Salon Dekorasyonu

Yuvarlak Asma Tavan Modelleri

Asma tavanlar, günümüzde pek çok farklı alanda kullanılabilen taban dekorasyon ürünleridir. Yuvarlak asma tavan modelleri incelendiği zaman bu ürünlerin aydınlatma amacı için çok tercih edilmediği ancak tavan görünümünü çarpıcı hale getirdiği görülmektedir. Bu nedenle genellikle ofis, toplantı salonu, konferans alanları, bina girişleri, holler ve bu gibi alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Son dönemlerde en popüler hale gelmiş olan yuvarlak asma tavan modelleri ve benzer uygulamalarıdır.

Yuvarlak asma tavan modelleri, daha yumuşak hatlara sahip oldukları için ev dekorasyonunda da kullanılmaya uygundur. Birbirinden farklı boyut, renk ve aydınlatma unsurları ile elde edilebilen asma tavanlar, özellikle tesisat, kablo geçişleri ve bu gibi tavanlarda oluşan istenmeyen görünümlerin giderilmesi için sıkça tercih edilmektedir.

İçindekiler

Asma Tavan Modelleri 2022

Günümüzde işyeri, ev, okul, bina girişi, hol gibi farklı alanlara asma tavan yaptırmak isteyen kişiler, asma tavan modelleri 2022 araştırması yaparak trend olan tavan dekorasyonu unsurlarını incelemektedir. Bu bağlamda 2022 yılında tavan dekorasyonu için yuvarlak ve geometrik asma tavanların sıkça kullanıldığı görülmektedir. Özellikle işyeri gibi prestij için dekorasyona ağırlık verilen alanlarda simetrik ve geometrik asma tavanlar tercih edilmektedir. Ev gibi daha kişisel alanlarda ise ev dekorasyonunu destekleyebilmek adına yuvarlak asma tavan modellerine daha fazla rağbet gösterilmektedir.

Asma Tavan Modelleri
Asma Tavan Modelleri

Dekorasyon amacı ile yapılacak olan asma tavanlarda ilk olarak asma tavanın uygulanacağı alanı göz önünde bulundurmak gerekecektir. Zira bir modeli beğenmiş olsa bile bu asma tavanları konumlandıracağınız alanda beklediğiniz gibi bir sonuç ortaya çıkmayabilir. Bu bağlamda ilk olarak konum ve boyutu iyi seçmeniz oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse; küçük alanlarda tavan yüksekliğini düşürmeyecek türde minimal asma tavanlar kullanılmalıdır. Büyük alanlarda ise daha geniş alan kaplayan tavan modellerine yoğunlaşabilmek mümkündür.

Salon Tavan Modelleri

Evlerin salonlarında kullanılabilecek pek çok asma tavan modeli mevcuttur. Bu bağlamda salonun şekli göz önünde bulundurularak seçim yapılmaktadır. Eğer salonun yüksek tavanları bulunuyorsa, tavan yüksekliğinin biraz kapatılmasında herhangi bir mahsur bulunmamaktadır.

salon tavan modelleri
salon tavan modelleri

Bu bağlamda vektörel asma tavanlar tercih edilebilir. Ancak düşük tavanlı salonlarda vektörel kullanımlar salonun olduğundan daha küçük görünmesine sebep olacağı için tavsiye edilmez. Günümüzde evlerin salonlarında en çok tercih edilen salon tavan modelleri şu şekildedir:

  1. Yuvarlak asma tavan
  2. Kendiliğinden aydınlatmalı asma tavan
  3. Taş yünü asma tavan
  4. Alçıpan asma tavan
  5. Akustik asma tavan

Bu modellere ek olarak asma tavan yapımında metal gibi daha endüstriyel görünümlü tavan modelleri de bulunmaktadır. Ancak bu modeller, evlerdeki salonlar yerine işyerleri gibi büyük ve dekorasyonun çok daha önemli olduğu alanlarda tercih edilmektedir. Siz de bu modelleri inceleyerek kendi eviniz için en uygun asma tavan modelini bulabilir ve uygun boyutlarda asma tavanlar yaptırarak ev dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Asma Tavan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Asma tavan modelleri arasından seçim yaparken pek çok hususa dikkat etmek gerekecektir. Zira asma tavanlar, bir ortamda oldukça dikkat çeker ve yanlış seçim yapıldığında istenmeyen bir görünüme sebep olabilir. Özellikle alanın boyutlarına uygun asma tavanların kullanılması oldukça elzemdir. Zira daha önce de belirtildiği üzere gereğinden fazla büyük ya da fazla küçük olan tavan modelleri, beklentileri karşılamayacaktır.

asma tavan özellikleri
asma tavan özellikleri

Asma tavan seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise asma tavandan beklediğiniz işlevlerdir. Bazı asma tavanlar kendiliğinden aydınlatmalıdır, bazıları ise yalnızca tavanın daha dekoratif görünmesini sağlayan panellerden elde edilmektedir. Bu nedenle nasıl bir tavan modeli istediğinize karar verirken asma tavan özellikleri incelemesi yapmanız tavsiye edilmektedir.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu