Ev Dekorasyonu

Araba Lastiğinden Bahçe Dekoru

Araba lastiğinden bahçe dekoru, artık kullanılmayan ürünleri değerlendirerek dekoratif objeler yapmak isteyen kişilerin dikkatini çekmektedir. Özellikle artık kullanılmayan araba lastikleri bahçelerde uygun fiyatlı ve gösterişli ürünlere dönüştürülebilmektedir.

Bu bağlamda tabure, sehpa, salıncak, saksı gibi farklı ürünler yapabilmek mümkündür. Kendin yap dekorasyon ürünleri ve bu ürünlerin yapım aşamaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Araba Lastiğinden Bahçe Dekoru Nasıl Yapılır?
Araba Lastiğinden Bahçe Dekoru Nasıl Yapılır?

Araba lastiğinden yapılan aksesuarlar arasında sehpa modelleri de yer almaktadır.

Araba Lastiğinden Bahçe Dekoru
Araba Lastiğinden Bahçe Dekoru

Sehpa yüksekliğine erişebilmek için 3 araba lastiğini üst üste sabitlemek yeterli gelecektir. Sağlam bir sehpa elde edebilmek adına bu lastiklerin sağlam bir yapıştırıcı ya da vidalar ile birbirine iliştirilmesi oldukça önemlidir. Daha sonrasında ise tahta ya da cam gibi bir plaka ile lastiklerden oluşturulan temelin üzerine sehpa modelini oluşturabilecek bir kat eklemelisiniz. Bu bağlamda genellikle cam kullanılmakta ve modern cam sehpa benzeri görünümler elde edilebilmektedir.

Yapmış olduğunu sehpanın bahçe dekorasyonunuza uyması için lastik kısmını boyayabilirsiniz. Bu bağlamda eski araba lastiği hangi boya ile boyanır diye soruyorsanız akrilik boya, yağlı boya ve sprey boya tercih edebileceğinizi bilmelisiniz. Ancak lastik yüzeyinin girintili çıkıntılı olduğu düşünüldüğü zaman sprey boya kullanılarak boyanmış lastiklerde çok daha başarılı bir görünüm oluşmaktadır.

Araba Lastiğinden Salıncak Yapımı

Araç Lastiğinden Salıncak Yapımı
Araba Lastiğinden Salıncak Yapımı

Bahçeli ve özellikle çocuklu evlerde salıncak olmazsa olmazdır. Ancak çok para ödemeden geri dönüşüm ile salıncak oluşturmak isteyenler, araba lastiğinden salıncak yapabilmektedir. Eski araba lastiklerinden salıncak yapmak oldukça popülerdir. Üstelik hem otomobil hem de kamyon lastiği ile salıncak yapabilmek mümkündür. Bu noktada tercih ettiğiniz lastik, oturak boyutunu belirlenmesini sağlayacaktır. Araba lastiğinden salıncak yapabilmek için ise şu adımların takip edilmesi gerekecektir;

  1. Araba lastiğini iyice yıkayıp temizleyiniz ve lastiğin alt ve üst kısmından salıncak halatlarının geçirileceği şekilde 4 delik açınız.
  2. Lastiğin iç yüzeyinin ölçüsünü alınız ve bu ölçülere uygun ahşap MDF hazırlayınız.
  3. Hazırlamış olduğunuz MDF paneli lastiğin üzerine oturtunuz ve vidalarla sabitleyiniz.
  4. Panelin üzerine lastik boyutlarına uygun minder de ekleyebilirsiniz.
  5. Son olarak ise hazırladığınız salıncak gövdesini halatlar ile tavana sabitleyiniz.

Araba Lastiğinden Saksı Yapımı

Araç Lastiğinden Saksı Yapımı
Araba Lastiğinden Saksı Yapımı

Araba lastiğinden saksı nasıl yapılır? sorusu günümüzde eski lastikleri değerlendirmek için oldukça sık merak edilen bir konudur. Hatta güzel görünüşü sebebiyle ücretli eski lastik satın alımı yaparakta sıklıkla uygulanmaktadır. Araba lastiklerinden yapılan saksılar, genellikle toprağın üstüne doğrudan oturtturulmaktadır. Böylelikle bahçe içerisinde küçük çiçek öbekleri oluşturmak mümkün bir hal almaktadır. Buna ek olarak tavandan sarkıtma saksılar da lastiklerle yapılabilen modeller arasındadır.

araba lastiğinden saksi
araba lastiğinden saksi

Eğer toprağa direkt temas eden saksılar yapmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler oldukça basittir. Eski araba lastiğini iyice yıkayıp temizledikten ve isteğe bağlı olarak boyadıktan sonra bahçenizde istediğiniz bir toprak zemine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra lastiğin içerisini toprak ile doldurup çiçek ekebilirsiniz.

Tavandan sarkan saksı modeli oluşturmak istiyorsanız, mutlaka lastiğin altta kalan yüzeyine bir plak sabitlemelisiniz. Sonrasında ise lastiğin tavandan sarkıtılabilmesi için delikler oluşturmalı ve bu deliklerden zincir ya da halat geçirmelisiniz. Son adımda da oluşturduğunuz saksının içerisine toprak ve çiçek koyarak istediğiniz alana asabilirsiniz.

Araba Lastiğinden Duvar Yapımı

Araba lastiğinden duvar yapımı genellikle eğimli arazilerde istinat duvarı için ilk akla gelen yöntemlerden biri olabiliyor. Engebeli araziler için eski araba lastiği kullanmak oldukça mantıklıyken düzgün bir bahçeye güzel bir düzenleme ile yine eski lastiklerden şık bir duvarı ucuza uygulamanız mümkün olabilir.

araba lastiginden duvar
araba lastiginden duvar

İstinat duvarı yapımında pek çok malzeme kullanılabiliyor. İnşaat malzemelerin maalesef tavan yaptığı günümüzde, 2022 yılı için en iyi tercih eski lastikleri değerlendirmek olabiliyor.

İstinat duvarı genellikle eğimli arazilerde teraslama yöntemi ile toprak erezyonunu önlemek amacıyla uygulanması zorunlu hale gelebilmektedir. 8-15 Derece arasında bir eğime sahip bahçeniz varsa istinat duvarını kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

lastikten istinat duvari
lastikten istinat duvari

Eski lastikten istinat duvarı işlem bittikten sonra toprak erezyonuna karşı oldukça güçlü bir önlem oluştururken, aynı zamanda bitki yetiştirmeniz içinde elverişli ve gayet şık bir araba lastiğinden bahçe dekoru elde etmiş oldunuz.

Eski Lastikler İle Bahçe Duvarı

Eskiden beri kullanılan bu yöntemi haberlerde ağrılı bir vatandaşımız olan Rıza Bayik bahçe duvarını eski lastikler ile 2012 yılında yaptığında oldukça şaşkınlıkla karşılanmıştı. Çünkü öncelerden düz araziler için pek alışılmış bir yöntem değildi.

3 bin m^2’lik bahçesinde 2000 adet eski araç lastiği kullandığını ifade eden Rıza Bayik lastikçilerden satın aldığı eski lastikler ile bahçe duvarını 2 ay’da tamamladığını ifade etti.

araç lastiginden duvarı
araç lastiginden duvarı

Eski Araba Lastiği Nereden Alınır? 

Eski araba lastiklerini bulabileceğiniz yerler genellikle hurdacılar ve lastikciler olurken, geri dönüşüm işi yapan hurdacılardan uygun fiyatlarla temini daha kolay olacaktır.

Lastik alımı ve biriktirmesi yaparken lastiklerin tehlikeli ve yanıcı maddeler olduğunu bilmenizde fayda var.

Hurda lastikler geri dönüşümde genellikle 1 tonu 150 dolar civarında gitmektedir ve her lastiğin yaklaşık 10 kg geldiğini düşünürsek bu 100 lastik demek. 1 tane hurda lastiği geri dönüşümde 20-25 lira arasında teklif ederek sahip olmanız rahatlıkla mümkün daha az tekliflerde bulunarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Fakat bu araştırmaları yaparken öncelikle şev taşı ile bahçe veya istinat duvarı düzenlemesi yapmanız için bi fiyat alarak geri dönüşüm lastiği için max fiyatınızı belirlemeniz daha mantıklı olacaktır.

Risksiz bir şekilde şev taşı kullanarak yapacağınız tasarım, araba lastiğinden bahçe dekoru çalışmanızın çok üzerinden bir şıklık ve düzende olabilir.

Bisiklet Lastiğinden Duvar Süsü

Bisiklet Lastiğinden Duvar Süsü
Bisiklet Lastiğinden Duvar Süsü

Araba lastiklerine ek olarak bisiklet lastikleri ile de dekoratif ürünler elde edilebilmektedir. Bu bağlamda bisiklet lastiğinden duvar süsü yapmak da mümkündür. Özellikle bahçe ve balkonların duvarlarına raf yapmak için kullanılan bisiklet lastikleri, ortama hoş ve samimi bir hava katmaktadır.

Bisiklet tekerinin yalnızca dış lastiği kalacak şekilde çıkarılmakta ve bu lastiğin içerisine çıtalar eklenerek raf görünümü elde edilmektedir. Kullanım isteğine bağlı olarak raflar ince ya da kalın olacak şekilde planlama yapılabilmektedir. Rafları sabitledikten sonra istediğiniz renklerde oluşturduğunuz süsü boyayabilir ve duvara sabitleyebilirsiniz. Küçük saksılar, dekoratif objeler veya kitaplar ile bu rafları doldurabilir ve istediğiniz gibi bir alan oluşturabilirsiniz.

Bahçe İçin Lastik Boyama
Bahçe İçin Lastik Boyama

Bahçe İçin Lastik Boyama

Bahçe için lastik boyama yapacaksanız, ilk olarak kullanacağınız lastiği iyice temizlemelisiniz. Aksi halde kir nedeniyle boyanın yüzeye tutunması zorlaşacak ve istenmeyen bir görünüm ortaya çıkacaktır. Boyama işleminde etrafın batmaması için ise muşamba kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz üzere lastik için akrilik ya da yağlı boya tercih edebilirsiniz. Ancak en iyi sonuç sprey boya ile elde edilebilmektedir.

Sizde bizlere bisikler veya araba lastiğinden bahçe dekoru örneklerinizi paylaşılması için iletişim bölümünden bizlere gönderebilir. Yorumlar kısmında ise tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Daha farklı ev dekorasyon fikileri için sitemizdeki diğer içerikleri inceleyerek daima güncel içerikler içeren sitemizi sosyal medya aracılığı ile takipte kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu