Salon Dekorasyonu

Köy Odası Dekorasyonu

Köy odası dekorasyonu için öneri arayanlar bu yazımızda yeterli bilgiyi edinecektir. Modern yaşamın getirdiği yenilikler ve modern ev dekorasyonları eskiye özlem duymamıza neden oluyor. Köy evlerinin o sıcak ve samimi dokusunu evlerimizde hissetmek istediğimiz zamanlar oluyor. Ya da kısa bir kaçış için bir köy evi dekor ederek burada vakit geçirmek herkesin hiç kuşkusuz hayalidir. Son yıllarda da eskiye dönüş isteği, köy hayatına yönelme moda haline gelmiştir. İnsanlar şehir hayatının stres ve boğuculuğundan adeta kaçmak için köy evlerine yönelmeye başlamıştır.

İçindekiler

Köy Odası İçin Mobilya Seçimi

Köy odası dekorasyonu için mobilya seçimi en önemli aşamalardan biridir. Metrekare olarak küçük olan köy odalarını çok fazla eşyaya boğmadan ferah bir ambiyans yaratılmalıdır. Doğal bir çevre içerisinde yer alan bu evlerin dekorasyonu da çevreyle uyumlu olmalıdır. Çok modern eşyalar kullanmak köy evlerinin özelliğini kaybetmesine neden olabilir.

Köy odalarında genellikle eskitme mobilyalar daha uygun oluyor. Günümüzde vintage ve retro olarak adlandırılan bu mobilyalara eski bir görünüm kazandırılmıştır. Mobilyalarda koyu ve keskin renk tonları köy evlerinin olmazsa olmazıdır. Retro ve vintage mobilyalarda günümüz modern eşyalarına ve eskinin ağır mobilyalarına uyum hakimdir. Bu şekilde modern bir köy evi elde etmek mümkün.

Köy Odası Dekorasyonu Fikirleri

Köy odası dekorasyonu fikirleri konusunda doğru tercihlerde bulunmak için öncelikle evinizde hangi odayı köy odası haline getireceğinize karar vermelisiniz. Genellikle köy evlerine hakim olan renkler kahve, kırmızı, koyu yeşil ve turuncu renkleridir. Bu renklerin birini  veya birkaçını köy odası dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Yerler için halı yerine kilim kullanmak daha hoş bir görünüm kazandıracaktır. Kilimin otantik ya da etnik desenli olması köy odasına istediğiniz havayı katacaktır.

Köy Odası Dekorasyon Fikirleri
Köy Odası Dekorasyon Fikirleri

Köy evlerinde perde seçimi çok önemlidir. Günümüzde kullanılan modern perdeler oda içerisinde sağladığınız köy odası görünümünü tamamen etkileyebilir. Bu noktada daha sade ve gösterişsiz, soft renklerden oluşan perdeler kullanmak daha doğru olacaktır. Köy odası denildiğinde akla mutlaka soba gelir. Odanın bir köşesine kesinlikle bir soba konumlandırmanızı öneririz.

Bahçeli bir köy evine sahipseniz bahçeyi bir veranda ile oturulacak alan oluşturulabilir. Ahşap bir masa ve sandalye köy evi dekorasyonunu tamamlayacak mobilyalardan biridir. Bahçe çim, çiçekler ve fidan ekerek bahçe düzeni sağlanabilir. Bahçe içerisinde oturma ve yürüme alanları doğal taşlar ile kaplanabilir.

Modern Köy Evleri

Modern köy evleri şehir hayatından uzak ancak konforlu bir alanda yaşamak isteyenlerin tercih ettiği evlerdir. Modern köy evlerinin dekor aşamasında klasik köy evlerinde kullanılan mobilyalardan ziyade daha modern eşyalar kullanılır. Örneğin deri koltuklar  ve daha modern kilim ya da halı tercih edilir. Soba yerine cam kaplama şömine modern köy odaları için daha uygun olacaktır. Modern köy evlerinin zemininde ahşap yerine granit taşlar kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Köy Odası Aksesuarları

Köy odası aksesuarları odanın dekorasyonunu tamamlayacak olan ayrıntılardır. Oda içerisinde kullanılacak mobilya, kilim ve perdeye karar verdikten sonra sıra duvarlarda ve mobilya üzerinde kullanılacak aksesuarlara gelir. Köy odalarında ilk akla gelen aksesuarlardan biri gaz lambasıdır. Onun dışında nostaljik bir görünüme sahip radyo veya bir gramofon ile köy odasına romantik bir hava katabilirsiniz.

Siyah beyaz aile fotoğraflarına odanın duvarlarında yer verilebilir. Duvara eski bir kilim ya da eski bir elek ile ortama otantik bir hava katılabilir. Ayrıca hayvan figürlü biblo çeşitleri ile oda renklendirilebilir. Oda içerisinde çiçeklere de yer vererek canlı bir görüntü elde edilebilir.

 

Köy odası dekorasyonu konusunda uygulamalarınızı bizlere iletebilir, yorum yapabilir veya ana sayfamızdan ev dekorasyonu kategorilerini incelemeye devam edebilirsiniz.

Köy odası dekorasyonu konusunda daha farklı görseller için linkte yer alan google görsellerden yararlanabilirsiniz.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu