Mutfak Dekorasyonu

Amerikan Mutfak Dekorasyonu

Amerikan mutfaklar, günümüzde ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Açık mutfak olarak da bilinen ve bu bağlamda salon ile iç içe olan Amerikan mutfak, oldukça samimi bir alan yaratılmasına yardımcı olmaktadır. Bu türde bir mutfağı olanlar ise Amerikan mutfak dekorasyonu araştırması yaparak evlerinin daha iyi görünmesine yardımcı fikirler aramaktadır.

Amerikan mutfak dekorasyonu yapılırken hem mutfak hem de salonun birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Zira mutfak ile salon kullanım alanı aynı oda içerisinde olduğu için birbiri ile zır renk ve dokuların kullanılması tavsiye edilmemektedir. Örnek vermek gerekirse; mavi renginin ağırlıklı olduğu bir salonda Amerikan mutfak kırmızı renklerde dizayn edilmemelidir. Olabildiğince aynı rengin tonları kullanılmalı ve bir bütünlük oluşturmaya özen gösterilmelidir.

İçindekiler

Amerikan Mutfak Nasıl Olur?

Amerikan mutfak dekorasyonu yapacak olan kişilerin sıkça yanıt aradığı sorulardan bir tanesi de Amerikan mutfak nasıl olur şeklindedir.

Amerikan Mutfak Nasıl Olur
Amerikan Mutfak Nasıl Olur

Amerikan mutfaklar, temel olarak salon ve mutfak alanının anı oda içerisinde olmasıdır. Bu bağlamda tüm oda salon olarak kullanılırken bir duvar kenarı ve bu kenarı takip eden bir bölüm mutfaktır. Mutfaklara tercihen bir ada yerleştirilebilir ve bu sayede çok daha modern bir görünüm elde edilebilir. Üstelik adalı olan Amerikan mutfaklarda bar sandalyesi kullanılarak ufak bir yemek yeme ve dinlenme alanı oluşturulabilmektedir.

Amerikan mutfaklar salon ile duvarla ayrılmadığı için genellikle tamamen açık bırakılmakta ya da dekoratif paneller ile ayrım belli edilmektedir. Bu mutfakların pek çok avantajı bulunmakla birlikte bazı dezavantajlarının bulunduğu da bilinmelidir.

Amerikan Mutfakların Avantaj ve Dezavantajları

Amerikan Mutfakların Avantaj ve Dezavantajları
Amerikan Mutfakların Avantaj ve Dezavantajları

Amerikan mutfak salon modelleri araştırması yapan kişiler, ayrıca bu mutfak türünün artı ve eksi yönlerini de öğrenmek istemektedir. Daha önce de belirtildiği üzere bu tür mutfakların hem avantaj hem de dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Amerikan mutfaklar evinde sürekli misafir ağırlayan kişiler için idealdir. Zira ev sahiplerinin hazırlık için sürekli başka bir odaya gitmesine gerek yoktur.
  • Salon ve mutfak birleşik olduğu için ev içerisindeki yorgunluk azalır.
  • Amerikan mutfakların dezavantajlarından biri ise mutfağın dağınık olması durumunda evin çok düzensiz görünmesidir.
  • Bu mutfakların eksi yönlerinden bir diğeri de salonun içerisine doğrudan yemek kokusunun yayılabilmesidir.

Bu ve bu gibi artı ve eksi yönleri bulunan Amerikan mutfaklar, günümüzde büyük bir rağbet görmektedir. Özellikle mutfağın içerisinde bir ada olması, hem çok işlevsel hem de şık bir görünüm yaratmaktadır.

İlgili Makaleler

Salon Mutfak Birleşik Dekorasyon

Salon mutfak birleşik dekorasyon yapmak isteyen ve bu bağlamda Amerikan mutfağa sahip olan kişiler, nasıl bir dekorasyon yöntemi izlemeleri gerektiğini merak etmektedir. Salon ve mutfağın birleşik olduğu evlerde dekorasyona ağırlık verilmesi ve bu sayede evin kendi içerisinde bir bütünlük sağlaması tavsiye edilmektedir. Günümüzde de sıkça tercih edilen ve 2022 yılı itibariyle trend olan Amerikan mutfak dekorasyon fikirleri şu şekildedir:

Salon mutfak birleşik dekorasyon
Salon mutfak birleşik dekorasyon
  • Amerikan mutfağa ada yaptırmak hem görünüm hem de işlev açısından oldukça önemlidir.
  • Amerikan mutfaklara küçük bir bar eklenerek oturma alanı desteklenebilmektedir.
  • Yüksek ayaklı sandalyeler ya da bar tabureleri ile bütünlük sağlanabilmektedir.
  • Salon ve mutfak arasında bir geçiş sağlamak isteyen kişiler, seperatör sistemleri, raf ya da kitaplıklar kullanılabilmektedir.

Bu hususlar son dönemlerde oldukça sık şekilde kullanılmakta ve Amerikan mutfak tasarımları açısından oldukça önemli görülmektedir. Siz de mutfak ve salonunuzu bu tür dekorasyon fikirleri ile yeniden tasarlayabilir ve oldukça şık ve işlevsel bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Amerikan Mutfak ve Salonlarda Renk Uyumu

Amerikan mutfak salon modelleri
Amerikan mutfak salon modelleri

Amerikan mutfak salon modelleri incelendiği zaman bu tür alanlarda renk uyumunun oldukça önemli olduğu görülmektedir. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi salon ve mutfağın aynı oda içerisinde yerini alması, bu iki farklı alanın birbiri ile uyum içerisinde olması gerektiğini belirtmektedir. Yani, aynı oda içerisinde bulunan salon ve mutfak birbirinden aykırı renklerde olmamalıdır.

Siyah ve beyaz, krem ve kahverengi, lacivert ve ahşap rengi gibi birbiri ile oldukça uyumlu renklerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda örnek vermek gerekirse; salonda beyaz renklerin ağırlıklı olduğu ve mutfakta siyah renklerin kullanıldığı bir yaşam alanında bütünlük sağlayabilmek adına salona siyah renkli dekoratif ürünler yerleştirilebilir. Aynı şekilde krem rengi bir mutfağa kahverengi, kahverengi salona ise krem rengi objeler koyarak iyi bir uyum sağlanabilir.

Evinizin farklı bölgeleri ve mutfakta uygulanabilecek amerikan mutfak dekorasyon tarzı dışında farklı tasarım fikirleri için sitemiz kategorilerini inceleyebilirsiniz.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu