Ev Dekorasyonu

İskandinav Stili Dekorasyon Nedir? Özellikleri

İskandinav tarzı ev dekorasyonu günümüzde yaşam alanlarında sık kullanılan bir stil haline gelmiştir. İskandinav tarzı dekorasyonda sadelik ve işlevsellik ön planda tutulmaktadır. İskandinav kökenli bu dekorasyon tarzında sofistike bir görünüm elde edilmektedir.

İskandinav tarzında temel unsurlardan bir pragmatizim ve minimal estetiktir. Modern ve minimalist tarz bu dekorasyonda öne çıkan önemli bir unsurdur. Rahatlığı öne çıkaran İskandinav tarzında sadelik yanında işlevsellik de ön planda yer almaktadır. İskandinav stili dekorasyon özellikleri kişisel zevklere göre de planlanabilir.

Yazımızın Sonundaki İskandinav Stili Ev Dekorasyonu Fikirleri Resim Galerisine Bakmayını Unutmayınız 🙂 ESASHOME ♥

İskandinav Stili Dekorasyon Özellikleri Nelerdir?

İskandinav Stili Dekorasyon Özellikleri Nelerdir

İskandinav stili dekorasyon modern, minimalist ve sade bir görünüme sahiptir. Ferah ve aydınlık alanlar yaratılmasının yanında rahatlık sağlayan temel unsurlar bu dekorasyonda sıklıkla tercih edilmektedir. Genel hatlarıyla İskandinav tarzı dekorasyonun özellikleri ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Sadeliği ön plana çıkarır.
  • Ağırlıklı olarak açık ve nötr renkler tercih edilir.
  • Rahat ve dengeli bir tarz benimsenir.
  • Boş alanlar yaratılır ve işlevsellik sunulur.
  • Açık renkte ahşap döşemeler tercih edilebilir.
  • Karışık dokulara yer verilebilir.

Yaşam alanlarında uygulanacak tüm dekorasyon unsurları kişisel zevkleri de içermelidir. Genel yapıda İskandinav tarzını benimseyen kişilerin kendi zevklerini de öne çıkaracak işlevsel ürünler ile en iyi sonuçları almaları mümkündür.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır

Minimalist İskandinav tarzı yaşam alanlarında ferah, geniş, rahat ve kullanışlı alanlar yaratmayı hedeflemektedir. Az eşya ile en yüksek işlevsellik ve konforun sağlanması bu tarzın temel prensipleri arasında yer almaktadır.

İskandinav tarzı dekorasyonda neredeyse hiç halı kullanılmaz. Buna ek olarak döşemeler açık renkli ahşap parkeler ile detaylandırılmaktadır. Çoğu zaman açık renge ve beyaza boyamış ahşap parkeler ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır. Zeminin açık renkte olması İskandinav tarzının ferah bir ortam yaratmasında en önemli unsurudur. Mobilya seçiminde ise geniş ve konforlu koltuklar tercih edilebilir. Halı kullanımında ise yün ya da kaşmir halılar genelde sık tercih edilir. İskandinav stili dekorasyon özellikleri kapsamında tahtadan bir iskelet üzerine yerleştirilen minderler kullanılan koltuklar yaygın tercih edilmektedir.

İskandinav Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

İskandinav Dekorasyon Ürünleri Nelerdir

İskandinav dekorasyon ürünleri bu tarzın pekiştirilmesi ve öne çıkarılmasında önemli bir etkendir. Açık ve nötr tonları ile doğal ahşap ürünler bu tarzın temel unsurları arasında yer almaktadır. Bu ürünler sayesinde hem sıcak hem de fonksiyonel alanlar yaratmak mümkündür. Basit çizgilere sahip tablolar ve ahşap dekoratif ürünler tercih edilebilir.

İskandinav Tazı Mobilya Özellikleri Nelerdir?

İskandinav tarzı mobilya denince akla ilk olarak tahta iskelet üzerine yerleştirilen rahat minderlere sahip koltuklar ön plana çıkmaktadır. Buna ek olarak ahşap mobilya kullanımı da öne çıkmaktadır. İskandinav stili dekorasyon özellikleri kapsamında işlevsellik, rahatlık, şıklık ve sadelik bir arada sunulmalıdır. Yaşam alanlarında ferah bir ortam yaratması da bu tarzın sık tercih edilmesini sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu