Salon Dekorasyonu

Yamuk Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok evin salonları asimetrik şekilde planlanmakta ve bu sorun nedeniyle ev dekorasyonu ve yerleşimi yapmak bir hayli zor olmaktadır. Yamuk salon dekorasyonu yapacak olan kişiler, evlerinin salon kısmında yer alan bu sorunu en az seviyeye indirebilmek adına birkaç püf nokta var. Ufak noktalara dikkat edilerek salonlarının yerleşim ve dekorasyonlarını değiştirebilmektedir.

Bu sayede yamuk görünen ve mimarisinden ötürü asimetrik olan evlerin çok daha şık ve konforlu görünmesi desteklenebilmektedir.

Duvar yamukluğu, duvarlarda yer alan boru geçiş tümsekleri, nişler gibi durumlarda kullanabileceğiniz bu dekorasyon teknikleri ile evinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Özellikle asimetrik olan ve bu nedenle istenildiği gibi yerleştirilemeyen salonlarda bu teknik fazlasıyla işe yaramaktadır.

Yamuk Salonların dekorasyonu
Yamuk Salonların dekorasyonu

Yamuk Salon Dekorasyonu

Yamuk salon dekorasyonu nasıl yapılmalı sorusuna yanıt arayan kişiler, ilk olarak salonlarındaki asimetriyi en aza indirmelidir. Bu bağlamda duvarların asimetrik olması nedeniyle oluşan sıkışıklıklar, olabildiğince kamufle edilmelidir. Örnek vermek gerekirse; salonda kabloların ya da boruların geçtiği bir duvarın çıkıntılı olup asimetrik bir görüntüye sahip olması durumunda sıkıntılı olan duvara büyük salon bitkileri eklenebilmektedir.

Mimari nedeniyle odanın L şeklinde ya da koridor görünümünde olması durumunda ise az eşya kullanımı ve dekorasyona ağırlık verilmesi oldukça elzemdir. Örneğin L türü salonlarda her köşe farklı bir amaç için kullanılabilir. Bu bağlamda salon kapısına en yakın olan alan yemek odası olarak kullanılabilir, güneşin en az etki ettiği yere TV ünitesi yerleştirilebilir. Bu bağlamda yer tasarrufu yapabilmek adına konsol, TV ünitesi olarak kullanılabilir.

Asimetrik Salon Dekorasyonu
Asimetrik Salon Dekorasyonu

Asimetrik Salon Dekorasyonu

Asimetrik salon dekorasyonu yapılırken mutlaka olabildiğince minimal tarza yoğunlaşmak oldukça önemlidir. Salondaki eşyaların fazla kaba ve büyük olması, hem yaşam alanını kasvetli gösterecek hem de hareket edilebilen alanı daraltacaktır. Bu nedenle mobilyaların çok büyük olmaması oldukça önemlidir. Buna ek olarak asimetrik salonlarda açık renklere yönelmek odanın çok daha ferah ve aydınlık gözükmesine yardımı olurken asimetrinin gizlenmesine yardımcı olacaktır.

Asimetrinin nedeni duvarların eğriliği ise bu kusuru gizlemek için duvar süsleri, duvar halıları, büyük kanvas tablolar tercih edilebilmektedir. Buna ek olarak asimetrik olan duvarın bitişiğine büyük koltuk simetrik bir şekilde yerleştirilerek bu görünüm minimuma indirilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Yamuk Duvar Nasıl Kamufle Edilir?

Asimetrik salonun sorunlarından bir diğeri ise yamuk duvarlardır. Bu bağlamda yamuk duvar nasıl kamufle edilir sorusunun yanıtı sıkça araştırılmaktadır. Yamuk bir duvarda meydana gelen istenmeyen görünümü kapatabilmek için tablo, salon bitkisi ya da duvar halıları tercih edilebilmektedir. Bu dekoratif detaylar sayesinde duvar yamukluğu gizlenebilmekte ve odak noktası dekoratif ürünlere çevrilebilmektedir.

Yamuk Duvar
Yamuk Duvar

Eğer siz de duvarınızdaki kötü görünümü minimuma indirmek istiyorsanız, ev dekorasyonu ile uyumlu eşyalar kullanarak bu isteğinizi yerine getirebilir ve iyi bir görüntü oluşturabilirsiniz

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu