Mutfak Dekorasyonu

Country Tarzı Mutfak

Country tarzı mutfak tasarımlarının İngilizce anlamı kırsal olan demektir. Son dönemlerde karşımıza sıklıkla çıkan bu tarz sade kullanışlı ve doğal malzemelerden ortaya çıkıyor.  Ahşap tonlarına yakın köy mutfağı şeklinde tanımlanan bu tarzın yalnız bizim ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde de favori olduğunu söyleyebiliriz.

Country Tüm Dünyada Moda

Country tarzı mutfak modellerinin tüm dünyada favori olduğunu söylemekle abartmış olmuyoruz. Çünkü bu tasarımlar aynı zamanda klasik tarzlara da dönüşmüş durumda. Rustik ahşabın kullanıldığı bu mutfak modelinde tasarım çizgileri hem görkemli hem de sade sergileniyor.

İçindekiler

Country Tarzı Nedir?

İç ve dış bükey bıçaklarla CNC’de çerçevelerin eklenmiş olduğu lake ve membran kapaklar ile tasarlanmış olan bu mutfaklarda beyaz renk ilgi görmüştür.

Country Mutfakların Karakteristik Özellikleri

  • Klasik tarz kulplara sahiptir.
  • İsteğe bağlı olarak batarya ve diğer aksesuar seçimlerinde rüstik donanımlar kullanılır.
  • Country tarzı mutfak klasik bir tarz olarak biliniyor olsa da modern mutfakların tüm donanımlarına sahiptir.

Sadelik ve görkemin ön planda tutulmuş olduğu bu tarz mutfakta ahşap modeli lake ile modellenmektedir. Bunun nedeni ide bu tarzda PVC kaplama yoktur bunun yerine astar ve boya kaplaması vardır. Kenarları ise CNC makineleriyle kolayca işlenebilir.

Country Tarzı Mutfak Fiyatları

Country tarzı mutfak modellerinin tamamında sadeliğin ön planda olması fiyatının daha düşük ya da daha yüksek olmasına herhangi bir etki etmiyor. Ancak bu tip mutfakların CNC makinelerinde kenarlarının işleniyor olmasından dolayı fiyatının da yüksek olmasına imkan sağlıyor. Kullanılan malzemeye göre fiyatların değiştiği Country tarzı mutfak her modelde ortaya mükemmel sonuçların çıkmasına imkan sağlamış oluyor.

Mutfak bir evin genel tasarımında en çok öne çıkan alandır. Çünkü zamanın büyük bir bölümünün mutfakta geçtiği günümüzde kadınlar bu şıklığın farkındalar ve zamanlarını burada geçiriyor olmaktan da mutlular. Mutfak tasarımı ne kadar iyi olursa evin genel tasarımı da bir o kadar iyi olacaktır. Country tarzı mutfakların sade olması ve köy havası veriyor olması evlerdeki dokunuşunda daha güzel olmasına imkan sağlıyor.

İlgili Makaleler

Evin dekorasyonunda en önemli katkı mutfaklardır. Yaşam alanlarının farklı bölümlerinde geçirdiğiniz zamanın kalitesi ortamın şıklığına ve sadeliğine bağlıdır. Mekan ne kadar hoş ve şık bir tasarıma sahip olursa evin niteliğinde de o kadar artı kazanılmış olacaktır.

Asıl adı Country olarak biliniyor olsa da Türkçe’mdeki karşılığı kantri olan bu mutfak tasarımlarına bir dönem ara verilmişti, ancak yaşamın artık daha fazla endüstriye ve modernliğe doğru yönelmiş olması insanın da doğaya ve doğal olana ihtiyacını daha fazla artırmaya başladı. Country tarzı mutfakların doğala özlemi karşılıyor olması ise istenilen sonucun ortaya çıkarılmasına etki ediyor.

Country tarzı mutfak tasarımlarında doğallığın ön planda tutulmasını sağlayabilmek için mutlaka özenli bir çalışmanın yapılmış olması gerekiyor. Bu tasarımı hazırlayan kişinin ya da firmanın müşteri beklentisi doğrultusunda hazırlayabiliyor olması da çok önemlidir. Doğal olmayan ve doğal görüntünün oluşmadığı Country tarzı mutfak için bu tarzı yansıtıyor demekte doğru olmayacaktır.

Country Mutfak Renkleri

Country Mutfak Renkleri
Country Mutfak Renkleri

Country mutfak renklerini göz önünde bulundurduğumuzda beyazın sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu tarz mutfaklarda doğallığın ve sadeliğin ön planda olması ahşap kullanımının da favori olmasına imkan sağlamıştır.

Ahşabın yakışmadığı ve güzel görünmediği hiçbir modelin olmadığını kolayca söyleyebiliriz. Bu nedenle country mutfak seçimi yapılırken öncelikli olarak kullanılacak malzemenin ne olduğunu ve tasarımın ortaya çıktığında nasıl bir sonuç oluşturacağını belirlemek gerekiyor.

Mimari dünyada artık bilgisayarlı sistemler üzerinden hazırlanan mutfak tasarımlarında sonucun proje başlatılmadan izlenebiliyor olması ise ne yaptırdığınıza ya da mekanınızla uyum sağlayıp sağlamayacağını ortaya koyabiliyor.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu