Ev Dekorasyonu

Salon İçin Pastel Tonlarda Dekorasyon Önerileri

Salon için pastel tonlarda dekorasyon önerileri ile ilgili sizlere geniş bir çalışma sunmak istiyoruz. Dekorasyonda kullandığımız renkler, ruh halimiz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin; canlı sarılar, turuncular çok daha enerjik bir mekan yaratırken, pastel tonlar ise dingin ve sakin mekanlar oluşturmamıza olanak sağlar.

Sıcak, sevimli ve huzur dolu bir evin hayalini kuruyorsan dekorasyonda pastel renklerden vazgeçmemelisin. Gün içinde yaşadığın yoğun bir temponun ardından sakin ve huzurlu bir atmosfere ihtiyaç duyuyorsan, evindeki mobilyalarını ve tamamlayıcı aksesuarını pastel renklerde tercih edebilirsin.

Pastel tonlarda dekorasyon için farklı stil önerileri

CEMRE 4 1

Pastel tonlar, İskandinav ve Country iç mekan stillerine en çok yakışan renklerden. Bu iki zarif dekorasyon stilinde pastel renkleri kullanmak, stilini güçlendirmende yardımcı olacaktır. Özellikle Country stile sahip salonunda, pastel tonlar kullanarak masalsı bir yaşam alanı tasarlayabilirsin.

Pastel renklerin hakim olduğu ev dekorasyonlarında daha çok krem, beyaz ve açık tonlar tercih edilirsin. Daha dramatik bir etki yaratmak istersen de siyah ve mavi renklerini kullanılabilirsin. Salonunda farklı pastel tonlarını, uyum içerisinde kullanarak da bir kombinasyon oluşturman mümkün. Açık ve koyu renk kombinasyonları yaparak aynı zamanda salonuna derinlik katabilir ve pastel tonlarının avantajlarından faydalanabilirsin. Fakat çok fazla renk karmaşası yaratmamaya dikkat etmelisin.

Güncel dekorasyon farklılıkları ve pastel tonlarda dekorasyon önerileri

CEMRE 3 1

Mekanımızı çerçeveleyen duvarlar, belki de bulunduğu alanın en dominant parçaları. Bu sebeple duvarlara eklenen herbir lekenin bile tasarıma olan katkısı oldukça fazla. Duvar rengini pastel renklerde seçmek yerine, bu tonları duvar aksesuarlarında tercih etmeye özen gösterebilirsin. Örneğin; pastel tonlarda tablolar, çerçeveler, duvar tabakları, duvar kağıtları gibi tamamlayıcı parçalar kullanabilirsin. Eğer belli bir alanda duvar kağıdı kullanmak istersen, kalan duvarlarında pastel ya da kontrast renklerdeki duvar boyalarını tercih edebilirsin.

Renk kombinasyonları, uyumlu bir dekorasyon stili için çok önemli. Bu yüzden seçeceğin pastel tonlara sahip perdelerin, koltuk takımının rengine yakın bir tonda olmasına dikkat edebilirsin. Kontrast oluşturmak ve hareket katmak istersen desenli ve zıt renkleri kullanabilirsin. Ayrıca tavana yakın mesafeden başlayan uzun perdeler ile odanın daha yüksek tavanlı görünmesini sağlayabilirsin. Odanın büyüklüğünü de göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisin. Küçük bir odaya sahipsen yine pastel tonlarda fakat tek renkte bir perde tercih etmelisin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu