Ev Dekorasyonu

MDF Nedir? MDF Mobilyalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mobilya sektöründe kullanımı giderek artan MDF malzemesi, son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Peki, MDF nedir? MDF ahşap nasıl üretilir ve neler yapılır? İşte, merak edilen tüm soruların cevabı…

MDF Nedir?

MDF, “Medium Density Fiberboard” kelimelerinin baş harflerinden oluşan İngilizce bir kısaltmadır. Türkçeye “orta yoğunluklu lifli levha” olarak çevrilen MDF, doğada bulunmayan bir ahşap türüdür. Ağaç kalıntılarının liflere parçalanması ve reçine veya mum gibi bağlayıcı materyaller ile birleştirilmesi sonucunda oluşur. MDF levhaların birleşmesi için yüksek ısı ve basınç altında uygulama yapılması gerekmektedir.

resim 2023 03 14 194734914

MDF Mobilyaların Kullanım Alanları

MDF malzemeden üretilen mobilyalar, masif ahşaba göre daha uygun fiyatlı olmaları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. MDF yatak odası, MDF genç odası takımları, MDF bebek odası takımları, MDF koltuk takımı, MDF mutfak dolabı, MDF masa sandalye, MDF banyo dolabı ve çok amaçlı dolaplar gibi birçok mobilya MDF malzemesi kullanılarak üretilebilmektedir. Ayrıca dekoratif objeler de MDF’den üretilebilmektedir. Peçetelik, biblo, çerçeve gibi objeler, MDF malzemeden yapılabilecek ürünler arasındadır.

MDF Mobilyaların Avantajları

MDF malzemeden üretilen mobilyaların birçok avantajı bulunmaktadır. İlk olarak, masif ahşap ve yapay şekilde üretilen ahşap türlerine kıyasla daha uygun fiyatlıdırlar. Ayrıca, düz ve kesim sonrasında pürüz kalmayan yüzeyi, hem görsel olarak güzel bir görünüm sunabilir hem de kullanım kolaylığı sağlayabilir. Pürüzsüz yapısı sayesinde, mobilyalar boyanarak ya da yapışkanlı folyolar ile kaplanarak kolaylıkla yenilenebilirler. Ayrıca, ısıya ve neme dayanıklı MDF’ler de bulunmaktadır.

resim 2023 03 14 194530574

MDF Mobilyaların Dezavantajları

MDF malzemeden üretilen mobilyaların dezavantajları da bulunmaktadır. Masif ahşap gibi doğal ahşap çeşitlerine kıyasla, MDF ürünlerinin vida tutumu daha zayıf olabilir. Ayrıca, lif yoğunluğu yüksek olduğu için ağır bir malzeme olması, kendin yap projeleri ile MDF plakalara şekil vermek isteyenler için oldukça yavaş ve dikkatli olunması gereken bir süreç haline getirmektedir.

MDF Mobilyaların Bakımı

MDF mobilyaların bakımı oldukça kolaydır. Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde, kolayca temizlenebilirler. Sadece ıslak bir bezle silmek yeterlidir. Ayrıca, mobilyaların boyanması ya da kaplanması da oldukça kolaydır.

resim 2023 03 14 194513217

MDF Mobilyaların Seçimi

MDF mobilyaların seçimi yaparken, ürünün kalitesine dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca, ürünün kullanım amacına uygun olarak seçilmesi de gerekmektedir. Örneğin, mutfak dolabı olarak kullanılacak bir MDF ürününün, neme ve sıcaklığa dayanıklı olması tercih edilmelidir.

MDF malzeme, mobilya sektöründe kullanımı giderek artan ve birçok avantajı olan bir malzemedir. Kullanım amacına uygun olarak seçilmesi ve bakımının düzenli yapılması halinde, uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Ancak, ürün seçimi yaparken kalitesine dikkat etmek ve doğru kullanım koşullarına uygun olarak kullanmak oldukça önemlidir.

MDF Malzemesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MDF (Medium Density Fiberboard) malzemesi son yılların en popüler ürünlerinden biri haline geldi. Ancak, MDF çeşitleri arasında farklı özellikler bulunuyor. Siz de ihtiyacınıza en uygun ürünü seçebilmek için bu farkları bilmelisiniz. İşte, MDF çeşitleri ve özellikleri hakkında bilmeniz gerekenler!

Ham MDF Nedir?

Ham MDF, rafine ağaç yongalarından oluşan bir üründür. Düşük esneklik modülleri ve sert bir yapısı vardır. Normal MDF olarak da bilinen bu ürün, çeşitli mobilya parçalarının üretiminde sıklıkla kullanılır.

MDF Lam Nedir?

MDF lam, emprenye makineleri aracılığı ile MDF plaka yüzeyine reçine ve tutkal emdirilerek oluşur. Bu işlem sonrasında, yanmaz ve su geçirmez özellik kazanır. Ayrıca, MDF lamın yüzeyinde melamin maddesi bulunur. Böylece, parlak, yarı parlak ve mat MDF lam çeşitleri üretilebilir. Renk seçenekleri de oldukça fazladır.

Sunta Nedir?

Sunta, odun veya talaş parçalarının tutkal ya da reçine ile yüksek sıcaklıklarda preslenmesi ile oluşan bir üründür. MDF ile karşılaştırıldığında daha hafiftir ancak suya karşı daha az dayanıklıdır. Montaj ve demontaj işlemlerinde de dikkat gerektirir.

Sunta Lam Nedir?

Sunta lam, sunta yüzeyinin yapay lamine ile kaplanması sonucunda oluşur. Bu sayede, daha geniş bir renk yelpazesi sunar ve pürüzlü yapısı görülmez. MDF ile karşılaştırıldığında, daha uygun fiyatlıdır ancak kalitesi ve dayanıklılığı daha düşüktür.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu