Ev Dekorasyonu

Akdeniz Stili ile Evlerinizi Dekore Edin

Akdeniz stili ev dekorasyonları

Akdeniz stili ev dekorasyonları özellikle sahil kıyılarında yaşayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak şehir hayatı yaşayanların da kimi zaman evlere sahil esintisi getiren bu dekorasyon stilinden faydalandığı bilinmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu dekorasyon tarzı Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde ortaya çıkmıştır ve binlerce yıldır birçok ülkede devam ettirilmektedir. Oldukça ferah bir dekorasyon stili olarak göze çarpan Akdeniz dekorasyon stili sıcak ve samimi hisler barındırır. Sizler için Akdeniz stilinin inceliklerini derledik.

Akdeniz Stili Dekorasyon

Sadeliği özümseyen Akdeniz dekorasyon stili yaşam alanlarına getirdiği samimi sahil havası ile karakterize olmaktadır. Bu dekorasyon stilinde dış mekan ile iç mekan ayrımının en aza indirilmesi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla bu dekorasyon stili doğaya karşı olan bağıyla da ön plana çıkmaktadır. İç dekorasyona da doğa oldukça güzel bir şekilde yansıtılmaktadır. Bunun için doğayı anımsatan renkler ya da doğal malzemeli dekoratif ürünler kullanılmaktadır.

Akdeniz Dekorasyon Stili
Akdeniz Dekorasyon Stili

Akdeniz Stilinde Duvar ve Zeminler

Ferahlık ile karakterize olmuş bu dekorasyon stilinde sadeliğin yansıtılması büyük önem taşır. Dolayısıyla özellikle duvar ve zeminlerde kullanılan renkler oldukça önemli olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadeliğin olduğu gibi yansıtılması bakımından bu dekorasyon tarzında duvarlar boyaları için çoğunlukla açık renklerin tercih edildiği bilinmektedir. Özellikle beyaz duvarlar Akdeniz stili dekorasyon karakteristikleri arasındadır.

Akdeniz Stilinde Duvar ve Zeminler
Akdeniz Stilinde Duvar ve Zeminler

Bu dekorasyon stilinde zeminler de genellikle beyaz olarak kullanılıyor olsa da ahşap zeminler de tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra zeminlerde halılara nazaran kilimlerin kullanıldığı bilinmektedir.

Akdeniz Stilinde Renk Tercihleri

Akdeniz stili dekorasyon renkleri denildiğinde elbette ilk göze çarpan sahil havası sunan bu dekorasyon tarzının ruhunu yansıtan mavi renk olmaktadır. Kapı, pencere gibi dış unsurların yanı sıra iç dekorasyonda da mavi rengin her tonunu görmek mümkündür. Yoğun olarak kullanılan renk beyaz olsa da mavi rengin yanında yeşil ve toprak renklerinin de sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.

Akdeniz Stilinde Renk Tercihleri
Akdeniz Stilinde Renk Tercihleri

Sadeliğin ve ferahlığın ön planda olduğu Akdeniz stili, doğaya ve denize atıfta bulunan renkleri ile ön plana çıkmaktadır.

Akdeniz stili dekorasyon renkleri
Akdeniz stili dekorasyon renkleri

İlgili Makaleler

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu