Salon Dekorasyonu

Merdiven Dairesi Nasıl Dekore Edilir?

Merdiven dairesi dekorasyonu farklı bir boyuta taşıyan özellikler arasında yer almaktadır. Alanı daha modern ve şık bir hale büründüren merdivenler hem daire içi hem de daire dışında kullanıma uygun seçenekler olarak sunulmaktadır. Mimari anlamda pek çok fayda sağlayan bir tasarımdır.

Hem katları ayıran hem de estetik bir görünüm kazandıran merdivenler aynı zamanda asma katların da vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Tüm bunların yanı sıra merdiven tasarımları depolama alanı olarak da kullanılmaktadır. Üzerine basılan kısımları dolap ya da dik biçimde kalan bölümleri çekmece olarak kullanılabilir. Bu sayede ev ve ofislerde eşyaları depolamak için merdiven dairesi dekorasyonu hoş bir seçenek olarak sunulmaktadır.

İçindekiler

Merdiven Çeşitleri  

Merdiven çeşitleri
Merdiven çeşitleri

Merdiven çeşitleri birden fazla alternatif ile sunulmaktadır. Ev içi tasarımlarda, ortam ile bütünleşen seçeneklerin yanı sıra ayrı olarak muhafaza edilen merdivenler de yer almaktadır. Merdiven dekorasyonu mimari bir fikir ve çözüm seçeneğidir. Bu sayede tasarımında kullanılan materyallere göre tüm ürünler birbirlerinden ayrılmaktadır. Cam bir hammadde kullanılarak dizayn edilen merdivenler ya da ahşabın yer aldığı, dayanıklı ve gösterişli modeller mevcuttur. Ev ve ofis ortamında kullanılabileceği gibi daha pek çok farklı yerlerde farklı materyallerden üretilen merdivenler ortama şıklık katmaktadır.

Ortamın Havasını Değiştiren Merdiven Tasarımları

Ortamın havasını değiştiren merdiven tasarımları benzersiz bir dokuya sahiptir. Bu sayede yüksek tavanlı yerlerde genellikle kullanılan bir mimari detaydır. Uzun merdivenler yerine iki koridoru birbirinden ayıran ufak ve az basamaklı merdivenler de farklılık yaratması açısından tercih edilmektedir. Fakat merdiven daireleri genellikle iki katı birbirinden ayırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Ortamın havasını değiştiren merdiven tasarımları
Ortamın havasını değiştiren merdiven tasarımları

Bu noktada hem şık hem de fonksiyonel bir yapı inşa edilmiş olunur. Ahşap, cam yüzeyli ve renk renk seçenekleri ile birbirinden farklı merdiven tasarımları mevcuttur. Merdivenler her tarza hitap eden modelleri ile ortama farklılık getiren şık tasarımlar olarak ön plana çıkmaktadır.

Merdiven Modelleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

“Merdiven modelleri seçilirken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna verilebilecek pek çok yanıt vardır. Merdivenin yer alacağı ortamın metrekaresi de oldukça önemli bir kriterdir. Geniş bir zemine yapılıyor ise yine aynı şekilde daha geniş ve büyük ebatlarda merdiven tasarımları tercih edilebilmektedir. Fakat merdiven tasarımının getirileceği ortam kısmen daha dar bir alan ise bu noktada ince ve uzun seçeneklere bakılmalıdır.

Merdiven modelleri seçilirken nelere dikkat edilmeli
Merdiven modelleri seçilirken nelere dikkat edilmeli

Her tarza ve her ihtiyaca yönelik merdiven alternatifleri mevcuttur. Bu seçenekler arasında tasarımın konumlanacağı yerin ölçüleri de göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır. Aynı zamanda merdivenin konumlanacağı zemin de temiz ve düz olmalıdır. Kaygan bir zeminde merdiven konumlamak sakıncalı olacağından bu konuya dikkat edilmelidir. Güvenli bir noktaya merdiveni koyduktan sonra üst kısımları da dayanıklı bir yere dayandırılmalıdır. Merdivenler şık seçenekler olduğu gibi aynı zamanda titizlik ile dizayn edilmesi gereken dekoratif ve fonksiyonel alanlardır.  Merdiven seçimi Merdiven dairesi dekorasyonu aşamasının başlangıç ve en önemli kısımlarından biridir.

İlgili Makaleler

Merdivenin Mimari Açıdan Faydaları

Merdivenin mimari açıdan faydaları arasında bulunduğu ortamın havasını değiştiren bir yapıya sahip olması yer almaktadır. Dar alanlarda kullanılan dik ve dar merdivenler ya da geniş alanlarda tercih edilen büyük ebatlardaki merdivenler gibi birçok farklı tasarım mevcuttur.

Merdivenin mimari açıdan faydaları
Merdivenin mimari açıdan faydaları

Hem asma katları zemin ve ana mekanlar ile birleştirmek hem de depolama alanı olarak kullanmak için ideal yapılardır. Hem konforlu hem de fonksiyonel birçok işlevi mevcuttur. Yerden tasarruf edilmesini sağlayan merdiven tasarımları geçmişten günümüze sık sık kullanılan tasarımlar olarak öne çıkmaktadır. İstenen renkte ve materyalde üretilen merdivenler tüm isteklere uygun olarak tasarlanarak satışa sunulmaktadır.

Esas Home okurları ve bizlerle merdiven dairesi dekorasyonu yaparken karşılaştığınız zorluklar, kullandığınız yöntemler ve sonuçlarını yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Merdiven dairesi dekorasyonu konusunda farklı görseller için kaynak olarak google görselleri kullanabilirsiniz.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu