Ev Dekorasyonu

Fas Tarzı Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Özellikleri

Fas evleri denince akla ilk olarak mavi renklerin hakim olduğu ve heybetli kapılar gelmektedir. Dekorasyona daha dış kapıdan ve mimariden başlayan Fas evleri, bakır ve ahşap dahil olmak üzere büyük bir işçilikle mimariye dikkat etmektedir. Eski Berberi binalarını hatırlatan bu evlerde kubbeli yapılar ve bitkiler ve etnik unsurlar dikkat çekmektedir.

Günümüzde etnik ev dekorasyonuna ilgi duyanlar için iyi bir referans noktası olacak Fas tarzı dekorasyon, yaşa alanlarında farklı bir hava yaratmak isteyenler için iyi bir alternatif olacaktır. Renkli kilimlerden, oymalı ahşap aksesuarlara kadar birçok seçenek Fas tarzı dekorasyonun olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Fas tarzı ev dekorasyonu özellikleri arasında daha birçok alternatif seçenek bulunuyor.

Fas Tarzı Dekoratif Ürünler Nelerdir?

Fas Tarzı Dekoratif Ürünler Nelerdir

Fas tarzı dekoratif ürünler arasında Fas’a özgü ahşap oymalı dekoratif ürünler öne çıkmaktadır. Buna ek olarak ahşap şık oyma tasarımlarına sahip ara panellerin de geniş oturma alanlarında kullanımı etkili bir hava yaratacaktır.

Fas tarzı dekorasyon ürünleri arasında öne çıkan başlıca aksesuarlar:

  • Oymalı ahşap dekoratif ürünler,
  • Ahşap ara paneller,
  • Etnik desene sahip tabaklar,
  • Etnik tarzda kilimler,
  • Ev bitkileri vb.

Fas tarzı dekorasyonda renk tercihleri önemli bir detaydır. Canlı renklerin hakim olduğu bu dekorasyon da ürünlerin renklerinin birbiri ile uyumu son derece önemlidir. Yaşam alanlarında Fas tarzını kullanacak kişilerin bu tür detaylar ile ortamı zenginleştirmeleri mümkündür.

Fas Tarzı Ev Dekorasyonun Püf Noktaları Nelerdir?

Fas Tarzı Ev Dekorasyonun Püf Noktaları Nelerdir

Fas tarzı dekorasyonun püf noktaları arasında mavi renk detayları oldukça önemlidir. Derin indigo mavisi, kobal lacivert ve beyaz üçlemesi Fas tarzı dekorasyonda Kuzey Afrika’nın en renkli ülkelerinden olan Fas’ın Akdeniz ruhunu temsil edecektir. Seramik efektli aksesuarların tercih edilmesi yumuşak bir doku oluşmasında etkili olacaktır.

Fas stilinde duvar etnik tarzda duvar kağıtları da önemli bir detaydır. Öte yandan oryantal formlar kullanılarak parlak yoğun renklerle, boncuk ve nakışlar evlerin süslenmesinde iyi bir alternatif olacaktır. Kubbeli tasarımlar, Fas stilini yansıtan desenlere sahip kırlent, kilim ve perdeler ile yaşama alanında Fas esintilerini sunmak mümkündür.

Fas Tarzı Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Fas Tarzı Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır

Fas stili dekorasyon için renk tercihleri önemlidir. Genelde mavi tonlarının hakim olduğu bu tarzı pekiştirmek için farklı renkleri uyumundan yararlanmak mümkündür. Yere yakın mobilyalar tercih edilerek Fas tarzı ile uyumlu kızıl tonları, mavi, tarçın rengi ve kırmızı tonları da bu tarzı yakalamanızda etkili olacaktır.

Çivit mavisi, mercan, sarı, kahve, borda, yeşim ve mor gibi renkler bu dekorasyon tarzının temel renkleri arasında yer almaktadır. Tarçın rengi de Fas stilini öne çıkarmada önemlidir. Fas tarzı ev dekorasyonu özellikleri arasında ayrıt edici en temel unsur ise mavinin etkin kullanımı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu