Salon Dekorasyonu

Boho Stilde Oturma Odası Örnekleri

Boho stil, oturma odalarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor. Bu stilin temel özellikleri ise şık, rahat, sıcak ve renkli bir ortam sunması olarak biliniyor. Ancak bu sitili ev dekorasyonunuzda kullanmanız için renkli ortamları seven biri olmanıza gerek yok.

Boho Stil Nedir?

Bohem dekorasyon tarzı ilk olarak Fransa’da ortaya çıkmış bir akımdır. İnsanlar için ortaya çıkan bu akım dekorasyon fikirleri üzerinede etki etmiştir. Göçebe bir hayat yaşayan, gezgin ve özgür ruha sahip çingene kültürü özelliklerinden esinlenen Bohem tarzı 200 yıllık bir kültürü olsada günümüzde 1970 – 80 yıllarının hippi tarzının devamı olarak gösterilmektedir.

Ev dekorasyonu üzerinde boho sitili kalabalık eşyalar, renkli, canlı ve özgür dekor yerleşimleriyle düzensiz oluşturulmuş evleri ifade etmektedir.

Boho stil dekorasyon nedir
Boho stil dekorasyon nedir

İsterseniz çok daha nötr renkler ile ya da sadece siyah ve beyaz kullanarak evlerinize bohem bir hava getirmeniz mümkün. Oturma odalarında boho stil bir dekorasyon kullanmak isteyenler için birkaç öneri derledik.

Mobilya Seçimi

Boho tarzda bir oturma odası dediğimizde elbette karşımıza ilk çıkan rattan ya da hasır mobilyalar. Bohem dekorasyon önerileri arayanlar kesinlikle bu tarz mobilyalara göz atmalılar. Mobilya tercihinizi renkli bir mobilyadan yana yapabilir ya da daha doğal ve nötr renkleri mobilyalarınız için tercih edebilirsiniz.

Bohem dekorasyon onerileri
Bohem dekorasyon onerileri

Etnik Desenler

Etnik desenler boho tarzı dekorasyon için vazgeçilmez olarak karşımıza çıkıyor. Bu stilde dekore edilmiş oturma odası örneklerine göz attığınızda pek çok karede etnik desenlerin kullanımına rastlamak mümkün. Etnik desenleri kırlentlerinizde ya da kilimlerinizde, duvar tablolarınızda ya da biblolarınızda tercih edebilirsiniz.

bohem stil dekorasyon
bohem stil dekorasyon

Bitki Kullanımı

Sıcak ve rahat bir yaşam alanı sunan bohem stil dekorasyonun göz bebeklerinden biri ise elbette bitkiler gibi görünüyor. Dekore etmek istediğiniz oturma odasında her türden bitkilere yer verebilirsiniz. Küçük sukulent bitkiler hem bakım kolaylığı sağlaması hem de fazla yer kaplamaması açısından son yıllarda oldukça tercih ediliyor olsa da büyük salon bitkileri ya da renkli çiçeklerin de kullanımı oldukça yaygın.

İlgili Makaleler
boho tarzı dekorasyon
boho tarzı dekorasyon

Kendinize uygun olan bir tarzda bitki seçimi yapabilir, doğanın dokunuşunu evlerinize taşıyabilirsiniz.

Renkli Dekoratif Ürünler

Oturma odanızda canlı bir görünüm elde etmek için renklerinden gücünden faydalanabilirsiniz. Son zamanların trend renkleri pastel renkler olarak karşımıza çıkıyor olsa da çok daha canlı renklerin oda dekorasyonlarında kullanıldığını görmek de mümkün. Mumluklar, saksılar, vazolar, duvar saatler, tablolar ve biblolar gibi birçok dekoratif üründe tercihinizi renkli olandan yana yapmak boho stil dekorasyonu tamamlayacaktır.

oturma odasi dekorasyon fikri
oturma odasi dekorasyon fikri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu