Ev Dekorasyonu

Bağ Evi Dekorasyon Fikirleri

Bağ evi dekorasyon fikirleri, günümüzde sıkça araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Bağ evlerinin müstakil yapıda olmaları sayesinde hem iç mekan hem de bahçe ve balkon dekorasyonu rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu tür evlerde genellikle rustik ve modern tarzlar bir araya getirilmekte olup, oldukça sıcak bir görünüm elde edilebilmektedir.

Genellikle pek çok insanın yılın belirli zamanlarda rahatlamak ve dostları ile keyifli vakit geçirmek için tercih ettiği bağ evleri, pek çok farklı şekilde dekore edilebilmektedir. Ancak bu noktada en çok tercih edilen tarzlarda rahatlık ve konfor ön planda tutulmaktadır. Bu bağlamda geniş ve rahat koltuklar, oturma kapasitesi fazla olan masalar, açık (Amerikan) tarzda mutfaklar, bahçe salıncağı ve bu gibi bahçe mobilyaları tercih edilmektedir.

Bağ Evi İç Dekorasyon

Bağ evi iç dekorasyon modelleri incelendiği zaman doğal renklerin hakim olduğu modern tarzların sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Bu noktada ilhamını doğadan alan rüstik tarz baz alınmakta ve modern detaylar ile süslenmektedir. Bağ evlerinde sıkça tercih edilen dekorasyon fikirleri aşağıdaki listede belirtilmektedir.

Bağ evi iç dekorasyon
Bağ evi iç dekorasyon
  1. Bağ evlerinde toprak tonlarında ya da daha açık tonlarda geniş koltuklar kullanılabilir ve diğer mobilyalarda ahşap tonları tercih edilerek bir bütünlük oluşturulabilir.
  2. İmitasyon post halılar ve hayvan büst heykelleri tercih edilerek rüstik tarz devam ettirilebilir.
  3. Bağ evlerinde şömine ya da soba gibi ısıtıcılar, bağ evi projeleri için oldukça idealdir.
  4. Eski tip gaz lambaları, sallanan koltuklar, etnik desenli kilimler de bağ evlerinin dekorasyonunda bütünlük sağlamak için oldukça uygundur.
  5. Bağ evlerinin salonunda büyük salon bitkileri kullanılarak doğayla iç içe bir dekorasyon tercih edilebilmektedir.

Yukarıda belirtilen dekorasyon önerilerini kendi zevk ve istekleriniz doğrultusunda uyarlayabilir ve beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayan bağ evi projeleri hazırlayabilirsiniz.

Bağ Evi Dekorasyonunda Ne Tür Mobilyalar Kullanılmalıdır?

Bağ evi dekorasyonu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de mobilya seçimidir. Zira günümüzde pek çok mobilya tarzı bulunmakta olup, bu tarzların tamamı bağ evleri için uygunluk göstermemektedir. Örnek vermek gerekirse; avangart gibi ağır ve fazla gösterişli mobilyalar bu tür köy ve bağ evleri için kullanıldıkları zaman istenmeyen bir görünüme sebep olabilmektedir. Bağ evlerinde genel olarak rustik, modern, spor, geleneksel mobilyaların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Rustik oda dekoru hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir diğer yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Bağ Evi Mutfak Modelleri

Bağ evi mutfak modelleri, genellikle Amerikan tip mutfak türevleridir. Açık tarzdaki mutfaklar, bağ evleri için idealdir. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi bağ evleri genellikle insanların aile ve arkadaşlarını ağırladığı yerlerdir ve bu nedenle açık tarz mutfaklar çok daha kullanışlı olacaktır. Bağ evinin mutfaklarında ahşap renklerin hakim olması, evin ve doğanın bütünüyle uyum yakalamasını da sağlamaktadır. Bu noktada mutfağa dekoratif ürünler yerleştirerek alanın daha modern görünmesine yardımcı olunabilmektedir.

Bağ Evi Dekorasyon
Bağ Evi Dekorasyon

Bağ evi mutfaklarında en çok rastlanan ögelerden bir tanesi de ada mutfaklardır. Ada mutfaklar, hem yemek hazırlığı yaparken büyük bir kolaylık sağlamakta hem de ahşap yüksek ayaklı tabureleri ile ekstradan oturma alanı oluşturmaktadır. Bu şekilde dizayn edilen mutfak modelleri, hem bağ hem de köy evleri için idealdir. Bağ evi mutfaklarının doğal ve konforlu görünümden uzaklaşmaması adına siyah ve beyaz renklerine ek olarak toprak tonları da kullanılabilmektedir.

Bağ Evi Bahçe Modelleri

Bağ evlerinin en büyük avantajlarından bir tanesi de geniş balkon ve bahçelerinin olmasıdır. Bu noktada bağ evi bahçe dekorasyonu yapılarak hayal edildiği gibi bir ev tasarımı oluşturulabilmektedir. Bağ evlerinin bahçe ve balkonlarında bahçe mobilyaları tercih edilerek ek alanlar oluşturulabilir. Bahçe masa ve sandalyeleri, hamaklar, salıncaklar ile keyifli ve doğayla iç içe bir alan oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak tavandan sarkıtmalı çiçekler, barbekü alanı, çocuklar için çevresi çitler ile çevrilmiş oyun alanları da tercih edilebilecek bahçe dekorasyonları arasında yerini almaktadır.

Bağ evi dekorasyonu
Bağ evi dekorasyonu
Bağ Evi Bahçe Modelleri
Bağ Evi Bahçe Modelleri

Bağ evi bahçe modelleri araştırması yapan kişiler, bu noktada ilk olarak bahçe büyüklüğüne dikkat etmelidir. Zira bahçelere her ne kadar farklı dekorasyonlar yapılabilse de bahçelerin ferah bir görünüme sahip olması oldukça mühimdir. Bu nedenle istediğiniz bahçe dekorasyonunu mevcut kullanılabilir alanınıza uygun olarak planlamanız tavsiye edilmektedir.

Yazar

2022 Ev Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu