Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Balkonu Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde evlerdeki balkonların büyük bölümü mutfakta yer alır. Bunun en önemli nedeni mutfaktan aldığınız yiyecek ve içecekleri kolayca balkona taşıyabilmek ve yerdeki ıslak zeminin balkonla bütünlüğünün sağlanmasıdır. Bundan dolayı mutfak balkonu dekorasyonu pek insan için dışardan hizmet almayı bile gerektiren bir durum haline gelmektedir.

Mutfak Balkonu Dekorasyonu

Evet söz konusu balkon denildiğinde insanların ilk tercih ettiği şey büyük olması. Ancak bir balkonun büyük olmasından ziyade güneşi ne kadar alıp almadığı, karşı apartman ile arasındaki mesafe ve açık ya da kapalı olup olmaması gibi pek çok faktör bir arada değerlendirmek gerekir. Büyük geniş ve ferah bir balkon evin genel değerini de yükseltecek önemli bir konudur.

Mutfak Balkon Bütünlüğü Nasıl Olmalı? 

Balkonlarda duvar boyaları genellikle dış cephe olmasından dolayı apartmanla bütün içindedir. Eğer balkon pimapen ya da cam ile kapatılmışsa bu durumda eve dahil edilmiş olduğundan istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Açık renk ya da koyu renk seçimi ise balkondaki eşyalarınız ve zeminizle alakalıdır. Renkler birbirine uymadığında her ne kadar şık bir dekorasyon oluştursanız da beklediğiniz etkiyi yapabilmeniz söz konusu olmayacaktır.

Balkon Bütünlüğü
Mutfak Balkon Bütünlüğü Nasıl Olmalı? 

Balkon ile mutfak bütünlüğü göz önünde bulundurulurken önceliğiniz mutfaktan giriş olması gerekir. Giriş yönünden başlayarak balkona doğru yumuşak bir geçiş beklentinizi karşılayabilir. Bunun için önceliğiniz yeri eşitlemeniz gerektiğidir. Genelde mutfak yer zemini ile balkon zemini aynı tutulur ama bazı dekorasyonlarda ikisi birbirinden keskin bir şekilde ayrılmıştır. Tabi burada dekorasyona başlamadan önce ne tarz bir balkon istediğinize karar vermeniz gerekir.

Balkonlar genellikle yazın sık kullanılan alanlardır, ancak siz kışında kullanmak istiyorsanız önce balkonun çevresini kapatmanız gerekir. Şu anda pek çok kişi doğalgaz tesisatını balkona çekiyor ve burada yakılacak bir petek ile ortamın ısıtılması sağlanıyor. Balkonunuzdaki ısınma sorununu çözdüğünüzde artık dekorasyon aşamasına geçebilirsiniz.

Balkon dekorasyonu yaparken aynı anda birden fazla faktörü düşünmeniz gerekiyor. Örneğin geniş bir balkona sahipseniz yalnızca oturma alanı ayırmamanız gerekiyor. Balkonun anlamı dışarıda olduğunuzu hissetmektir. Bu nedenle balkonda yeşile ağırlık vermeniz her zaman sizin için doğru bir tercih olacaktır. Yeşil tercihinizi gerçek bitkilerden yana kullanırken yapay bitkileri de tercih edebilirsiniz. Yapay bitkileri tercih ettiğinizde yaz kış yeşil görüntüyü korumuş olmanın avantajını sağlarsınız. Ancak gerçek bitkilerin de yazın güzelliği ve onlarla ilgileniyor olmanın keyfi başka hiçbir şeyde yoktur.

Yeşilin dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer hususda balkonun ne tarz döşenmek istediğidir. Bazı balkonlar modernlik isterken bazı balkonlar daha köy görüntüsüne sahip olabilir. Avangard tarzda döşenmiş olan balkon size dışarıda oturuyormuş hissini yaşatmak ve daha da önemlisi konfor açısından avantaj sağlamış olacaktır.

Balkon Renkleri Nasıl Olmalı?

Balkonda seçeceğiniz renklerin canlı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Canlı olmak dışarıda olduğunuz hissiyatını uyandıracağı gibi dışarıdan bakıldığında da mükemmel bir görüntü oluşmasını sağlayabilecektir. Koyu renkler balkon içinde tercih edilebilir, ancak koyu renklerin güneşi içine çekeceğini ve zaten güneş gören bir alanın daha fazla ısınacağını unutmamak gerekiyor. Koyu mobilya üzerine güneşin doğrudan vuruyor olması ise mobilyanın renklerinin solmasına neden olacaktır.

Balkon Renkleri Nasıl Olmalı
Balkon Renkleri Nasıl Olmalı

Açık ve yıkanabilir kumaşlar balkon için ideal bir seçimdir. Yıkanabiliyor olması dış cepheye yakın olmasından dolayı çok hızlı kirleneceğinden dolayı işinizi kolaylaştıracaktır. Doğru bir dizayn ancak bu alanda işi biliyor olmak ya da benzer olan dekorasyon modellerini incelemekle mümkündür. Sitemizde de yeni döşeyeceğiniz ve dekore edeceğiniz balkonunuz için farklı alternatif fikirler mevcuttur.

Balkon insanın ruhunun dinlenmesini sağlayan ve akşam saatlerinde otururken günün tüm pişmanlığını ve koşturmasını unutturan en önemli tek alandır. Balkona mutfaktan geçiş yaptığınızda bunu mutlaka hissettirebilmeli ve balkonu mutfağın devamı haline getirebilmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu