Mutfak Dekorasyonu

Açık Mutfak Dekorasyon

Şöyle çok uzaklar ta 1970’lerekadar gittiğinizde o dönemin zengin olanlarının evlerinde Amerikan barları, mutfakları görmüşsünüzdür. Belki bu tip bir dekorasyon bizim kültürümüze aykırı ancak Türkiye açık mutfak dekorasyon kavramıyla çok eskiden beri karşılaşmış olduğundan yabancılık çekmiyor. Günümüzde açık mutfak dekorasyon tarzı birçok proje de karşımıza çıkıyor.

Türk insanı misafir kültüründen uzaklaştıkça mutfak ile oturma alanlarını da yaşam alanlarında bir arada görmeye başladı. Büyük evlerde salon ayrı tutulurken oturma odaları açık mutfak alanlarıyla birleştirilmeye çalışıldı. Yani bazen mutfağın hemen yanına eklenmiş bir kış bahçesiyle yaşam alanı mutfağın hemen yanına çekildi bazen de ortadaki duvar kaldırılarak mutfak ile oturma odası birleştirildi.

İçindekiler

Açık Mutfak Dekorasyon Tarzının Özellikleri

Açık mutfak dekorasyon tarzı hazırlanırken ortada bir tezgah bulunması gerekiyor. Bu tip mutfaklarda yemek hazırlanırken ya da sebzeler yıkanırken eviye gurubunun da merkezde olması gerekiyor. Hazırlanan mutfak tasarımı country olsun ya da klasik olsun açık mutfak dekorasyonu her türlü stile rahatlıkla uyum sağlayabilir. Mutfak suyla yapılan işlerin yoğun olduğu bir bölüm olduğundan dolayı mutfağın oturma kısmında dikkatli hareket etmek gerekiyor. Kullanılan oturma guruplarının sudan ve mutfağın dağınıklığından etkilenmemesini sağlamak gerekiyor. Bunun içinde bu tarz mutfaklarda titizliğin ön planda olması şart.

Ortada Pişirme Grubu

Amerikan Mutfakların Avantaj ve Dezavantajları
Amerikan Mutfakların Avantaj ve Dezavantajları
Amerikan mutfak salon modelleri
Amerikan mutfak salon modelleri

Açık mutfak dekorasyonunda yine pişirme alanlarının merkezde olması gerekiyor. Eğer ortada pişirme gurubu bulunmuyorsa o zaman bu tip alanlar açık mutfak dekorasyonu şeklinde tanımlanmıyor. Bu tarz bir mutfak dekorasyonunda ortadaki pişirme alanı konusunda da seçici olmak gerekiyor. Ahşap ile endüstriyel ürünler bu dekorasyonlarda favori konumda. Mutfakta kuzineli ocak üzeri ahşap detayları olan bir aspiratör, vurgulamak istediğiniz tarzı daha çok ön plana çıkartır. Pişen yemek ve yaşam alanının daha çok iç içe olması bu tercihin handikapı olarak görülmektedir

Yemek Alanı

Salon mutfak birleşik dekorasyon
Salon mutfak birleşik dekorasyon
Amerikan Mutfak Nasıl Olur
Amerikan Mutfak Nasıl Olur

Açık mutfak dekorasyon fikirlerinde her türlü karşılık ve pis görüntüyü uzak tutmak gerekiyor. Bu nedenle mutfağın genel proje tasarımı hazırlanırken bu önemli ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor. Mutfak her ne kadar temiz ve titiz kullanılıyor olsa da bazı durumda ister istemez yemek pişirirken ya da sebzeler doğranırken karmaşık bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu görüntünün otururken karşınıza gelmemesine dikkat etmek için mutfak dolapları ve tezgahın tamamlayıcı aksesuarlarla zenginleştirilmesi gerekiyor.

Açık mutfak dekorasyonundan bahsederken her ne kadar tamamen açık bir yaşam alanı akla geliyor olsa da aslında bahsedilmek istenilen şeyinde sadece bundan ibaret olmadığını bilmek gerekiyor. Çünkü bu tip mutfak ve oturma alanı dekorasyonunda bazen şeffaf ya da yarı şeffaf malzemeler kullanılarak yaşam alanlarının bir miktar birbirinden ayrı tutulması sağlanıyor.

Evet, açık mutfak bir bütündür, ancak bu bütünün de sizin konfor alanınızı bozmayacak olmasını da sağlamak zorundasınız. Eğer bu ince fakat görünmeyecek olan bu çizgiyi bu tarz bir dekorasyonda sağlayamazsanız o zaman bir süre sonra rahatsız edici bir görüntünün de ortaya çıkacağının altını kolayca çizebiliriz.

İlgili Makaleler

Sınırsız Açık Mutfaklar

Sınırsız Açık Mutfaklar
Sınırsız Açık Mutfaklar

Açık mutfakların en önemli özelliklerinin başında sınırının olmaması vardır. Bu tip mutfaklar özellikle bahçe ile birleştirilebiliyor. Bu sayede sınırsız bir yaşam alanı oluşturulmuş oluyor. Nereden başlanıp nereden biteceğinin bilinmediği bu tip bir tasarımda önceliğiniz fonksiyonların iç içe geçirilerek kullanılabilir bir duruma getirilmesini sağlamaktır. Kalabalık olmayan ancak bakıldığında hiçbir şeyinde size olmaması gerekiyor.

Açık mutfakları toparlayacak olursak her zaman kendisine göre bir duruşu ve albenisi vardır. Her ne kadar bir nesil bu mutfaklardan uzak kalmış olsa da aslında kültürümüz içinde açık mutfak dekorasyonunun da her zaman var olduğunu biliyoruz.

İyi bir tasarım ve doğru havalandırma sistemi sayesinde açık mutfak tasarımıyla evinizin hem değerini artırmış olursunuz hem de gün içinde mutfakta geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli ve daha fazla hale getirmiş olursunuz.

Farklı mutfak tasarım fikirleri için sitemiz ana sayfasından oluşturulmuş farklı içerikleri inceleyebilirsiniz.

Eviniz mutfağını bizlerle iletişim kısmında paylaşabilir ve içeriğe ev mutfağınızın görselinin eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu