Salon Dekorasyonu

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? Öneriler

Şekilsiz salon dekorasyonu zaman içinde çok daha huzursuz hissetmenize neden olacaktır. İnsan psikolojisi üzerinde yaşam alanlarının dekorasyonu ciddi etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Duvar rengi seçiminden dekoratif ürünlere ve objelere kadar birçok unsur mental açıdan da iyi hissetmenizi sağlar.

Salon dekorasyonu yapılırken mutlaka ev ve oda tipine göre tercihler yapılmalıdır. Mobilya ve aksesuar seçimi ev tipine göre yapılarak en iyi verimin elde edilmesi sağlanır. Ferah bir yaşam alanı oluşturmak için salon dekorasyonu kapsamında birçok detay dikkate alınmalıdır.

Ev Tipine Göre Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ev Tipine Göre Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Ev tipine göre salon dekorasyonu ortamın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle güçlü bir dekorasyon için mutlaka ev ve oda tipine göre seçim yapılır. Ev ve oda şekline göre dekorasyon önerileri ise kısaca şöyle:

  • Dikdörtgen Salon Dekorasyonu: Yemek masasının bulunduğu alanda dekoratif aynalar kullanmak derinlik katabilir. Berjerler ise köşelere konumlandırılmalıdır. Ortada küçük sehpa tercihi daha çok büyük alanlar için tercih edilmelidir. Küçük dikdörtgen alanlarda orta sehpa kullanımı önerilmez. L tipi koltuk modelleri de bu alanları daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.
  • Kare Tipi Salon Dekorasyonu: Odak noktasını belirledikten sonra televizyon ünitesi, kitaplık gibi unsurlar odağın gerisinde kalacak şekilde kullanılabilir. Açık renk mobilyalar tercih edilmişse daha çok pastel renkli halı ve kilimler iyi bir kurtarıcı olacaktır.
  • Küçük Salon Dekorasyonu: Küçük salonların dekorasyonunda sarkıtmalı aydınlatmalar tercih ederek tavanın daha ferah durması sağlanabilir. Öte yandan büyük eşyalar kullanmaktan da kaçınılmalıdır. Açık renkler seçilmeli ve tamamlayıcı ufak aksesuarların doğru noktalara yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Minimalist Salon Dekorasyon Önerleri Nelerdir?

Minimalist Salon Dekorasyon Önerleri Nelerdir

Minimalist salon dekorasyonu günümüzde oldukça popülerdir. Az eşya ile en şık ve verimli alanların yaratılması sağlanabilir. Modern ve estetik çizgilere sahip salon takımları konforuyla da dikkat çekmektedir. Kullanışlılık açısından beklentileri karşılayan minimalist mobilyalar, alanda en az eşya ile en konforlu seçeneklerin sunulmasını sağlar.

Yere yakın koltuklar, minimalist aydınlatma sistemleri ve perdeler ile yaşam alanınızda harikalar yaratmanız mümkündür. Ağırlıklı olarak beyaz veya açık renkler tercih edilerek salon dekorasyonu yaparken en ferah ortamları oluşturmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Mobilya ve Aksesuarlarda Renk Uyumu

Mobilya ve Aksesuarlarda Renk Uyumu

Salon dekorasyonunda mobilya seçimi sırasında doğru renklerin tercih edilmesi gerekecektir. Mobilya seçiminde iç mekanda duvarda kullanılan renkler, halılar, aksesuar renkleri, perde ve hatta aydınlatmaya kadar birçok seçenek dikkate alınarak mobilya renkleri seçilmelidir.

Diğer eşyaları mobilyalara uydurmak daha kolay olacağı için öncelikle mekana en uygun mobilyanın seçilmesi gerekir. Salon dekorasyonu başta olmak üzere diğer tüm dekorasyon seçeneklerinde renk uyumları son derece önemlidir. Açık tonların hakim olduğu alanlarda koyu renk aksesuarlar etkili bir görünüm sunabilir. Duvar rengi, mobilya, halı ve perdelerin doğal uyumu ortamı ferah ve dingin gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu