Ev Dekorasyonu

İç Tasarımda Eklektik Tarzın Kullanımı

Eklektik tarz, birçok dekorasyon stilinin birleştirilerek ve karıştırılarak kendinize uygun yeni bir tarzın yaratılması olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla bu tarzı uygulayan kaç kişi varsa, o kadar sayıda eklektik stil olduğu söylenebilir.

eklektik tarz
eklektik tarz

Eklektik Tarz Dekorasyon

Burada tek bir kural var: Kuralsızlık! Eğer siz de diğer dekorasyon stillerinden hiçbirine yakın hissetmiyor, her birinden bir kısmını beğenip geri kalan detayları beğenmiyorsanız ve özgür olmak sizin için vazgeçilmezse, eklektik tarz tam da size göre!

Eklektik Tarz’da Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsedildiği gibi, bu tarzda spesifik ve kesin kurallar bulunmuyor. İhtiyacınız olan yalnızca birkaç şey var: Kendinizi ve zevkinizi tanımak, özgür bir ruh ve biraz cesaret. Tüm bunların sonucu olarak kendi stilinizi yaratabilirsiniz! Ancak biz yine de sizlerin düşüncelerini netleştirebilmenize yardımcı olacak nitelikte eklektik tarzda dekorasyon yapmak için gerekenleri birkaç maddede sıralayalım.

eklektik tarz dekorasyon
eklektik tarz dekorasyon
  • Gerekli olanları tekrar hatırlatmakta fayda var: Özgürlük, cesaret ve kuralsızlık! Farklı tarzların, dokuların, renklerin bir arada özgürce kullanımı bunlar sayesinde gerçekleşecektir. Olmaz, uymaz denilenlerin tam da bunu söylediğiniz yere ne kadar uyum sağlayacağının tek ölçütü yine siz olacaksınız.
Eklektik Tarzda Dekorasyon Nasıl Yapılır
Eklektik Tarzda Dekorasyon Nasıl Yapılır
  • Yaratıcılığınızı kullanmaktan çekinmeyin. Eklektik tarzda kendi eşyalarınızı kendiniz yapabilir, halihazırda bulunan eşyaları kendinize göre revize edebilir, çok alakasız görünen eşyaları farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Burada gereken tek şey, yaratıcılık. Eski plaklardan tabak altlıkları veya tablolar, eski rendelerden aydınlatma ürünleri gibi yaratıcılığınızı konuşturacağınız size özel birçok tasarım fikri olabilir.
eklektik tarzda dekorasyon
eklektik tarzda dekorasyon
  • Farklı kültürlere ait motiflerin ve desenlerin aynı ortamda kullanılması da bu tarzın en çok görülen ortak özelliklerinden. Özellikle gezginler ve gezmeyi sevenler için bu çok muhtemel bir seçenek. Gezilen yerlerden edinilen farklı yöresel eşyaların iç mekanda eklektik tarz bağlamında kullanılması hiç de fena fikir değil.
eklektik stil
eklektik stil
  • Farklı olması için yaratıcılığınızı kullanırken farklı olmak için zorlama işler yapmaktan kaçınmaya dikkat etmenizde fayda var. Zorlama olarak yapılan her şey, samimiyetsiz bir görüntü elde etmenize yol açabilir. Bu sebeple olabildiğince kendiniz olun ve bırakın dekorasyon aşaması doğal halinde sizin zevklerinize uygun bir şekilde akıp gitsin. Bir sanatçı ruhuyla, kendinizden geçmişçesine yaptığınız dekorasyonun son haline, bittiğinde uzaktan bir daha bakın!
iç mekanda eklektik tarz
iç mekanda eklektik tarz
  • Zıtlıkların, eski ve yeni zamanların, gelenekselliğin ve modernliğin birbiriyle uyumsuz olduğu düşüncesine kapılmayın. Bazen bir arada düşünemediğiniz birçok şeyin ne kadar uyumlu hale gelebileceğini seyredin. Örneğin eskimo kültürüyle çöl uygarlıkları kültürü! İşte, eklektik tarz tam olarak bu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu