Salon Dekorasyonu

L Tipi Salon Dekorasyonu

L tipi salonlar, düzenlenmesi zor alanlar arasında yer almaktadır. Zira salonun L şeklinde olması, salon içerisinde bütünlük sağlamayı zorlaştırmaktadır. Bu tarz salonlara sahip olan kişiler, L tipi salon yerleşim planı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak etmektedir. Bu tür salonlar eğer darsa mutlaka az sayıda mobilya kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi halde salon içerisinde hareket alanı oldukça kısıtlı olacaktır.

L tipi salon dekorasyonu türleri günümüzde pek çok evde mevcuttur. Bu salonları dizayn ederken ve yerleşim planını oluştururken hem mobilyalara hem de renklere özen göstermek gerekmektedir. Zira renk, mobilya ve oturma düzeni seçimleri sayesinde salonunuzun şekli fark etmeksizin ferah ve geniş bir alan elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

L tipi salon dekorasyon yerleşimi örneklerimizden sonra sizler için hazırladığımız hepsi birbirinden güzel 18 farklı L ipi salon görsellerini inceleyebilirsiniz. Birazcık aşağı inince göreceksiniz 🙂

L Tip Salonda Yerleşim Nasıl Olmalıdır?

L Tip Salonda Yerleşim
L Tip Salonda Yerleşim
L Tip Salonda Yerleşim Nasıl Olmalıdır
L Tip Salonda Yerleşim Nasıl Olmalıdır
L tipi salon dekorasyonu
L tipi salon dekorasyonu
oda şekline göre dekorasyon
oda şekline göre dekorasyon

L tipi salon dekorasyonu yaparken birçok hususa dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktada yerleşim yapılırken salonun şekli ve boyutu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle dar salonlarda çok daha dikkatli olmakta fayda vardır. Eğer siz de L tipi salonunuz için ideal bir yerleşim planı yapmak istiyorsanız, aşağıdaki listeyi inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsiniz.

 • L tipi salonlarda yemek masası ve konsol gibi yemek odası ürünleri, salon kapısına en yakın alana yerleştirilmelidir.
 • Bu salonlarda bütünlük oluşturabilmek için birbiri ile uyumlu mobilyalar seçmek oldukça önemlidir.
 • L tip salonlarda koltuk takımı pencereye en yakın konuma yerleştirilmelidir. Böylelikle asıl oturduğunuz alan gün içerisinde daha aydınlık ve konforlu olacaktır.
 • TV ünitesi konacak alanı iyi seçmeli ve doğrudan gün ışığı almamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde gün içerisinde gelen ışık, televizyon izlemeyi zorlaştırabilir ve renklerin canlılığı kırılabilir.
 • L şeklindeki salonlar birbirinden ayrı amaçlar için kullanılabilmektedir. Örneğin; L kısma gelen boş alanı kitaplık, televizyon koltuğu, sehpalar, yer pufları ve bu gibi ürünler ile istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 • L şekli salonlarda ayrıca olabildiğince az mobilya kullanırsanız, salonunuzu daha büyük gösterebilir ve kullanım alanınızı arttırarak ferah bir görünüm edebilirsiniz.

Bu hususlara dikkat ederek oda şekline göre dekorasyon yapabilir ve evinizin en çok kullanılan alanlarından olan salonunuzun daha fazla göze hitap edebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Resimlerin üzerine tıklayarak büyük görüntüsünü inceleyebilirsiniz!

L Tip Salonlarda Ne Tür Mobilyalar Kullanılmalı?

Salon yerleşim planı
Salon yerleşim planı

Salon yerleşim planı yapmaya ek olarak L tip salonlarda kullanılacak mobilyalara da özen göstermek iyi bir seçenek olacaktır. Zira mobilyaların modeli, şekli ve rengi salonunuzun görünümünde büyük ölçüde etkili olacaktır. Örnek vermek gerekirse; L tipi küçük salonlarda büyük ve koyu renkli mobilyalar kullanmak alanı oldukça daraltacak ve salonun olduğundan çok daha küçük görünmesine neden olacaktır. Ancak açık renkli, minimal ve salon yapısına uygun mobilyalar, keyifli ve rahat bir alan elde etmenize yardımcı olur. L tipi salon dekorasyonu yaparken tercih edebileceğiniz mobilya türleri şu şekildedir:

İlgili Makaleler
 1. L koltuklar
 2. Tekli berjerler
 3. Dikdörtgen şeklinde orta sehpalar
 4. Minimal TV üniteleri
 5. Açık renkli yemek masaları

Belirtilen bu mobilyalar, günümüzde L tip salon türleri için oldukça idealdir. Özellikle bu tür küçük mobilyalara ek olarak, işlevsel mobilyalar da tercih edebilir ve salonunuzun daha rahat ve kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz.

L Tip Salonlarda Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

L tipi salon mimarisi
L tipi salon mimarisi

Günümüzde pek çok evde L tipi salon mimarisi kullanılmaktadır. Bu noktada çoğu salon L olduğu için daha dar ve küçük olarak planlanmaktadır. Dar salonları daha büyük gösterebilmek için ise açık renklere yönelmek en doğru seçim olacaktır. Beyaz, fildişi, krem rengi, kum rengi, pudra pembesi, lila, açık yeşil, bebek mavisi gibi açık tonlar, kullanıldıkları alanların çok daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olmaktadır.

Bu açık renklere ek olarak yardımcı renkler de kullanmak oldukça önemlidir. Örneğin; salonun bir duvarı açık renge uygun olacak bir orta tonda boyanabilir ya da beyaz mobilyaların ağırlıklı olduğu bir alanda gri gibi orta tonlu renklerde dekoratif objeler tercih edilebilir. Bu sayede salonun tek tip olmasından kurtulabilir ve istediğiniz renklerde bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Tüm bu hususlara dikkat ederek yapacağınız L tip salon dekorasyonu, salonunuzun küçük ya da büyük olması fark etmeksizin beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacaktır.

L tipi salon dekorasyonu örneklerimiz dışında farklı mutfak dekorasyon tarzları, ve ev dekorasyon fikirleri için esas home ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Uyguladığınız dekorasyon örneklerini bizlerle paylaşılması için iletişim kısmında paylaşabilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Yapılan 5 Hata : https://www.esashome.com/salon-dekorasyonunda-yapilan-5-hata/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu