Salon Dekorasyonu

Eski Eşyalardan Ev Dekorasyonu

Geri dönüşüm fikirleri, her dönem popülerliğini korumaktadır. Günümüzde pek çok insan eski eşyalardan ev dekorasyonu ürünleri yapmak istemekte ve eskiyen ürünleri çöpe atmak yerine farklı alanlarda kullanmaya devam etmeyi planlamaktadır. Bu bağlamda artık kullanılmayan ürünlerden yapılabilecek pek çok dekoratif obje bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  1. Tepsiden duvar süsü yapma
  2. Eski gitardan dekoratif raf yapımı
  3. Eski cam çaydanlıktan teraryum yapımı
  4. Süzgeçten dekoratif ışık yapımı
  5. Kullanılmayan ampullerden minimal saksı yapımı

Yukarıda belirtilen ve günümüzde de sıkça tercih edilen dekoratif ürünlerin nasıl yapıldıkları hakkında bilgi alabilmek için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

İçindekiler

Tepsiden Duvar Süsü Yapma

Herkesin evinde bulunan tepsiler, duvarları süsleyen objelere dönüşebilmektedir. Eski eşyalardan geri dönüşüm yapmak isteyen kişiler evlerinde kullanmadıkları tepsileri, antika tepsileri ya da el boyaması olan desenli tepsileri duvar süsü olarak kullanabilmektedir.

Tepsiden Duvar Süsü Yapma
Tepsiden Duvar Süsü Yapma

Özellikle mutfaklarda harika bir tablo olarak kullanabileceğiniz bu tepsileri tek yapmanız gereken duvara bir çivi ile sabitlemek olacaktır. Böylelikle görünümünden hoşlandığınız ancak mutfakta kullanmadığınız tepsileri duvar dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz.

Eski Gitardan Dekoratif Raf Yapımı

Günümüzde hemen hemen her evde gitar veya bu gibi müzik aletleri bulunmakta ancak kullanılmamaktadır. Bu bağlamda siz de işe yaramayan eşyaları değerlendirme yolları arıyorsanız, gitarın üst kısmında yer alan tellerin bulunduğu paneli dikkatlice sökmeniz ve açıkta kalan kısma raf şeklinde çıtalar yerleştirip sabitlemeniz durumunda oldukça şık bir raf oluşturabilirsiniz. Elde edeceğiniz raf dekoratif amaçlı olacağı için çok ağır olmamakla birlikte küçük eşyalarınızı bu raflara yerleştirebilir ya da rafların kenarlarına LED ışıklar yerleştirerek iyi bir görünüm yakalayabilirsiniz.

işe yaramayan eşyaları değerlendirme
işe yaramayan eşyaları değerlendirme
işe yaramayan eşyaları değerlendirme yolları
işe yaramayan eşyaları değerlendirme yolları

Eski Cam Çaydanlıktan Teraryum Yapımı

Cam kahve ya da çay demlikleri, bir süre sonra kullanım ömrünü tamamlamakta ve atık olarak değerlendirilmektedir. Ancak bu demlikleri atmak yerine değerlendirmek ve yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları yapmak istiyorsanız, cam demliğinizi iyice temizleyerek bir yapay teraryum oluşturabilirsiniz. Küçük taşlar, minimal boyutlarda figürler, yapay çiçekler ile mutfak, salon, banyo, bahçe ve balkonlarda kullanılabilecek mini teraryumlar yapabilirsiniz. Teraryum fikirleri edinmek için internete göz atabilir ve hoşunuza giden teraryumları eski demliğinizle uygulayabilirsiniz.

yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları
yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları

Süzgeçten Dekoratif Işık Yapımı

Herkesin evinde bulunan süzgeçler, eski eşyalardan ev dekorasyonu ürünleri yapabilmek için idealdir. Süzgeçlerin içine yerleştirilecek küçük aplik ya da peri LED ışıkları ortamda geçişli ve loş bir ışık huzmesi elde etmenize yarımcı olacaktır.

İlgili Makaleler
eşyalardan ev dekorasyonu
eşyalardan ev dekorasyonu

Genellikle duvara iliştirilen LED ışığın üzeri süzgeçle kapatılır ve süzgeç de uygun bir yapıştırıcı ile duvara sabitlenir. Daha sonra ışık yakılarak hoş bir görünüm sağlanabilir. Duvara monte etmek istemezseniz ise süzgecin içerisine LED ışığı yerleştirdikten sonra süzgecin açıkta kalan arka tarafını bir panel ile kapatabilir ve gece lambası olarak da kullanabilirsiniz.

Kullanılmayan Ampullerden Minimal Saksı Yapımı

Yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları yapmak isteyen kişiler, patlamış ya da artık kullanılmayan ampulleri küçük saksılara çevirebilmektedir. Bu bağlamda ampulü içerisindeki filaman adı verilen teli dikkatlice dışarı çıkarttıktan sonra küçük saksınız kullanıma hazır hale gelecektir. Daha sonra ampul deliğinden içeriye toprak doldurduktan sonra çok büyümeyen cinste bir çiçek ekebilir ve istediğiniz yerde dekoratif ürün olarak kullanabilirsiniz.

Yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları
Yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu