Salon Dekorasyonu

Uzun Salon Dekorasyonu

Uzun salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız önce makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu sayede dar ve uzun bir salonunuz varsa geniş gösterebilecek, uzun ve gösterişsiz bir salonunuz varsa daha davetkar bir hale getirebileceksiniz.

Dar, uzun bir salonunuz varsa o zaman her köşeyi hem rahat hem de geniş göstermeniz gerekir. Evet, bunu yapmanın zor olduğunu biliyoruz ama imkansızda değil. Üstelik tam olarak anlattıklarımızı uyguladığınızda mükemmel sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Uzun Salon Dekorasyonu Fikirleri

Uzun salondan kastımız dikdörtgen salondur. Bu tip bir salonu kare haline getirmek için çılgınca mobilyalarınızı yeniden düzenlemek ve satın almak zorunda değilsiniz. Duvarları yıkmadan ve salonunuzu yeniden inşa etmeden yapacağınız ufak dokunuşlarla birlikte uzun bir salonu daha yaşanır bir hale dönüştürebilirsiniz.

Uzun Salon Dekorasyonu Fikirleri
Uzun Salon Dekorasyonu Fikirleri

Dağınıklıktan Uzak Durun

Uzun bir salonunuz varsa daha ferah ve rahat olması için mutlaka dağınıklıktan uzak durmanız gerekir.  Oyuncakları, bitkileri, süs eşyaları ve diğer gereksiz eşyaları çıkarmak için farklı bir odada depolama fikirleri oluşturabilirsiniz. Bu sayede salonda gereksiz dağınıklığı önleyecek bir etki yaratabilirsiniz.

Doğru Mobilyaları Kullanmalısınız

Uzun salonlarda kullanacağınız mobilyalar çok önemlidir. Büyük eşyalar her zaman hantal bir görüntü oluşturabilir, bu nedenle eşya seçiminde dikkatli hareket etmeniz gerekiyor.  Mobilyalarınızı seçerken yere yakın değil yerden yukarı olarak belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede mobilyanın altından güneşin girmesini ve içerinin daha geniş görünmesini sağlarsınız.

uzun salon dekorasyon
uzun salon dekorasyon

Mobilyaları Duvarlardan Uzaklaştırın

Uzun salonlarda yapılan bir hata da mobilyaları duvara yaslamaktır. Bir odanın uzun olması demek tüm mobilyaları buraya doldurmanız gerektiği anlamını taşımıyor. Mobilyalarınızı duvara doğru değil salonun merkezine doğru kaydırmanızda yarar vardır. Bunu yaparken ölü noktalar bırakmamaya da dikkat etmeniz gerekiyor.

Mobilyaları Ölçeklendirin

Mobilyaları salonun boyutuna uyacak şekilde ölçeklendirin ve yürüme yollarını kapatmayın. Büyük boy kanepelerden salonu daha küçük gösterecek çok fazla mobilyadan kaçınabilirsiniz. Salonun manzarasını engelleyen mobilya ve aksesuarlar, alanı sıkışık gösterecektir.

İlgili Makaleler
dar uzun salon dekorasyonu
dar uzun salon dekorasyonu

Dar Alanı Aydınlatın

Işık, bir salonu anında aydınlatmaya yardımcı olur, bu nedenle koyu pencere kaplamalarını atıp doğal ışığın iç mekanlara akmasına izin vermeniz gerekiyor.

Işığı Yansıtmak İçin Aynaları Kullanın

Aynaları kullanmak uzun bir salonu büyük gösterebilir. Dışarıyı yansıtmak için bir pencerenin karşısındaki duvara veya çok yakınına büyük bir ayna asın ve salonu daha fazla genişletin. Aynalar, gündüz ve gece bir salonu daha parlak hale getirmek için hem doğal hem de yapay ışığı yansıtır. Ayna ışığı salonun derinliklerine yansıtarak daha büyük görünmesini sağlar.

Doğru Renkleri Kullanın

Uzun bir salonun, iki uç duvarını diğer iki duvara göre daha koyu renge boyayarak görsel olarak genişletebilirsiniz. Karşı duvarlardaki gölge ve boya renginin derecelendirilmesi, daha açık bir gölge kullanarak mesafeyi uzatabilir veya daha koyu bir gölge ile bir mesafeyi kısaltabilir.

dar uzun salon
dar uzun salon

Aksesuar Seçimine Dikkat Edin

Uzun salon nadiren sade hissettirir. Küçük alanları bir kilim ile dekore etmek, mobilyaları görsel olarak bir araya getirerek salona odaklanma konfor oluşturabilir. Sanat eseri, vazo veya abajur görsel olarak ilginç olabilir.

Tabloları Doğru Asın

Resimlerle ve diğer duvar aksesuarlarıyla kaplı duvarlar, bir salonu küçük göstermeye neden olabilir.  Bu nedenle salonu daha geniş ve daha ferah göstermek için bir veya iki büyük tablo kullanmanız yeterli olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse göz hizasını aşağı çekmek salonun olduğundan daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Uzun bir salona sahipseniz bu salonu en güzel şekilde dekore etmek istiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğumuz öneriler sizin için hayat kurtarıcı olacaktır.

Daha farlı salon ve ev dekorasyon fikirleri için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu