Salon Dekorasyonu

Salon Dekorasyonunda Yapılan 5 Hata

Sade şık salon dekorasyonu yapmak için basit ancak önemli birçok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Farkında olmadan bile yapacağınız bazı hatalar dekorasyonu son derece olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle dekorasyonda birçok detaya dikkat edilmesi gerekecektir. Salon dekorasyonunda yapılan hatalar arasında en önemlileri aydınlatma, renk uyumu ve eşya tercihini yanlış yapmaktır.

Yanlış Tablo ve Aksesuar Seçimi Yapmak

Yanlış Tablo ve Aksesuar Seçimi Yapmak

Kendin yap salon dekorasyonu için tercih edilen dekoratif ürünler ve tablolar sık kullanılmaktadır. Ancak en büyük dekorasyon hataları da bu tür ürünlerin yanlış kullanımı ile ortaya çıkar. Salonunuzda duvara asacağınız tablo ya da çerçevelerin sayısı önemlidir. Özellikle küçük salonlarda duvarları çok fazla tablo ile doldurmak ortamı daha da küçük gösterecektir.

Öte yandan genel dekorasyon rengi ve mobilyalar ile uyumlu olmayan bazı aksesuarların tercih edilmesi de dekorasyonu olumsuz etkilemektedir. Örneğin modern mobilya tasarımlarının yer aldığı bir ortamda kullanılacak vintage veya yaldızlı dekorasyon parçaları göz tırmalayacaktır.

Aydınlatmaya Özen Göstermemek

Aydınlatmaya Özen Göstermemek

Ferah salon dekorasyonu yapmak için en önemli unsur aydınlatmadır. Aydınlatmanın doğru yapılmaması halinde en güzel salon dekorasyonunda bile istenen sonuçlar alınamayabilir. Doğru şekilde aydınlatılamayan alanlar dekorasyon açısından zayıf kalacaktır.

Yapay ışık kaynaklarının kullanımının yanı sıra doğal ışık kaynağı sunacak pencerelerin önünün kapanmaması son derece önemlidir. Perde seçimi de bu kapsamda dikkat edilmesi gereken bir unsur olacaktır. Doğru aydınlatma ile ortamda ferah bir hava yakalanabilir. Yaşam alanına göre yerden veya tavandan aydınlatma sistemlerinin doğru şekilde tercih edilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Gereksiz Fazla Eşya Kullanmak

Gereksiz Fazla Eşya Kullanmak

Lüks salon dekorasyonu için birçok kişi çok fazla dekoratif ürün kullanma eğilimi göstermektedir. Genelde büyük boyutlarda olan bu dekorasyon ürünleri ve eşyalar ortamın daralmasına ve sıkıcı bir görünüm oluşturmasına neden olabilir. Her rafın ve her duvarın aksesuarlarla doldurulmasından kaçınmak gerekir. Salonun odak noktasını belirledikten sonra etkileyici birkaç parça eşya ile gereksiz kalabalığın önüne geçilebilir. Salon dekorasyonunda yapılan hata olarak ayrıca vitrin, yemek takımı, konsol ve orta sehpa gibi ürünlerin hepsinin aynı anda kullanılması da kalabalık yaratacaktır.

Renk Uyumuna Dikkat Etmemek

Yeni trend salon dekorasyonu başta olmak üzere tüm yaşam alanlarında renk uyumuna dikkat etmek son derece önemlidir. Mobilyalar, tablo ve aksesuarlar, duvar rengi, halılar ve perdeler arasında renk uyumuna dikkat etmemek dekorasyonda yapılan en önemli hatalar arasında yer almaktadır.

Alanın Büyüklüğüne Uygun Olmayan Mobilyalar Tercih Etmek

Salon dekorasyon fikirleri arayanların öncelikle alanın büyüklüğüne göre doğru mobilyaları seçmeleri gerekecektir. Küçük salonlarda daha çok köşe takımları ile ortam daha geniş tutulurken, büyük salonlarda ise vitrin ve yemek masası tercihleriyle alan en iyi şekilde değerlendirilebilir. Salon dekorasyonunda yapılan hata olarak yanlış mobilya tercihi en kötü sonuçlara neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu