Salon Dekorasyonu

Rustik Oda Dekoru

Rustik oda dekoru, odalarında farklılık yaratmak, alışılmış görünümün dışında modern bir oda oluşturmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Son dönemlerde rustik oda dekoruna olan talep giderek artıyor. Modern, şık ve zarif detayları ile odanıza farklı bir görünüm kazandıran bu model, doğal ahşap ürünler kullanılarak odanızın ahenginin anında değiştirilmesini sağlıyor.

Rustik oda dekorasyonu
Rustik oda dekorasyonu

Doğa ile iç içe bir yaşam tarzını evinize taşımak ve her noktada doğal izler ile karşılaşmak isterseniz rustik oda dekoru tam olarak sizlere göre. Rustik oda dekoru yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi eski yılların tüm etkilerini, dönemin modern çağına uydurarak tasarlamaktır. Rustik oda dekorasyonu bu alanda başarı kaydetmiş olup en çok tercih edilen dekorasyon modeli olarak ortaya çıkmıştır.

İçindekiler

Doğal Ögeler ile Rustik Oda Dekorasyonu

Doğal ögeleri ham olarak kullanmak rustik oda dekorasyonu modellerinin olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesidir. Modern ürünler ve doğal ahşap malzemelerin birbirleri ile harmanlanarak ortaya çıkan şık görünüm odanızın farkını ortaya çıkarıyor.

rustik tarz oda
rustik tarz oda

Oda içerisine tercih edeceğiniz masa, sandalye, yatak ve benzeri tüm malzemeler ahşap içeren modellerden oluşmalıdır. Dilerseniz masa ve sandalyenizi ham ahşaptan tercih ederek, yatak modelinizi modern zamanda ön plana çıkan ürünlerden seçebilirsiniz.

Rustik Oda Dekoru

Rustik oda dekoru ile Doğallığı ön planda tutun ve kullanacak olduğunuz tüm ürünlerin doğa ile uyumuna bakın. Odanın her noktası doğal malzemeler kullanılarak tasarlanmasından dolayı daha dingin, ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Oda içerisinde kullanacak olduğunuz perde ve halı gibi detaylarda natürel ortama ayak uyduran cinsten olmalıdır.

rustik oda dekorasyon
rustik oda dekorasyon

Seramik, mermer ve doğal taşları yer zemininde mutlaka kullanılması gerekir. Yer zemininde ham ahşap tercih ederek kullanacak olduğunuz masa ve orta sehpa gibi ürünleri de mermer desenli seçerek farklı bir ortam oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda rustik oda dekoru aşamasında vazo, heykel ve duvar süsleri de kullanılan parçalardır. Odanızın ahengine uygun eskitme vazo ve duvar süslerini kullanabilirsiniz.

Rustik Tarz Oda Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusitk tarz oda dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Bu hususlar şu şekildedir;

İlgili Makaleler
rustik
rustik
  • Rustik dekorasyonlarda dikkat edilmesi gereken ve bilinen en önemli yanlışlardan bir tanesi koyu renkler kullanarak odayı kasvetli bir hale getirmektir. Rustik oda dekorasyonunda her ne kadar kahverengi tonlar kullanılsa da açık tonlara da mutlaka yer verilmelidir. Perde ve halı gibi detaylarda açık renkli kumaşlar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda perde seçimi yaparken mutlaka gün ışığını engellemeyecek nitelikte olan bir model tercih etmeniz gerekir.
  • Rustik tarz oda modellerinde ham ahşap kullanılıyor. Mobilya seçiminde ceviz, akçaağaç, meşe ve kiraz gibi ağaçların kullanılması rustik bir görünüm için önemlidir. Bu nedenle mobilya seçerken bu hususları dikkate almanızda fayda vardır.
  • Rustik oda dekorasyonu doğallığı ön planda olan bir oda modelidir. Bu nedenle doğadan ilham alarak canlı çiçekleri odanızın dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Doğal çiçekler odaya ayrı bir hava katıyor.
  • Odanızın içerisine şömine yapabilme şansınız var ise evinizin belirli bir köşesine şömine inşa edebilirsiniz. Rustik odaların en önemli parçası olan şömine odanızın eşsiz görünmesine katkı sağlıyor.
  • Masa ve sandalye üzerinde kullanacak olduğunuz örtü ve minder hasır detayları içermelidir. Dilerseniz kilim detayları bulunan ürünleri de masa ve sandalye üzerine ekleyerek şık bir görünüm yaratabilirsiniz.

Rustik oda dekorasyonu yaparken bu hususları dikkate alarak hayal ettiğiniz odaya kısa süre içerisinde kavuşarak, kendinizi her an doğanın içerisinde hissedeceğiniz bir dekor yaratabilirsiniz. Rustik oda dekoru fikirlerini bizlerle paylaşabilir ve yorumlarda aktarabilirsiniz.

Daha fazla ev dekorasyon fikri için sitemizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu