ortam yaratılması mümkündür. Bu kapsamda Hygge dekorasyon yapmak isteyenler şu ipuçlarına göre hareket edebilirler:

  • Dekorasyonda mumların softluğundan yararlanın.
  • Peluş hayvan postları, yumuşak battaniyeler ve örgüler ya da kilimleri tercih edin.
  • Nötr renk paletlerini tercih edin.
  • Gün ışığı ile ortamın daha çok ışık almasını sağlayın.
  • Daha az eşya ve aksesuar tercih edin.
  • Pastel tonlarına eşik edecek güzel kokular seçin.
  • İskandinav tarzı koltuklar ve eşyalar tercih edin.
  • Ahşap, bambu, kil veya cam gibi doğal unsurları kullanın.

Yaşam alanlarında son derece yumuşak ve huzurlu bir ortam için Hygge ev dekorasyonu ipuçlarını takip ederek konforu hissedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu