Mutfak Dekorasyonu

Salon Mutfak Birleşik Dekorasyon

Salon mutfak birleşik dekorasyon denildiğinde ilk akla gelen Amerikan tarzı mutfaklar oluyor. Bu tarzlardan bahsederken annelerimizin kaçarak uzaklaştığı yeni neslin ise arayıp bulamadığı bir yaşam alanı akla geliyor. Özellikle son dönemlerde popüler olan salon mutfak birleşik dekorasyon modeli sayesinde yaşam alanında tam bir Avrupai atmosferin kazandırılması tercih ediliyor.

Açık Mutfak Dekorasyon
Açık Mutfak Dekorasyon

Salon mutfak birleşik dekorasyon ilk olarak Amerika’da kullanılmış olduğundan dolayı bu tarz dekorasyona Amerikan mutfak deniliyor. Bu dip bir dekorasyonu kısaca tarif edecek olursak salon içinde bir bölümün mutfak olarak kullanılmasıdır. Salonla mutfağı birleştirirken ortada ada bir bölüm oluşturup oluşturmak tamamen sizin keyfinize kalmış, ancak günümüzde bu tip bir dekorasyonu tercih edenlerinde ada oluşturduklarını çok iyi biliyoruz. Ortadaki adanın amacı hem yemek yenilebilecek alan kazandırılmak hem de salonla mutfak birleşik olsa da arada duvar olmadan birbirinden ayrılmasını sağlamaktır.

Salon mutfak birleşik dekorasyonun kendi içinde artıları ve eksileri var. Bu fark ise tamamen kullanıcısıyla yakından alakalıdır. Genç çiftlerin evde geçirdikleri zamanın daha az olması ve misafir ağırlamak gibi bir sorunlarının olmaması bu tip dekorasyonda artı bir avantaj sağlıyor.

Birleşik Salon ve Mutfak Tasarımının Avantajı ve Dezavantajı

Birleşik Salon ve Mutfak Tasarımı
Birleşik Salon ve Mutfak Tasarımı

Dekorasyonun dezavantajı ise yemek pişirme noktasında oluyor. Yemek pişirilirken çıkan buhar ve koku ister istemez aynı mekan içinde oturanların rahatsız olmasına neden olabiliyor

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bu tarz bir mutfak ve salon dekorasyonu düşünüldüğünde havalandırmanın doğru yapılmasını sağlamaktır. Havalandırma konusunda ise eskiden olduğu gibi motorlu ve kanallı sistemler kullanılmıyor. Günümüzde havalandırma sistemleri elektrikli olarak dizayn edilmiş olduğundan dolayı herhangi bir baca çıkışının olmasına ihtiyaç kalmıyor. Havalandırma sistemi içinde bulunan filtreler sayesinde içeride koku oluşmasının önüne geçildiği gibi aynı zamanda yapılacak olan dolaplarda da bölme oluşturulmasının önüne geçiliyor.

Amerikan Mutfaklı Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz salon mutfak birleşik dekorasyon bir anlamda Amerikan mutfaklı salon olarak da bilinmektedir. Bu mutfağın en önemli özelliği gösterişinin ön planda tutuluyor olmasıdır. Mutfakta gösteriş ve şıklık ne kadar yüksek olursa dikkat çekicilikte o kadar ortaya çıkacaktır. Kullanışlı dolaplara sahip olmak ise yine mutfak tasarımlarında olmazsa olmazlar arasında yer alan sonuçlar içinde yer alıyor.

Salon Mutfak Birleşik Dekorasyonda Mobilya Seçimi

Salon Mutfak Birleşik
Salon Mutfak Birleşik

Salon mutfak birleşik dekorasyon modelinde her ne kadar mutfak ve dolaplara odaklanıyor olsanız da aslında mobilyanın tamamını düşünmek zorundasınız. Sade ve modern çizgilerin yer aldığı mobilyalar birleşik salonlarda mutfak tasarımlarıyla birbirini tamamlayacak bir şekilde kullanılmalıdır. Bu tip yaşam alanlarında beyaz her ne kadar göze iyi hitap ediyor olsa da aslında beyazdan uzak durmak ortaya çıkacak temizlik noktasında elinizi daha fazla kolaylaştıracaktır. Yemek ve yaşam alanının bir arada olduğu yerde beyaz dolaplar, beyaz mobilyalar ve kumaşların kullanılması ister istemez zaman içinde başınızın ağrımasına neden olacaktır.

İlgili Makaleler
Sınırsız Açık Mutfaklar
Sınırsız Açık Mutfaklar

Salon mutfak birleşik dekorasyon tasarımlarında mobilya kadar aydınlatmaya da önem vermek gerekiyor. Normalde mutfakta ya da salon gibi alanlarda tavanda bulunan spotlar kullanışlı görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Ancak salon ile mutfağın bir arada kullanıldığı alanlarda aydınlatmanızı da en iyi şekilde düşünmek zorundasınız. Aydınlatmanızı yaparken her iki bölümü birbirinden ayıracak aydınlatma aksesuarı seçilmesi gerekir. Eğer ortada ada bir tezgâh bulunuyorsa bu durumda tezgah üzerinde sarkıt aydınlatma yapılarak hem daha şık bir görüntü elde edilebilir, hem de her iki yaşam alanına bir çizgi çekilmiş olur.

Salon mutfak birleşik dekorasyon da oturma gurubu seçerken de dikkatli olmak gerekiyor. Bu tip alanlarda klasik oturma gurubu şeklinde değil daha L tarzı modellerin tercih edilmesi güzel olacaktır. L model oturma gurupları eskiden oturma konforu açısından tercih edilmiyor olsa da değişen tasarım ve modeller artık bu tip oturma guruplarının da daha rahat olmasını sağlamıştır.

Farklı birleşik mutfak tasarımları için sitemiz ana sayfasından diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Evinizde kullandığınız dekorasyonları iletişim kısmından bizlere ileterek oluşturulan inceleme ve değerlendirmelerde kendi evinizin görsellerinin yer bulmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu